Propozycja: drogi ekspresowe DWUJEZDNIOWE jako highway=motorway

Raczej nie proponuję, a powtarzam za:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway

I to nie jedyne cechy, które uwzględniam. Ważna jest spójność kategorii dróg, np. obecnie w okolicach Wrocławia, Gdańska, czy Warszawy dochodzi do sytuacji, że kończy się droga klasy A i płynnie przechodzi w S II. Drogi typu motorway mają stworzyć w Polsce spójną sieć dróg połączonych ze sobą. A nie, że dojeżdżam do Gdańska czy Warszawy i mapa mi mówi, że zaraz wjadę na drogę dużo niższej jakości. W rzeczywistości żadnego zauważalnego spadku jakości nie ma. Podział na drogi SII i A wymyślili urzędnicy do celów opracowywania wymagań zamówień publicznych. Wybudowanie drogi S jest tańsze. Trochę jest to też zabieg marketingowy, aby łatwiej przekonać do płacenia za drogie drogi klasy A. Naprawdę tak łatwo dajemy się nabrać?

Świetnie, więc przekonaj społeczność międzynarodową, że motorway powinny otrzymywać tylko drogi szybkiego ruchu od Vmax 140 km/h, o odpowiednich kątach pochylenia i oczywiście szerokości minimalnie 3,75 cm. Niestety z tego grona wypadnie wtedy A8 (obwodnica Wrocławia), którą wybudowano na parametrach drogi S II.

Pytanie do wszystkich osób święcie powołujących się na parametry techniczne. Co z AOW? Czemu nie ustawiacie na niej trunk skoro ma parametry techniczne drogi S?

Dobierając kategorię drogi nie opieramy się na danych urzędowych, to powinien wiedzieć każdy szanujący się Mapowicz. Te “istotne” informacje pozostaną w formie etykietki na mapie: S6, A1 id.

Ale dlaczego ma być jeden standard autostrady? Przecież każdy kraj sam ustala co się kryje pod znakiem D9.

A zadam jeszcze pytanie - jeżeli godzimy się z pewną uznaniowością - kiedy jest motorway, a kiedy trunk, to co z weryfikowalnością w terenie? Wydaje mi się, że weryfikowalność na podstawie znaków jest dużo prostsza, niż na podstawie geometrii drogi (brak skrzyżowań, dwie jezdnie itp.).

Znak drogi ekspresowej + brak skrzyżowań + dwie jezdnie. Dla osoby która już jechała daną drogą, korzysta z niej regularnie, jest to łatwe do określenia. Jest to zgodne z polityką OSM korzystania z lokalnej wiedzy. Dla kogoś z zewnątrz również wykonalne za pomocą Mapilary lub Street View.

Ja też przychylam się za propozycją dammata.

Południowa obwodnica Krakowa (od Balic do węzła Zakopiańskiego) także była projektowana jako ekspresówka bo autostrada miała być po północnej stronie miasta. Ale otrzymała oznaczenie A4 i na mapach jest oznaczana jako autostrada.

Jeździłem trochę po Norwegii, tam bardzo dużo dróg jest oznaczanych jako trunk. A są chyba gorszej klasy niż u nas primary czyli krajówki.
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=116615833&postcount=299
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=117388453&postcount=343

Dokładnie tak, wymuszanie spójności tych definicji w ramach całego OSM prowadzi do takich sporów.

Trochę tutaj sam sobie przeczysz, chyba że uważasz, że w Polsce buduje się prawie identyczne ekspresówki i autostrady, tylko autostrady droższe, żeby … - nie wiem co, wziąć do kieszeni? Jeśli tak, to przepraszam.

Nie mam zamiaru, po co? Wystarczy jak dojdziemy do jakiegoś consensusu na krajowym podwórku.

To jakiś dogmat? Przy drogach drugorzędnych ma sens, ale przy autostradach i ekspresówkach już nie, definicje urzędowe są ścisłe i dlaczego nie stosować ich w tym przypadku wprost? Wiadomo, że autostrad w Polsce jest ileś tam tysięcy kilometrów i patrząc na mapę Polski w zoomie 7 widzę (widziałem) gdzie są. Przerabianie ekspresówek na autostrady, to jakaś kiepska propaganda sukcesu.

Najlepsze podsumowanie całej dyskusji.

Okolice Wrocławia

Okolice Warszawy

Standard esek w Polsce jest znacznie wyzszy niz wielu autostrad wloskich czy niemieckich. Nie chodzi o propagande tego czy owego, chodzi jak rozumiem o klarowne oznaczenie jakosci drogi. Miedzy SII a SI jest roznica duza. Miedzy austrada a eska roznice sa minimalne. Z punktu widzenia kierowcy kwestia istnienia drog serwisowych (a to wlasnie takie rzeczy generuja koszty budowy autostrad) jest niezauwazalnym szczegolem.

Jak już sobie poprawimy samopoczucie :wink: i otagujemy drogi j.w. jako motorway, to jak będziemy tagować zjazdy (motorway_link czy trunk_link) aby nie zgubić informacji gdzie stoi znak D-7/D-8 ?

Patrząc na znaczki w kolumnach na
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Highway:International_equivalence
krajami któr tagują autostarda=motorway, ekspresówka=trunk/inne są: Austria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Słowacja, Szwecja, Wielka Brytania,

a inaczej: Bułgaria, Włochy, Irlandia, Łotwa, Litwa, Hiszpania.

więc wielkiego consensusu w Europie nie ma, a większość taguje jak w Polsce (dotychczas :wink: ).

