@Zbigniew, a może wynikało to z tego że miałeś odpalone dwie apki jednocześnie, a NF lepiej zawalczył o zasoby U mnie Yanosik chodzi płynnie, choć spotkałem się już z nawigacją której pozbyłem się po 5 minutach z powodu własnie wydajności uniemożliwiającej używanie (Navmii).
@Zbigniew, sądzę że mulenie to kwestia team- tel./andek. Ja miałem Y na IPhone 3, później 4 a teraz 5 i jedna tylko wersja miała problemy - szybko zresztą usunięte. Często odpalam Y na Iphonku 4 i nie widać problemu. Na piątce działa Y na raz z Mapillary + muza w tle… i nie ma problemu (poza lekkim grzaniem - ładowarka obowiązkowa, bo ten team szybko opróżnia acu.
Koledzy używający Androida mają mieszane opinie - często wynika to z… różnych konfiguracji i uruchomionych innych programów w tle (plus viry, trojany itp.)
@Olga | Yanosik, czy routing w Yanosiku wykorzystuje informacje o rodzajach nawierzchni danej drogi, a jeśli tak to które wartości tagu surface=* są uwzględniane?
Statystyki danych dostępne są tutaj:
http://taginfo.openstreetmap.pl/keys/surface#values
Specyfikacja tagu surface:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:surface
EDIT:
Konkretny przykład:
http://osrm.at/ckv
a Yanosik prowadzi tak:
http://osrm.at/ckw
W sumie słusznie, bo całe 1,5 km krócej, gdyby nie fakt, że jest tam droga nieutwardzona i częściowo tzw. kocie łby.
Routing generalnie mógłby przyjąć, że na highway=unclassifield istnieje ryzyko drogi nieutwardzonej, a na tertiary raczej nie, a jeśli się trafi to szybciej w wyniku błędu w nadawaniu klasyfikacji drogi.
Testuję mapy osm na yanosiku od ponad 3 tys km. I dziś trasa poznań-opole nie została w programie wykreślona. Jest jakiś problem poboru danych z serwera OSM. takiego problemu nie ma na mapach ump. Czy dobrym pomysłem jest możliwość zgłaszania poprawek na mapie osm przez yanosika - tak aby yanosik na stronie www generował lokalizację i treść notatki? W ten sposób udało by się utrzymać wysoki poziom aktualności map. W szczycie zalogowanych do systemu jest czasem ponad 123tys użytkowników.
Yanosik miał dzisiaj “zaplanowane zmiany techniczne” - info z pierwszej ręki. Też dzisiaj jechałem, chciałem potestować i nie mogło mi trasy wyznaczyć.
Serwery OSM nie mają nic do rzeczy. Yanosik łączy się do swojego serwera, na którym ma wystawione dane przygotowane przez nich.
A widzisz możliwość skutecznego informowania o aktualnościach na mapie zgodnie z moim poprzednim postem?
Generalnie to działa tak - zgłaszasz błąd z poziomu Yanosika → trafia on do zespołu Yanosika, który go weryfikuje. Jeśli ów zespół (w praktyce: Olga i/lub Justyna) będą w stanie poprawić zgłoszony błąd to tak zrobią. Jeśli nie będą w stanie - postawią uwagę na mapie lub napiszą na naszym forum.
Tak to mniej więcej zostało ustalone na spotkaniu w Sosnowcu. Też na początku myślałem o tym, żeby apka Yanosika tworzyła uwagi bezpośrednio w OSM, ale jednak chyba lepiej jest jeśli obsługą zgłoszeń z Yanosika zajmą się ich ludzie, posiadający umiejętność edytowania OSM. Dla nas mniej roboty, a i odpada ryzyko, że jakaś uwaga zostanie niezauważona.
Reasumując - jeśli widzisz jakiś błąd na mapie w Yanosiku, zgłaszaj śmiało
Zgadzam się z Tobą to jest dobre rozwiązanie, jednak możliwość zaznaczenia punktu na mapie janosika było by praktyczniejsze, bo nie każdemu chce się wchodzić na stronę i pisać, a w czasie drogi można nawet nagrać notatkę głosową przywiązaną do tego miejsca.
Wybaczcie jeżeli temat był już poruszany, ale naszła mnie taka myśl.
