Codziennie tak masz? To mogą być chwilowe problemy z Geoportalem. Też tak czasami mam, gdy ich serwery są przeciążone. Próbuj o różnych porach dnia (a najlepiej wieczorami i w nocy).
Codziennie od kilkunastu dni tak jest. O każdej porze. Geoportal ładuje się bez problemu.
A czyj to serwer WMS? Urzędu Miasta?
Adres w JOSM jest taki:
A przeglądarką można dane zaobaczyć tutaj:
http://gis.mapa.lodz.pl/Ortofotomapy/
Jak się wytnie z adresu “Ortofotomapy” to przekierowuje tutaj:
Serwer odpowiada kodem błędu 404. Wygląda na to, że serwer WMS został wyłączony. A to co jest dostępne pod http://gis.mapa.lodz.pl/Ortofotomapy/ to nie jest WMS, ani WMTS…
Na stronach Geoportalu znalazłem odniesienie do Łódzkiego serwisu KIIP, ale tam tylko w zakresie działek, adresów itp, a nie w zakresie ortofotomapy.
http://gis.mapa.lodz.pl/awiskts/services/Ortofotomapa/Ortofotomapa/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=0&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
Nie jest tak, że z serwera nic się nie ładuje. Część kafelków się pojawia, cześć nie. Tam gdzie się nie pojawiają za chwilę pojawia się czerwony kafelek z napisem błąd. Te kafelki, w których są zdjęcia czasem pozostają na ekranie a czasem za moment zamienioane są w czerwone.
Myślałem, że jest to kwestia jakiekoś timeoutu. Próbowałem coś zmieniać w ustawiniach w tym zakresie, ale nic to nie daje.
Tam gdzie się pojawiają, a po chwili znikają - tam pewnie wczytywane są z Twojego lokalnego cache’a, a potem zastępowane tym co serwer zwrócił (404).
Raczej masz zapisane w cache a JOSM próbuje pobrać jeszcze raz i mu się nie udaje więc wyświetla błąd.
Poprawiłem adres. Zaktualizuj listę podkładów: Podkłady → Konfiguracja → Odśwież (po prawej stronie mapy) i OK.
Dzięki!
Działa.
Mam pytanie - jak w JOSM-ie zaznaczyć grupę linii, ale nie punkty wchodzące w ich skład? Próbowałem grupowo pozaznaczać tory tramwajowe jako bocznice, ale jak zaznaczyłem wybrany obszar, to otagowane zostały także punkty i JOSM oczywiście pokazał błędy. Ostatecznie zaznaczałem więc odpowiednie linie ręcznie (po odfiltrowaniu na wszelki wypadek innych obiektów), ale ciekaw jestem jak to można zrobić szybciej i wygodniej.
Shift+E po zaznaczeniu obszaru (trzeba mieć wtyczkę utils_plugin2)
A jeszcze lepiej podejść selektywnie - uzyć wyszukiwarki i odpowiednio dobranych fraz. Np. zaznaczasz jakiś obszar i wyszukujesz ‘railway type:way selected’ - powinno zaznaczyć Ci tylko tory.
A bez pluginow, jesli dobrze rozumiem pytanie, to wyszukac “type:way parent selected” lub “type:way selected”
O, to mi faktycznie zadziałało - wszystkie inne kombinacje fitrów z type:way zaznaczają także punkty.
Można również bez pluginów, zakładka Okna i wybieramy zaznaczenie, później zaznaczamy wybrany obszar i po nazwach w tym oknie można wybrać, te które nas interesują.
To działa na 100%.
Filtr tak, ale wyszukanie type:way przez ctrl+f je bezwzglednie odznaczy.
Dla mnie najwygodniejsze jest Ctrl + F aby zaznaczyć jakiś rodzaj danych np. highway=track
Następnie z wcześniej przygotowanego zaznaczenia można usunąć wybrane elementy:Ctrl+F i przełączenie trybu na “usuń z zaznaczenia”, np. surface=* usunie z zaznaczonego highway=track tylko te obiekty, które zawierają niepustą wartość w tagu surface.
Jest też opcja “dodaj do zaznaczenia”, która pozwala łączyć kilka filtrów.
Generalnie więc trzeba do tego podejść kreatywnie i podobnie jak z SQL dopasować sposób filtrowania do konkretnej sytuacji.
Dzięki wam wszystkim za pomoc i wskazówki! Faktycznie, z wyszukiwaniem (Ctrl+F) działa inaczej niż z samym filtrowaniem, czyli zaznacza tak jak trzeba (bez punktów wchodzących w skład linii). Ciekawa zabawa i na dodatek będzie wkrótce efekt:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1676
Majstruję preset do JOSM ze stacjami paliw. Z tak poustawianymi wartościami domyślnymi, żeby wystarczyło parę kliknięć, żeby otrzymać komplet tagów.
Potrzebuję informacji, które z poniższych paliw występują w ogóle w Polsce:
1_25
1_50
GTL_diesel
HGV_diesel
biodiesel
biogas
cng
e10
e85
octane_100
octane_91
Te, które w ogóle nie występują ustawię na “no”, być może nawet bez pytania użytkownika.
EDIT: Chyba jednak skórka nie warta wyprawki…