A czy ten z zielon? podkow? to nie przypadkiem szlak konny?
I w czym problem? Mi?dzy innymi po to powsta?y relacje, ?eby nie by?o problemów z tagowaniem pokrywaj?cych si? tras.
A czy ten z zielon? podkow? to nie przypadkiem szlak konny?
I w czym problem? Mi?dzy innymi po to powsta?y relacje, ?eby nie by?o problemów z tagowaniem pokrywaj?cych si? tras.
Jestem za przygotowaniem osobnej strony na temat szlaków w Polsce, oraz analogicznej dla maniaków MTB (czyli mnie równie? :)).
Jak tylko b?d? mia? chwile czasu postaram si? przygotowa? co? na start (o ile mnie kto? nie ubiegnie :). My?le ze wzorowanie si? na wersji angielskiej jest dobrym punktem zaczepienia.
Co to pokrywaj?cych si? szlaków par? razy ju? widzia?em ten problem. Wy?le ?e to najlepszy czas na wprowadzenie jakiego? schematu przygotowania szlaków w formie “check listy” tak aby ujednolici? ten typ oznakowania.
Tylko, ?e szlaków pieszych jest jakie? 100 na województwo. Mo?e lepiej trzyma? je na stronach województw w?a?nie? “U mnie” wygl?da to na razie tak: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland_Szczecin#Piesze
Natomiast dla szlaków krajowych taka strona na pewno by si? przyda?a. Plus opis jak w ogóle szlaki tagowa?
Chodzi?o mi pewnego rodzaju odpowiednik Polskich wersji stron http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Hiking oraz http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Bicycle gdzie mogliby?my spisa? podsumowanie tej dyskusji.
Odno?nie spisu szlaków na stronach Wiki, nie mia?em tego w planach ale pomys? jest przydatny.
Kiedy? prowadzi?em mailowa rozmow? z “Pannem z PTTK”. O ile pami?tam PTTK nadzoruje tylko cz??? szlaków czyli np dba o malowanie. Maj? one te? konkretne numery i nazwy. Aby by?o ?atwiej województwo ma w?asny rejestr swoich szlaków z w?asn? numeracja i oznaczeniami.
Nie wiem wi?c czy klasyfikacja wg województw jest poprawna. Je?li chodzi o szlaki turystyczne to ja w pierwszym przeb?ysku inteligencji my?l? raczej o krainie geograficznej lub pa?mie górskim. Zawsze mo?na utrzymywa? jedna stron? z baz? szlaków w danym regionie turystycznym i dodatkowo kopie dla danego województwa.
Wy?le ?e ten guide o tym jak opracowywa? szlaki jest potrzebny w pierwszej kolejno?ci
Jestem za jedn? stron? z ogólnymi wytycznymi i linkami do projektów lokalnych. Tak, ?eby z jednego miejsca mo?na by?o dotrze? do wszystkich relacji opisuj?cych szlaki. Osobno dla szlaków pieszych, osobno dla rowerowych.
Je?li chodzi o szlaki rowerowe to ?l?skie s? opisane tutaj (do podlinkowania na stronie zbiorczej):
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland_Slaskie/?l?ska_Sie?_Tras_Rowerowych
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland_Slaskie/Gliwickie_?cie?ki_rowerowe
Szlak pieszy na razie opisa?em jeden, a w?a?ciwie tylko dwa jego krótkie kawa?ki (spisane przy okazji opisywania ?cie?ek rowerowych), wi?c na razie le?y na ogólnej stronie rejonu:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland_Slaskie#Szlaki_piesze
Trochę nekroposting, ale moim zdaniem trzeba coś zrobić z mapowaniem szlaków turystycznych. Po ostatnim czyszczeniu nazw szlaków z pola “name” ścieżek się sytuacja trochę się poprawiła, ale co do zasady ze szlakami jest źle. Dziś znalazłem taki kwiatek:
http://osmapa.pl/#lat=49.5724&lon=22.2880&z=16&m=os
Z całą pewnością szlak czerwony nie zaczyna się w środku lasu, i z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę stwierdzić, że ten przebieg jest źle zaznaczony, bo szlak idzie ścieżką (naniesioną przeze mnie przed chwilą, więc na osmapa jeszcze niewidoczną) jakieś 200 metrów na północ. Itd itp. Szlaki są porwane, pokawałkowane, a ich przebieg wątpliwy.
Co poprawiłoby sytuację? Moim zdaniem następujące kroki:
Czy są jacyś chętni na podjęcie tego wysiłku? Najlepiej zacząć od punktu 1. Kto ma doświadczenie w mapowaniu szlaków?