Z tego co wiem Yanosik stale przesyła trasę do głównej bazy, dzięki czemu aplikacja może zbierać informacje o korkach itd. Czy byłaby możliwość wykorzystania tych śladów do stworzenia z nich podkładu podobnego do Strava Heatmap dla wykorzystania przy mapowaniu?
Czy wiecie może coś nt. możliwości korzystania z Yanosika poza granicami naszego pięknego kraju? Czy będzie to dostępne nawet w wersji nawigazyjnej (bez wodotrysków radarowo podobnych)?
@psadk
Nie możemy sobie pozwolić, aby dane Yanosika były prezentowane w zewnętrznych projektach. Nasze cele biznesowe to wykluczają.
@dawid_swider
Yanosik wyszedł już poza granicę Polski. Jesteśmy już na Litwie;)
Oczywiście Yanosik ma na uwadze pojawienie się w kolejnych państwach, jednak nie jestem w stanie powiedzieć kiedy i gdzie to dokładnie nastąpi.
Witam,
chcemy dla wylistowanych poniżej rond dodać tag: junction=roundabout (nawigacja nie wyrzuca wskazówek jak na rondzie).
Prosimy o błogosławieństwo dla ww. działania. lub wyjaśnienie dlaczego takiego tagu na rondzie brak?
[Białystok] (Rondo Arcybiskupa generała Mirona Chodakowskiego Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego) → {53.146156, 23.182261}
[Białystok] (Rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego) → {53.159439, 23.141375}
[Białystok] (Rondo Kmicic-Skrzyńskiego) → {53.126911, 23.097479}
[Białystok] (Rondo Ronalda Reagana) → {53.137573, 23.121342}
[Białystok] (Rondo Żołnierzy Wyklętych) → {53.140419, 23.200792}
[Bielsko-Biała] (Rondo) → {49.848728, 19.046339}
[Bydgoszcz] (Rondo Grunwaldzkie) → {53.125591, 17.986099}
[Bydgoszcz] (Rondo Kujawskie) → {53.114697, 18.007982}
[Bydgoszcz] (Rondo Skrzetuskie) → {53.127026, 18.037474}
[Bydgoszcz] (Rondo Wielkopolskie) → {53.129135, 18.021976}
[Częstochowa] (Rondo Mickiewicza) → {50.801723, 19.117792}
[Dąbrowa Górnicza] (Rondo Budowniczych Huty Katowice) → {50.335178, 19.226738}
[Dębica] (Rondo) → {50.050541, 21.427515}
[Gdańsk] (Rondo Jacka Kaczmarskiego;Juliusza Słowackiego) → {54.376320, 18.522251}
[Gdańsk] (Rondo Ofiar Katynia) → {54.361446, 18.642282}
[Gdańsk] (Rondo Świętego Jana De La Salle) → {54.374146, 18.567650}
[Gorzów Wielkopolski] (Rondo Gdańskie) → {52.756859, 15.268191}
[Katowice] (Rondo generała Stanisława Maczka) → {50.249847, 18.999392}
[Katowice] (Rondo księdza Konstantego Michalskiego) → {50.237003, 19.010790}
[Konin] (Rondo Ducha Świętego) → {52.204700, 18.253834}
[Koszalin] (Rondo Kardynała Ignacego Jeża) → {54.201683, 16.197893}
[Kraków] (Rondo Antoniego Matecznego) → {50.036430, 19.940647}
[Kraków] (Rondo Dywizjonu 308) → {50.067074, 20.004295}
[Kraków] (Rondo Generała Stanisława Maczka) → {50.085003, 20.019156}
[Kraków] (Rondo Grzegórzeckie) → {50.057671, 19.959011}
[Kraków] (Rondo Polsad) → {50.085152, 19.971111}
[Kraków] (Rondo Stanisława Barei) → {50.088966, 19.973871}
[Lublin] (Rondo Lubelskiego Lipca 80) → {51.238235, 22.571257}
[Nisko] (Rondo) → {50.488342, 22.181080}
[Olsztyn] (Kac Rondo) → {53.755394, 20.455221}
[Warszawa] (Rondo) → {52.230320, 21.082479}
[Warszawa] (Rondo Generała Charles’a de Gaulle’a) → {52.231762, 21.020805}
