Micromapping

Bardzo prosto, już tak robiłem. QGIS, ładujesz orto jako dolną warstwę, a cieniowanie na górę z trybem koloru “mnożenie”. Intensywność regulowana przezroczystością warstwy cieniowania.

Nie dodałem, że chodzi mi o JOSM-a i mam za swoje… :wink:

mam problem z obszarem chodnika wokół tego pawilonu
http://osmapa.pl/#lat=52.39642&lon=16.94510&z=19&m=ma
przypomina to “wodospad Eshera”
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/e8/Escher_Waterfall.jpg
na lewej, górnej i prawej krawędzi mamy chodnik który magicznie, bez żadnej granicy zamienia się w ulicę dostawczą przy dolnej krawędzi budynku, co z tym zrobić?

@kocio: jeśli wiesz, jak dodać sam ISOK w JOSM, to dodajesz też ortofoto pod spodem i ustawiasz przezroczystość warstwy ISOK na taką, która Ci odpowiada (piąta ikonka od lewej pod okienkiem warstw w JOSM). Ewentualnie ortofoto na wierzch z jakąś tam przezroczystością.

No właśnie nie. Nie bardzo wiem jakie czary ten lidar odprawia, ale widać rzeczywisty grunt pod drzewami. Oczywiście nadal swoje wady ma, pewnych rzeczy nie da się odróżnić, ale ogólnie jest świetnym uzupełnieniem orto.

Szkoda tylko, że dodanie WMTS do JOSM nie przeszło w GSoC, a “mój” serwer, gdzie chciałem konwertować w locie WMTS na TMS, nadal leży. :frowning:

Budynki i inne “ficzery” terenu zostały odjęte w obróbce… choć wypełnione trochę nieudolnie (patrz trójkąty jakie tam zostały - ja bym to jakimś spline’em na ich miejscu wypełnił)
Swoją drogą pewnie nieźle się napracowali odejmując różne mosty, estakady i inne konstrukcje :smiley:

Leży w jakim sensie? Padł fizycznie czy jakieś inne problemy, którym można zaradzić?

Programowo-fizycznie. :wink:

Po migracji z jednego systemu na inny, i przy okazji wymiany systemu wirtualizacji na głównym hoście serwera, coś nie zaskoczyło i witualka nie jest uprzejma się uruchamiać. Ktoś musi się do serwera udać i zobaczyć co mu właściwie dolega. Podejrzewamy, że coś jest nie tak z RAM-em.

Nawiasem mówiąc w międzyczasie dopracowałem niemal do perfekcji tworzenie TMS ręcznie dla określonych lokalizacji. Metoda wymaga trochę klikologii w Qgisie a potem czasu procesora w gdal2tiles, więc sprawdza się tylko dla mniejszych lokalizacji. No i w sumie jakby było zainteresowanie, to mógłbym co jakiś czas (tydzień? dwa?) zrobić ISOK-owy podkład dla jakiegoś parku narodowego czy innego ważnego miejsca, które ciężko zmapować tylko z orto, na swego rodzaju “mini maping party”.

Temat nie przeszedł przez GSoC, ale jeden ze studentów był na tyle ambitny, że niezależnie od stypendium będzie nad tym pracował, a ja mu w tym pomagam.

O, super. Fajnie wiedzieć. :slight_smile:

czy takie coś kwalifikuje się na barrier=wall?
https://www.google.pl/maps/@52.408018,16.930549,3a,75y,76.59h,66.42t/data=!3m6!1e1!3m4!1sTXh2WzE45Mevmrt-nauhgg!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

tak, jeśli podasz height=0.45

Od strony chodnika to bardziej barrier=retaining_wall.

barrier=retaining_wall jest do ścian ze zmianą poziomu, np. tu:
https://www.google.pl/maps/@52.405692,16.918391,3a,60y,211.28h,84.47t/data=!3m6!1e1!3m4!1sB15Zc2UgDt_hYIQ9urpKNg!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

Ja tu właśnie widzę zmianę poziomu…

Wątek na liście Tagging dotyczący mapowania wyposażenia placu zabaw:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/tagging/2015-July/025679.html

Nie jest to chyba do końca mikromapowanie, ale na pewno się z nim blisko wiąże - pojawiła się propozycja dokładniejszego tagowania różnych typów kostek, kafelków i innych tego typu elementów utwardzania nawierzchni (w tym powszechnej w Polsce trylinki):

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Paving_stone_details

Nanomapowanie bardziej by pasowało…

błagam zróbcie coś z tymi niewidzalnymi przeszkodami na obszarach chodników, przecież to jest jeden z największych absurdów osm, w wielu miejscach mapa przez to może wprowadzać w błąd

W latach 90 tych rozmawiałem y jednym profesorem Uniwersytetu Bundeswehry w Hamburgu. Dyskutowaliśmy o modelach 3D i mogłem przy okazji obejrzeć symulator dla kierowców: Każdy chodnik, trawnik, miał tam odpowiednią teksturę ze skalą i prawidłowym kierunkiem tekstury. Jak ważny jest kierunek tekstury można zobaczyć tutaj:

http://znajomy.home.pl/area/index2.html

Globalnie przyjęty jest jeden kierunek tekstury dla przejść dla pieszych. Raz to pasuje, a raz nie.
Podanie kierunku i skali, najlepiej w modelerze WYSIWYG, czyli skalujemy sobie i obracamy teksturkę w okienku preview zamiast wspiywać wartości liczbowych z pewnością się przyda.