Ja zacząłem od ostatniego kroku w Górach Wałbrzyskich (lub nawet raczej zgodnie z rozpiską szlaków, do znakowania których przyznaje się PTTK Wałbrzych na swojej stronie www). Dla mnie trail.pl nie jest wiarygodnym źródłem, a piszę to na podstawie podejrzenia sobie tamże znanych mi szlaków z mojej okolicy. A nagroda, cóż, zwykle sama wycieczka takim czy innym szlakiem jest dla mnie wystarczającą nagrodą (zwykle, bo zdarzają się szlaki fatalnie oznakowane i koszmarnie zarośnięte).
Chyba jesteś zbyt dużym optymistą… raczej zaczną zbierać, kiedy okaże się, że innego wyjścia naprawdę nie ma…
Domiss,
Czy mógłby ktoś potwierdzić istnienie tego szlaku w takiej formie (nazwa Krotoszyn - Długołęka)? Czy został on przekształcony w szlak “Zduny - Długołęka”? (http://szlaki.pttk.pl/spis/01.html)
http://www.openstreetmap.org/relation/3159766#map=10/51.3756/17.3419
Kiedyś już próbowaliśmy z pttk…
Akurat Małopolskę mamy nieźle “oszlakowaną” w OSM, pracuję nad tym przez cały rok Popatrzcie na rejon choćby Wigierskiego Parku Narodowego, to jest dopiero pustynia!
Pobrałem przykładowy szlak ze strony http://www.malopolska.szlaki.pttk.pl/geoportal/ i porównałem z własnym. Ich ślady mają bardzo małą rozdzielczość (plik rzędu 8kB dla sporego szlaku) więc nie nadają się do narysowania ścieżki w lesie, jeśli jej nie widać w geoportalu, stravie czy na ISOK. Mogą być również wątpliwości w terenie zabudowanym jeśli szlak będzie kluczyć.
@Domiss: pod Wałbrzychem też chodziłem i rysowałem
Ja dodawałem ten szlak, tyle że na podstawie innego wykazu (+jego wielkopolską część przerysowałem z papierowej mapy):
http://ktpzg.pttk.pl/pliki/Wykaz_szlakow_wielkopolskie.pdf
http://ktpzg.pttk.pl/pliki/Wykaz_szlakow_dolnoslaskie.pdf
wykazy powyżej są z 2012 r., pod twoim nie ma daty opracowania, więc nie wiemy który wykaz jest bardziej aktualny
wszystkie szlaki PTTK w wielkopolsce dodałem na podstawie papierowego atlasu (TopMapa) więc droga do pozyskania szlaków w innych województwach też niekoniecznie musi prowadzić przez żebranie u PTTK, pełne bazy szlaków pieszych mogą też być w posiadaniu u innych źródeł
Dotevo, a konkretnie jak to wygladalo? PTTK to duza organizacja i tam tez sa zmiany… Moze dzis sie uda.
Mam prosbe o sprawdzenie tagow relacji, jeszcze nie czuje sie pewnie w szlakach:
http://www.openstreetmap.org/relation/5167564
http://www.openstreetmap.org/relation/5169928
Mam tez pytanie czy da sie jakos polaczyc dwie relacje w jedna? Bo mam taka sytuacje:
http://www.openstreetmap.org/relation/2748592
http://www.openstreetmap.org/relation/5170981
PS. Zapomniałbym. Przytoczone dwie relacje połączyłem w jedną (dodając wszystkie drogi do starszej). Proszę sprawdź i jeśli trzeba coś popoprawiać to popraw. Moja wcześniejsza edycja tego szlaku była czysto mechaniczną zmianą (zapewne przerzuceniem dróg z nazwą “Wielokulturowy Szlak Rowerowy” do relacji z taką nazwą i usunięciem tej nazwy z dróg w ramach pewnej akcji ).
Wczoraj byłem w regionalnym PTTK województwa pomorskiego i oni nie posiadają śladów w wersji elektronicznej. Jedynie swoje mapki w wersji papierowej więc jakimś rozwiązaniem byłoby zagadanie czy można przyjść zrobić zdjęcia tym mapom Ogólnie ciężko się z nimi gada… Niby mają stronę ze szlakami ale bardzo schematyczną i chyba nie do końca aktualną…
Dobra rada, ale jak widać tym razem mi nie wyszło
Dzięki.
Możesz rzucić okiem i skomentować te dwie pozostałe relacje? Jakich tagów brakuje, co jest źle oznaczone itd?
Myślę, że trail.pl ma lepszą bazę szlaków niż oni.
Geoportal PTTK ma lepsza ale nie jest dla mnie jasne czy wolno z niego korzystac. Czekam na odpowiedz COTG PTTK. No i obejmuje tylko niewielki wycinek kraju. Z tego co rozumiem PTTK intensywnie usiluje zcentralizowac swoje bazy danych wiec w przyszlosci moze byc lepiej.