Czy wiecie może coś nt. możliwości korzystania z Yanosika poza granicami naszego pięknego kraju? Czy będzie to dostępne nawet w wersji nawigazyjnej (bez wodotrysków radarowo podobnych)?
@psadk
Nie możemy sobie pozwolić, aby dane Yanosika były prezentowane w zewnętrznych projektach. Nasze cele biznesowe to wykluczają.
@dawid_swider
Yanosik wyszedł już poza granicę Polski. Jesteśmy już na Litwie;)
Oczywiście Yanosik ma na uwadze pojawienie się w kolejnych państwach, jednak nie jestem w stanie powiedzieć kiedy i gdzie to dokładnie nastąpi.
Witam,
chcemy dla wylistowanych poniżej rond dodać tag: junction=roundabout (nawigacja nie wyrzuca wskazówek jak na rondzie).
Prosimy o błogosławieństwo dla ww. działania. lub wyjaśnienie dlaczego takiego tagu na rondzie brak?
chodzi o to, że koncepcja ronda w kształcie jaki znamy z dawien dawna jest nieoptymalna i zbyt kolizyjna choćby ze względu na erę oglądania fejsbuka w korku
Dodatkowo nowe koncepcje mają na celu zwalczanie zjawiska szeryfów drogowych, czyli zwiększenia przepustowości rond.
Dlatego na rondzie nie da się jeździć w kółko, tylko co kawałek dookoła są światła a rondo staje się skrzyżowaniem. Przynajmniej ja tak to rozumiem.
Formalnie rzecz biorąc wszystkie zjazdy - całość skrzyżowania nosi nazwę Rondo Stanisława Maczka, rzeczywiście ekstrawaganckie, ale przypuszczam, że chodzi o historię. Dawno temu, kiedy jeszcze nie było autostrady było tam Rondo Mikołowskie, był to (i dalej jest) bardzo ważny węzeł i do dzisiaj spotykam się z sytuacjami, że ktoś nazywa to miejsce Rondo Mikołowskie, nazwa Rondo Maczka chyba w ogóle nie zaistniała w społecznej świadomości. Sam dopiero teraz zwróciłem uwagę na tą nazwę, chociaż przejeżdżałem tamtędy tysiące razy.
Natomiast Rondo Michalskiego w Katowicach, to zwykłe skrzyżowanie z wysepką, nazywa się rondo, ale rondem w sensie ruchu drogowego (oznakowania) nie jest.
“Rondo” Solidarności w Łodzi też nie jest rondem w sensie drogowym. To skomplikowane skrzyżowane, ale nie rondo, nie ma tam ruchu kołowego z pierwszeństwem. Ronda Charles’a de Gaulle’a, Daszyńskiego i Dmowskiego w Warszawie też nie są rondami w sensie drogowym. Niewykluczone, że wszystkie te “ronda” w spisie nie mają tagu w OSM bo nie są drogowo rondami, tylko mają taką nazwę.
Rondo posiada tag junction=roundabout. Jest to rondo typu turbinowego/potokowego/strumieniowego bez możliwości zawracania na nim. Jezdnie oddzielone są kamiennym krawężnikiem.
Ale co dokładnie oznacza “nie prowadzimy”? Jeśli do jakiegoś adresu droga będzie otagowana surface=grass to dojadę z Yanosikiem czy nie? Chodzi mi o to, że jeśli taka droga jest dojazdem do celu (czyli końcowym odcinkiem trasy) to nawi powinna nią poprowadzić. Nie chciałbym, żeby nawi powiedziała mi w jakimś lesie “dotarłeś do celu”, gdy w rzeczywistości będzie jeszcze 500 do niego
A co z surface=unpaved? Mam taki odcinek gdzie Yanosik usilnie prowadzi przez taką drogę i punkt docelowy/końcowy nawet nie jest w jej pobliżu. Moim zdaniem powinno być tak samo traktowane jak grass / ground / mud / sand.
Olga napisała, że Y uwzględnia wszystkie wartości poza wymienionymi, więc zakładam, że unpaved jest obsługiwany.
Zgadzam się ze Zbigniewem, jeśli coś ma tag inny nick niż track i path to routing powinien po nim prowadzić, oczywiście wymienione powinny dostawać największą karę ale jednak powinna być opcja poprowadzenia tam trasy gdy nie ma innej.
OK, uznaniowo jako zabezpieczenie gdy ktoś otaguje drogę błędnie. I przy okazji przypomniało mi się, @Yanosik czy znacie tag tymczasowy “road”, czy został zaimplementowany?
Tak, znamy. Będzie pokazywany i traktowany jako “na ostatniej mili”. A w miarę możliwości i wiedzy będziemy starali się uzupełniać dane o drogach opisanych tym tagiem.