Administrativna linija sa KiM

Po svemu sudeci neko je odluucio da proglasi Kosovo i Metohiju nezavisnom drzavom i tako ucrtao u OSM mapu?

Danas su mi izričito tražili da skinem mapu sa sajta jer prikazuje Kosovo i Metohiju kao posebnu državu.
Morao sam da stavim Google mapu.

Пеђа,
Можеш ли да појасниш ко је тражио шта да скинеш?

Korisnici zvaničnog sajta jedne orgnaizacije su tražili da se ukloni mapa koja prikazuje Kosovo i Metohiju kao posebnu državu te je to i učinjeno. Umesto OSM sada se vrti Google Mapa.

Хајде да поставимо квази Tile server где бисмо држали tile-ове који су нама спорни, а сервер подесили да за остале прослеђује захтеве прослеђује на “оригинални” OSM сервер. Сам сервер би био, по слободној процени, пар мегабајта тежак, биће пипаво да се подеси прослеђивање али је изводљиво, а сам реднер tile-ова може да се ради на неком нашем локалном рачунару.

Овиме бисмо имали полу форк OSM-а где бисмо границе могли да прекрајамо како желимо а опет довољно јефтин да га сами исфинансирамо.

Možda bi moglo da se od više provajdera iskuka sponzorstvo u hostingu za keš tajlova pa da se preko DNS RR uradi disperzija tako da nijedan ne trpi preveliko opterecenje.

Valjalo bi isto uraditi i sa planet bazom, kad se vec uradi intervencija na granici da i to bude dostupno.

Ja bih mogao da za probu uradim tileserver na mom lokalnms erveru (doptupan je preko javne IP adrese) sto bi bilo dovoljno da probamo kako bi to islo.

Za rendering takodje ne bi bio problem, da svi alati za to su pravljeni nisu namenjeni za Linux a je ne trosim Linux.

Nego, koliko uopste ima nas koji koliko-toliko aktivno koristimo OSM?

Колико ми је познато за ОСМ за креирање tile-ова користи mapnik, а он ради и свим платформама http://mapnik.org/faq/ . Знам да је SunCobalt имао постављене сервере за рендер, па ако и даље раде да га замолимо за помоћ.

Ако ово успемо да изгурамо, сигуран сам да ће бити више простора за коришћење.

Вероватно би најбоље било одовјити један рачунар само за рендеринг а онд анекако рпвити кешеве на другим рачунарима на што више адреса, тако да се ниједан кеш не преоптерећује.

Да ли је за почетак прихватљиво решење да се рецимо једном дневно извози ОСМ база за територију Србије, са аутоматским изменама одређених елемената? Нешто попут http://data.osm-hr.org/serbia/ Ако неко може да направи скрипте за аутоматску измену основне ОСМ базе, нека се јави! Скрипте за претварање у разне формате из претходног примера и Линукс серверчић на коме би се то вртело и складиштило, могу да се обезбеде.

Ako bi se OSM mapa prebacivala u bazu podataka onda ne bi trebalo da bude veliki posao napraviti skripte koji bi je modifikovali kako nama odgovara.

Primeri koje sam nalazio svi polaze od preuzimanja celog planeta, a ne samo dela.

Ако постоји могућност да се обезбеди линукс сервер отворите нову тему па да се боље размотри за чиме има све потребе да се обезбеди. У сваком случају, може се обезбедити корисних ствари.

Mogu li da ubacim pitanje šta će vam u stvari karta koja prikazuje KiM kao administrativni deo Srbije kad u realnosću ono nije više tako? Jeli vam to pomaže na neki način? Jeli neko može da mi objasni ovu želju, jer je jednostavno ne razumijem. Ako vas to nekako tješi ili na drugi način pomaže, ja kao ljekar bi mogao da preporučim i još druge načine terapije osim spora o virtualnim linijama sa ostalim svetom. Ako se ne radi o tome nego o “vaspitavanju” drugih gledaoca OSM-a, onda ne vidim svhru u kreiranju alternativnog kosmosa OSM-a na drugom serveru koji ionako niko osim ovog konspirativnog kruga neće šljiviti. Neefikasna potrošnja resursa, energije i radnog vremena (uostalom kao i ovaj komentar, znači 1:1 je :laughing: )

:lol: :smiley: :sunglasses: :roll_eyes:

Renderovana mapa na srpskom: https://www.osmsrbija.iz.rs/map/

Actually there is disputed tag and there is disputed border entry in OSM. We used it to get proper border rendered at https://www.osmsrbija.iz.rs/map/#9/42.6552/21.2572

It seems that for Kosovo and Metohija on the ground rule is applied from case to case. if it is in Sciptari favor then they accept it, if it is not in their favour they refuse it.

Релативно скоро смо поставили ОСМ Србија рендеринг сервер. На њему је мапа поправљена и рендерована на српском језику.

Можеш је видети на https://www.osmsrbija.iz.rs/map/

Још увек је то развојна верзија (сервер је слабашан и уме и да забагује), али показује да може да се направи. Битно је да смо урадили комплетан аутоматизован поступак сређивања мапе. Сервер сам преузим се званичну ОСМ базу, сређује је и рендерује мапу. Све измене на мапи се и даље раде на званичној ОСМ бази.

Идеја је да се то стави на неки озбиљан сервер који може да издржи редован и чест update и свакодневно цимање мапе а такође би требало и да се може преузети .osm који садржи исправљене податке тако да неко коме треба другачији рендеринг не мора да преправља мапу него само да подеси себи рендеринг како му је воља.

Детаље нисмо још објављивали из простог разлога што развојни сервер неможе да трпи оптерећење и не бисмо да се много корисника качи на њега.

Има овде на форуму посебна дискусија на тему рендеринг сервера.

SunCobalt, možeš li molim te da me kontaktiraš na vladan.petrovic@hotmail.com?
Potrebni su mi konkretni saveti i pomoć, koju sam spreman da platim.

SunCobalt, možeš li molim te da me kontaktiraš na vladan.petrovic@hotmail.com?