Micromapping

Ogólnie nie jest problemem zrobienie routingu po obszarach, ale musicie pamiętać, że routing obszarowy nie nadaje się do wszystkiego i jest trudniejszy w implementacji oraz obliczeniach. Ogólnie wydaje mi się, że lepiej aby obszary zostały graficzną reprezentacją terenu, a linie służyły do routingu.

Zgadzam się z Dotevo.

czasami w miastach napotykam miejsca gdzie obszar czegoś (trawnika, chodnika itp.) jest wyrysowany częściowo i nie mam tu na myśli pozostałych po epoce Binga byle jak narysowanych obszarów, ale obszarów gdzie ktoś narysował jeden jego fragment prawidłowo, równo z granicą (krawężnikiem, murem, płotem itp.) ale już gdzieś dalej nie wiedział gdzie przebiega jego granica więc machnął byle jak - stąd prośba - mam taką zasadę że w przypadku mikromapowania jeśli nie mogę wyrysować dokładnie całego obszaru, to się za niego nie zabieram i was też bym prosił o takie nastawienie bo jak wiemy łatwiej jest narysować coś od początku niż poprawiać po kimś; inna sprawa to rysowanie czegoś osobno na siłę np. trawnik który w terenie jest do płotu rysowany ze szparą między nimi, kiedy powinien być z nim sklejony

Popieram. Jeśli chodzi o trawniki, to jadę po krawężnikach - jeśli po trawniku jest wydeptana ścieżka, to nadal jeden trawnik, więc tylko ją dorysowuję. Nie mogę się jednak doczekać zdjęć satelitarnych bez liści na drzewach, bo w wielu miejscach nie jestem przez to w stanie wyznaczyć obszaru trawników.

ortofoto bez liści :slight_smile: też liczę że kiedyś się tego doczekamy, ale wygląda na to że to kwestia postępu technicznego, dni między zimą a wiosną kiedy nie ma chmur i nie ma też liści przecież są - a zdjęć nie ma, ale myślę że wcześniej czy później będzie to możliwe, a w dalekiej przyszłości, kto wie, może nawet mapa satelitarna świata ale nie w postaci zdjęć a wideo podglądu na żywo :slight_smile:

Lepszy byłby lidar w wysokiej rodzielczości. Tu porównanie orto i isok_cien z geoportalu: http://imgur.com/a/NQP50 — bez problemu widać “cień” chodników pod koronami drzew. I przy okazji mnóstwo innych rzeczy.

Lepszy nie jest, bo korony drzew nadal widać, a trawniki od chodników nie różnią się tak wysokością (nawet z krawężnikami) jak kolorem i fakturą. Ale zastanawiam się, jaki efekt dałoby nałożenie cienia na obecne “liciaste” ortofoto i jak to zrobić?

Bardzo prosto, już tak robiłem. QGIS, ładujesz orto jako dolną warstwę, a cieniowanie na górę z trybem koloru “mnożenie”. Intensywność regulowana przezroczystością warstwy cieniowania.

Nie dodałem, że chodzi mi o JOSM-a i mam za swoje… :wink:

mam problem z obszarem chodnika wokół tego pawilonu
http://osmapa.pl/#lat=52.39642&lon=16.94510&z=19&m=ma
przypomina to “wodospad Eshera”
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/e8/Escher_Waterfall.jpg
na lewej, górnej i prawej krawędzi mamy chodnik który magicznie, bez żadnej granicy zamienia się w ulicę dostawczą przy dolnej krawędzi budynku, co z tym zrobić?

@kocio: jeśli wiesz, jak dodać sam ISOK w JOSM, to dodajesz też ortofoto pod spodem i ustawiasz przezroczystość warstwy ISOK na taką, która Ci odpowiada (piąta ikonka od lewej pod okienkiem warstw w JOSM). Ewentualnie ortofoto na wierzch z jakąś tam przezroczystością.

No właśnie nie. Nie bardzo wiem jakie czary ten lidar odprawia, ale widać rzeczywisty grunt pod drzewami. Oczywiście nadal swoje wady ma, pewnych rzeczy nie da się odróżnić, ale ogólnie jest świetnym uzupełnieniem orto.

Szkoda tylko, że dodanie WMTS do JOSM nie przeszło w GSoC, a “mój” serwer, gdzie chciałem konwertować w locie WMTS na TMS, nadal leży. :frowning:

Budynki i inne “ficzery” terenu zostały odjęte w obróbce… choć wypełnione trochę nieudolnie (patrz trójkąty jakie tam zostały - ja bym to jakimś spline’em na ich miejscu wypełnił)
Swoją drogą pewnie nieźle się napracowali odejmując różne mosty, estakady i inne konstrukcje :smiley:

Leży w jakim sensie? Padł fizycznie czy jakieś inne problemy, którym można zaradzić?

Programowo-fizycznie. :wink:

Po migracji z jednego systemu na inny, i przy okazji wymiany systemu wirtualizacji na głównym hoście serwera, coś nie zaskoczyło i witualka nie jest uprzejma się uruchamiać. Ktoś musi się do serwera udać i zobaczyć co mu właściwie dolega. Podejrzewamy, że coś jest nie tak z RAM-em.

Nawiasem mówiąc w międzyczasie dopracowałem niemal do perfekcji tworzenie TMS ręcznie dla określonych lokalizacji. Metoda wymaga trochę klikologii w Qgisie a potem czasu procesora w gdal2tiles, więc sprawdza się tylko dla mniejszych lokalizacji. No i w sumie jakby było zainteresowanie, to mógłbym co jakiś czas (tydzień? dwa?) zrobić ISOK-owy podkład dla jakiegoś parku narodowego czy innego ważnego miejsca, które ciężko zmapować tylko z orto, na swego rodzaju “mini maping party”.

Temat nie przeszedł przez GSoC, ale jeden ze studentów był na tyle ambitny, że niezależnie od stypendium będzie nad tym pracował, a ja mu w tym pomagam.

O, super. Fajnie wiedzieć. :slight_smile:

czy takie coś kwalifikuje się na barrier=wall?
https://www.google.pl/maps/@52.408018,16.930549,3a,75y,76.59h,66.42t/data=!3m6!1e1!3m4!1sTXh2WzE45Mevmrt-nauhgg!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

tak, jeśli podasz height=0.45

Od strony chodnika to bardziej barrier=retaining_wall.