Jeśli schemat tagowania jest oddany dla innych krajów tak samo wiernie jak dla Austrii, to całą tą tabelkę można wyrzucić do kosza :slight_smile: Bo wiki austriackie mówi zupelnie cos innego, link wkleilem powyzej. Rzut oka na mape wystarczy zeby sprawdzic, ze Austriacy taguja dwujezdniowe ekspresowki jako motorway. Sprawdzamy dalej, pozycje po pozycji?

Ja znam i stosuję następujące wytyczne:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway_link

Szybkie podsumowanie stanowisk wyrażonych w tym wątku. Wygląda na to, że poparcie propozycji zmiany ma większość i to konstytucyjną :wink:

ZA (9/13 osób - 69%):
abar
adam999
dammat
forestus
korni
lukaszww
marcin_b
marco406
Rekrutacja

PRZECIW (3/13 osób - 31%):
Gaurozauron
marimil
Mateusz Korniak
Zbigniew_Czernik

@dammat: niech Ci się nie wydaje, że to daje Ci legitymację do zmieniania wedle swojego widzimisię. Masz zamiar wprowadzić burdel w tagowaniu, a ja temu jestem przeciwny. Obecny schemat jest spójny i zrozumiały dla wszystkich - Twoje zmiany nie dają nic, poza rzekomym dostosowaniem do Europy Zachodniej.

@Zbigniew_Czernik takie głosowanie samo w sobie być może nie dawałoby otwartej drogi do zmian. Podstawą jest zgodność z definicją OSM, a wynik głosowania jedynie uzupełnieniem, ale nie mniej ważnym bo potwierdza akceptację społeczności. Na pewno dobrze wiesz, że zasadą OSM jest korzystanie z lokalnej wiedzy i omawianie zmian ze społecznością. Uważam, że zmiana została wyczerpująco omówiona ze społecznością i zyskała wstępnie akceptację, ale na pewno poczekam jeszcze jakiś czas aby spłynęło więcej opinii. Żałuję, że nie zyskałem Twojej aprobaty, ale sam nie możesz i nie masz prawo powstrzymać tego co zatwierdziła przeważająca większość.

Masz prawo zgłosić moje zmiany do DWG, jeśli uważasz, że robię coś niezgodnie z zasadami.

Myślę, że Tobie się tylko wydaje, że uzyskałeś akceptację społeczności. Pozmieniaj wg swoje widzimisię, a ja z przyjemnością popatrzę na pytania “dlaczego S-ka jest otagowana jako autostrada??” Oczywiście, możesz każdego z osobna przekonywać, że “tak jest fajnie, jesteśmy tacy europejscy, inne kraje tak tagują itp.” Myślę, też że za Twoim koncepcją stoi jakiś rodzaj megalomanii - “patrzcie sąsiedzi! mamy tyle autostrad! oh ah!”
Jak już mówiłem, Twoja zmiana nie da / nie daje nic, poza zamieszaniem.

Zbigniew to jest projekt dpolecznosciowy znaczy decyzje podejmujemy kolektywnie. Nie robmy z tego konfliktu. po prostu jest propozycja zmiany i faktycznie sporo osmapowiczow uwaza ze to nie jest zly pomysł. Mamy jakis tryb podejmowania decyzji w takich sytuacjach w ktorych nie ma 100% konsensusu? Bo mapuje intensywnie od 2 lat i chyba taka sytuacje mamy pierwszy raz…

Mam takze prosbe o ucywilizowanie rozmowy. Uzywanie slowa burdel na okreslenie propozycji ktorej sie nie popiera moim zdaniem przekracza pewne granice…

Może i będą. Od tego jest ten wątek aby wyjaśnić sprawę. Patrząc na wynik głosowania podsumowania pełniącego rolę sondażu badającego opinię społeczności, pytań nie będzie zbyt dużo. Jak wiesz, S6 i S7 na Pomorzu zmieniłem pilotażowo już jakiś czas temu (około dwa miesiące temu). W temacie tej zmiany nie zwrócił się do mnie nikt (tak, dokładnie). Mimo, iż były one w międzyczasie edytowana przez osoby znające temat.

Wystarczy mi pokazanie prawdy. Droga trunk kojarzy się z jedną jezdnią i to zdecydowanie nie jest ok i podpowiada, że Polska to w większości walka o kawałek prostej do wyprzedzania. A tak już jest coraz rzadziej.

Dammat trudno uznac to za glosowanie. Jesli chcemy rozstrzygnac to w glosowaniu to zrobmy to porzadnie. Zbigniew czy ty uwazasz ze porzadne glosowanie jest ok rozwiązaniem?

Zapomniałeś dodać: “mnie się kojarzy”

Wreszcie to wydusiłeś, jednak chodzi o propagandę sukcesu i leczenie kompleksów.
Autostrady, to jeden z fundamentalnych elementów mapy, na które się patrzy. Schemat autostrad w Polsce jest mocno utrwalony w świadomości społecznej setkami publikacji mainstreamowych mediów, chyba każdy w Polsce wie, gdzie są autostrady, jakie są plany, różne mapki pojawiają się w topowych artykułach regularnie. Twoje pomysły ośmieszają cały projekt w Polsce.

Mnie można dopisać do ‘przeciw’.