Prośba o import adresów

Proszę o import adresów z EMUiA: dolnośląskie > powiat strzeliński :stuck_out_tongue: dzięki z góry

Importy robię per gmina, więc łatwiej by mi było, gdyby wypisać o jakie konkretnie gminy chodzi - w tym sensie, w których dokładnie brakuje adresów, bo zwykle niektóre gminy w powiecie już są zaimportowane.

Na razie zrobiłem import (uzupełnienie) dla gminy Wiązów i w związku z tym mam pewne uwagi:

  • używamy imion w nazwach ulic, więc Daszyńskiego → Ignacego Daszyńskiego
  • patrzymy dokładnie co wpisujemy, bo znalazłem takie literówki jak np. Juliusza Sławackiego, Sienkiewcza czy plac Wolnoci
  • stosujemy korekcję prostopadłości rysowanych budynków - w edytorze JOSM uzyskuje się to poprzez klawisz Q, w iD chyba za pomocą S.

Pozdrawiam

  • Usterki poprawione :slight_smile:
  • odnośnie budynków staram się wykorzystywać dodatek do JOSM’a budynki który wydawało mi się że zachowuje korekcję prostopadłości, obiecuje że się postaram poprawić
  • odnośnie gmin
    Proszę o import adresów z EMUiA:
    dolnośląskie > powiat strzeliński > Strzelin
    dolnośląskie > powiat strzeliński > Borów
    dolnośląskie > powiat strzeliński > Kondratowice

BuildingsTools rysuje prostopadłe budynki, więc może chodziło o jakieś inne:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:JOSM/Plugins/BuildingsTools

Mam pytanie a propos skryptu do importowania adresów: czy jeśli punkt adresowy wypada akurat na gotowym budynku, to czy taki punkt powinien/może być scalony z tym budynkiem, czy celowo tego nie robi?

Rozmawiałem właśnie z autorem wtyczki BuildingsTools (odpisał po polsku =} ) w sprawie wygodnego scalania takich punktów w JOSM-ie i zasugerował scalanie właśnie na poziomie skryptu do importu.

Oczywiście, że tak robi. Jeśli jest gotowy obrys i w jego obrębie znajdzie się numerek z danych źródłowych to skrypt przeniesie dane adresowe na obrys i w tej postaci adres trafi do bazy OSM.

A, to świetnie. Pytałem, bo spotykam jeszcze stosunkowo dużo takich punktów adresowych w Warszawie, ale widocznie pochodzą z innych importów.

Funkcja scalania punktów adresowych z budynkami dostępna w BuildingsTools v31059: menu Data->Merge address points. Możecie teraz łatwo poprawić te krzywe importy.

Oczywiście, dla większej liczby adresów i obrysów (np. dla całej gminy), lepiej poprosić tutaj o scalenie, co by się nie bawić ręcznie.

A wtyczka fajnie działa, szczególnie podoba mi się, że można robić to hurtem.
Dzięki Upliner :slight_smile:

Dzięki, ta funkcja rzeczywiście świtnie się sprawdza na poziome osiedli - kilka minut i już kilkadziesiąt punktów naniesionych! Fajnie, że można zaznaczać obszar szerzej, bo i tak nie psuje innych obiektów ani już naniesionych adresów. Szkoda tylko, że nie ma skrótu klawiszowego zamiast każdorazowego klikania Dane > Merge address points, ale ponieważ można zaznaczać hurtem, to tylko drobna niedogodność.

A co myślisz w sprawie rysowania prostokątów z alternatywnym (lub pustym) zestawem tagów?

Przecież od dawna można w BuildingsTools ustawić własny zestaw tagów. Ctrl+Alt+B → Zaawansowane i tam ustawiasz własne tagi.
Upliner dzięki za nową funkcję, czegoś takiego potrzebowało tu wiele osób.

Sam o to niedawno pytałem na forum, ale okazało się, że najlepiej jednak zapytać autora. :smiley:

Mnie chodzi o dodatkowy/alternatywny/tymczasowy zestaw, ponieważ zwykle rzeczywiście rysuję budynki, ale czasem trafiają się inne prostokąty. W tej chwili rysuję je więc jako budynek i potem tylko usuwam tagi, ale muszę o tym pamiętać i czasem zapominam, a byłoby po prostu wygodniej narysować od razu pusty prostokąt albo np. boisko czy parking. Upliner odpisał mi, że to trudniejsze, ale ciekaw jestem, czy w końcu planuje to zrobić, czy uznał, że jednak nie.

Shortcut można przyznaczyć w ustawieniach (karta z kławiaturą), także można dodać tę funkcje do toolbaru.

Jeszcze nie zdecydowałem

Zauważyłem, że Alt służył tylko dla tymczasowego wyłączenia dialogu adresowego. Zrobiłem, że kiedy ten dialog nie jest używany Alt wyłącza wszystkie tagi.

Hm, po aktualizacji wtyczki i restarcie JOSM-a prawy Alt nic nie zmienia (nadal rysuje mi się budynek), a lewy pod Linuksem służy u mnie do przesuwania okienka.

Można spobować lewy Alt+Shift lub Alt+Ctrl

Faktycznie, teraz zadziałało. Dzięki podwójne! :slight_smile:

Prośba o aktualizację adresów w Ustce (pomorskie,słupski). Na http://mustka.e-mapa.net jest dużo więcej adresów niż w OSM.

Zrobione.

Witam wszystkich Forumowiczów (to mój pierwszy post).
Dopiero zaczynam, wprowadzam drobne zmiany w gminie Ujście http://www.openstreetmap.org/#map=15/53.0552/16.7293 chodzi mi o to, czy mogę sam ręcznie dodać kilka brakujących punktów adresowych z http://ujscie.e-mapa.net/ czy muszę poprosić o aktualizację adresów?. Brakuje dosłownie kilku nowych adresów.