[Warszawa] (Rondo Ignacego Daszyńskiego) → {52.230331, 20.984449}
[Warszawa] (Rondo Kercelak) → {52.237015, 20.980188}
[Warszawa] (Rondo Ofiar Zbrodni Katyńskiej) → {52.262348, 20.953423}
[Warszawa] (Rondo Pawła Jasienicy) → {52.199661, 21.006573}
[Warszawa] (Rondo Romana Dmowskiego) → {52.229836, 21.011740}
[Warszawa] (Rondo Ronalda Reagana) → {52.195896, 20.928410}
[Warszawa] (Rondo Stanisława Sedlaczka) → {52.221924, 21.035788}
[Warszawa] (Rondo Tybetu) → {52.227936, 20.957159}
[Warszawa] (Rondo Zesłańców Syberyjskich) → {52.216518, 20.961266}
[Wejherowo] (Rondo Solidarności) → {54.607792, 18.223076}
[Wrocław] (Rondo Ronalda Reagana) → {51.111549, 17.060242}
[Wrocław] (Rondo Rotmistrza Witolda Pileckiego) → {51.106781, 16.950407}
[Wrocław] (Rondo Stanisława Szomańskiego) → {51.123341, 16.973587}
[Wrocław] (Rondo Żołnierzy Wyklętych) → {51.097198, 17.014599}
[Włocławek] (Rondo Bpa M. Kozala) → {52.657528, 19.058926}
[Zamość] (Rondo NSZZ “Solidarność”) → {50.715572, 23.228899}
[Łomianki] (Rondo Kompanii Młodzieżowej AK) → {52.328125, 20.901873}
[Łódź] (Rondo Solidarności) → {51.779179, 19.481329}
http://www.openstreetmap.org/#map=17/50.249847/18.999392
To dwa zjazdy na autostradę.
Swoją drogą ktoś miał fantazje aby nazwać je Rondem
Pewnie większość przypadków będzie podobnych do tego. W marcu 2015 junction=roundabout zostało usunięte z komentarzem “Kraków - na drodze przed rondem Maczka nie ma znaku “rondo””.
http://www.openstreetmap.org/way/148978818#map=18/50.08540/20.01877
http://osmlab.github.io/osm-deep-history/#/way/148978818
chodzi o to, że koncepcja ronda w kształcie jaki znamy z dawien dawna jest nieoptymalna i zbyt kolizyjna choćby ze względu na erę oglądania fejsbuka w korku
Dodatkowo nowe koncepcje mają na celu zwalczanie zjawiska szeryfów drogowych, czyli zwiększenia przepustowości rond.
Dlatego na rondzie nie da się jeździć w kółko, tylko co kawałek dookoła są światła a rondo staje się skrzyżowaniem. Przynajmniej ja tak to rozumiem.
Formalnie rzecz biorąc wszystkie zjazdy - całość skrzyżowania nosi nazwę Rondo Stanisława Maczka, rzeczywiście ekstrawaganckie, ale przypuszczam, że chodzi o historię. Dawno temu, kiedy jeszcze nie było autostrady było tam Rondo Mikołowskie, był to (i dalej jest) bardzo ważny węzeł i do dzisiaj spotykam się z sytuacjami, że ktoś nazywa to miejsce Rondo Mikołowskie, nazwa Rondo Maczka chyba w ogóle nie zaistniała w społecznej świadomości. Sam dopiero teraz zwróciłem uwagę na tą nazwę, chociaż przejeżdżałem tamtędy tysiące razy.
Natomiast Rondo Michalskiego w Katowicach, to zwykłe skrzyżowanie z wysepką, nazywa się rondo, ale rondem w sensie ruchu drogowego (oznakowania) nie jest.
Prosimy o błogosławieństwo dla ww. działania. lub wyjaśnienie dlaczego takiego tagu na rondzie brak?
[Gdańsk] (Rondo Ofiar Katynia) → {54.361446, 18.642282}
Gdyby dodać junction=roundabout nawigacja wyznaczyłaby w ten sposób:
wraz z komentarzem, rondo, drugi zjazd, mimo jazdy na wprost:
Tutaj temat już omówiono:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=29841
Powstało nawet narzędzie do wyszukiwania takich nie-rond.