Όνομα χωριού στο area landuse=residental ή στο node place=village;

Ρωτάω γιατί συνήθως έχουν και τα δύο το όνομα του χωριού, με αποτέλεσμα στον χάρτη να φαίνεται το όνομα δύο φορές. Υποθέτω το ένα περισσεύει, ποιο όμως; Το όνομα στο landuse=residental;

Ευχαριστώ

Έχω καταχωρίσει τους οικισμούς σε όλη την Ελλάδα (εκτός κρήτης, είναι τόσα πολλά που βαρέθηκα) και τα έχω βάλει στο node, άρα είμαι υπέρ της χρήσης στο node. :slight_smile:

Φιλικά
Γιάννης

Ο ορισμός μίας πόλης γίνεται με το key:place.
Το πρόβλημα είναι εάν ξέρεις τα όρια οπότε το κάνεις ως area και αν όχι τότε ως node.
Το landuse=residential είναι άτοπο. Το ότι όλα τα χωριά σχεδιάζονται με όρια το residential πιστεύω πως είναι
ένας γρήγορος τρόπος εμφάνισής τους στο χάρτη και δεν πάει να πει πως αντιπροσωπεύει τα πραγματικά τους όρια.
Επίσης μία πόλη μπορεί να έχει διάφορους τύπους landuse μέσα στα όριά της.
Λάθος προσέγγιση κατά την άποψή μου.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οπότε πχ στη Σταυρούπολη Ξάνθης πέρασα όλα τα δεδομένα που υπήρχαν στο area landuse=residential (name, name:*, name_int, population, ele κλπ) στο node και τα έσβησα από το area, όπου το μόνο tag πλέον είναι το landuse=residential.
Πως μπορεί κανείς να ξέρει τα ακριβή όρια πόλης ή χωριού ώστε να το βάλει ως area;
Το area landuse=residential που έχει μείνει στη Σταυρούπολη είναι περιττό;

Ευχαριστώ!

Αν μιλάμε για χωριά, δεν πιστεύω οτι είναι άτοπο.
Δεν έχουν καμία σχέση τα όρια μιας (πρώην) κοινότητας με την κατοικημένη περιοχή ή περιοχές της (περισσότεροι οικισμοί σε μία κοινότητα).
Αυτές οι κατοικημένες περιοχές είναι που μπαίνει το landuse=residential.
Έχω βάλει αρκετά τέτοια όρια, πχ.

https://www.openstreetmap.org/relation/1529948#map=13/38.6965/21.3779&layers=N

Η κατοικημένη περιοχή είναι ένα μικρό κομμάτι των διοικητικών ορίων.

https://www.openstreetmap.org/way/48601268

Φιλικά
Γιάννης

Εδώ θα επιμείνω.
Δεν πιστεύω ότι είναι σωστό να ανοίγουμε θέμα για πράγματα που εξηγούνται από μόνα τους.
Μεταφράζοντας, η “χρήση γης” και ο “τόπος”, αλλά και ο λόγος για τον οποίο δημιουργήθηκαν αυτά τα keys είναι διαφορετικός.
Δεν μπορεί να μην ξέρεις τα όρια ενός τόπου και να μην τα ορίζεις ως place αλλά να είναι φυσιολογικό να μην γνωρίζεις τα όρια της χρήσης γης και να περνάς εκεί τα δεδομένα.
Μην ξεχνάς πως αφού μιλάμε για ακρίβεια, καμία περιοχή στην Ελλάδα, όσον αφορά την χρήση γης ενός χωριού, δεν είναι ακριβής αλλά είναι μία περίπου σχεδίαση από αεροφωτογραφίες.
Τουλάχιστον για κάμποσα χωριά που έχω προσπαθήσει να βρω τα όριά τους αυτά δεν συμπίπτουν με ότι έχει σχεδιαστεί. Και η κατοικήσιμη περιοχή δεν είναι μόνο όπου φαίνονται σπίτια αλλά και όπου δύναται να χτιστούν. Επίσης κάθε χωριό κανονίζει την χρήση γης του ανά τακτά χρονικά διαστήματα.
Και επίσης επειδή οι κανόνες θα έπρεπε να είναι κοινοί και για το μεγάλο και για το μικρό, θα έπρεπε κάθε key να χρησιμοποιείται για τον λόγο που δημιουργήθηκε.
Το οποιοδήποτε place:* είναι αυτό που είναι και σημαίνει αυτό που σημαίνει. Το landuse είναι άσχετο με ορισμό π.χ. χωριού.
Αν το χρησιμοποιήσεις για ένα χωριό τότε θα έπρεπε να το χρησιμοποιήσεις και για μια πόλη. Και στην πράξη, κανένα μέρος δεν ορίζεται μόνο από την κατοικήσιμη περιοχή του.
Ίσως στα μικρά χωρία να συμπίπτουν αλλά αυτό είναι άσχετο.
Σκέψου, αν εσύ αναζητούσες δεδομένα από έναν ηλεκτρονικό χάρτη π.χ θέλω όλες τις πόλεις και τα χωριά της Ελλάδας, αν θα έψαχνες με βάση το landuse ή το place.

Δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται να επιμείνεις, το ίδιο πράγμα λέμε.
Στο μόνο που δεν συμφώνησα, είναι σε αυτό που έγραψες: “Το landuse=residential είναι άτοπο”
που το εξέλαβα σαν “δεν χρειάζεται να βάζουμε landuse=residential γιατί δεν προσφέρει τίποτα”
εκτός αν εννοούσες είναι άτοπο να μπαίνει εκεί το place=village κλπ. οπότε με βρίσκει σύμφωνο.

Γιάννης

EDIT. και να προσθέσω για την ακρίβεια που γράφεις, οτι κατά την άποψή μου είναι λίγο τραβηγμένο.
πέρα από το ότι είναι αδύνατον όπως λες και εσύ μέσα απο αεροφωτογραφίες, καί λόγω ακρίβειας GPS, δεν νομίζω οτι χρειάζεται κιόλας, δεν είμαστε κτηματολόγιο, χάρτη για γενική χρήση φτιάχνουμε.

Η απάντησή μου στηρίχτηκε στο σύνολο των προηγούμενων post και στο γενικότερο πνεύμα τους χωρίς να θέλω να απαντήσω σε κάποιον συγκεκριμένα.

Και όσον αφορά την ακρίβεια εννοείται πως έχει μεγάλη σημασία για τον λόγο ακριβώς πως φτιάχνουμε χάρτη.
Και ίσως να πρέπει να αποδεικνύουμε και την ορθότητα της άποψής μας ή των edit μας.

Δεν λέω πως κάθε edit που γίνεται πρέπει να είναι 100% τεκμηριωμένο ή με ακρίβεια χιλιοστού, αλλά όταν κάποιος κάνει αλλαγή πάνω σε κάποιο προηγούμενο edit και είναι πιο ακριβής, ό,τι και αν σημαίνει αυτό, τότε αυτό είναι και το δεδομένο που μένει στο χάρτη.
Αν βρεθούν επίσημα τοπογραφικά ενός χώρου και χρησιμοποιηθούν στον χάρτη αυτά είναι που θα έχουν και μεγαλύτερη βαρύτητα.
Αν βρεθεί κάποιος με προσωπική γνώση ενός χώρου και με ένα καλό GPS τότε αυτός μπορεί και να αποδείξει γιατί το δικό του edit είναι σωστό.
Και όπως έχει αποδειχθεί ένας φτιάχνει το πάρκο και άλλος προσθέτει παγκάκια, δέντρα, μαργαρίτες.
Θέλω να πω πως είναι μια φυσική εξέλιξη η οποία αναγκαστικά καταλήγει σε πιο λεπτομερή δεδομένα και όχι σε πιο γενικά, άσχετα με το τι ορέξεις έχει ο καθένας μας.

Φιλικά.

Σας ευχαριστώ για τις αναλυτικές απαντήσεις!

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, άνοιξα το θέμα γιατί όχι μόνο η Σταυρούπολη, αλλά όλα τα χωριά στο νομό Ξάνθης, έχουν όλες τις πληροφορίες περασμένες στο area landuse και λίγες στο node place, οι οποίες είναι διπλές, δηλαδή περασμένες και στα 2.
Πριν ξεκινήσω να κάνω αλλαγές, ζήτησα μία επιβεβαίωση από εσάς.
Υπάρχει εύκολος τρόπος στο JOSM να κάνω copy-paste όλα τα tags από το area στο node για να μην τα ξαναγράφω ένα-ένα;

Σας ευχαριστώ! :slight_smile:
Χάρης

@hariskar
Όχι δεν αφορούσε εσένα, αλλά ήταν μια αναφορά για την χρήση των συγκεκριμένων keys που είναι αυταπόδεικτη.
Μάλλον απάντησα γρήγορα, χωρίς πολύ χρόνο να βελτιώσω το κείμενο και δημιούργησα πανικό.
Πάντως το landuse=residential θα μπορούσε να έχει όνομα αν αυτό αφορά καθαρά και μόνο αυτό και συνήθως είναι πολεοδομικής(?) φύσης π.χ. Οικοδομικό τετράγωνο 9.
Έχεις και έχουμε κάθε δικαίωμα να ανοίγουμε όποιο θέμα θέλουμε.

Στο JOSM μεταφέρεις εύκολα όλα τα στοιχεία της προηγούμενης επιλογής στην τρέχουσα με shift + R. Η νέα επιλογή μπορεί να είναι και πολλαπλή με ctrl ή shift.
π.χ. μαρκάρεις έναν δρόμο μετά μαρκάρεις έναν νέο και πατάς shift + R.
Αυτό ο συνδυασμός πλήκτρων μεταφέρει τα δεδομένα που δεν υπάρχουν στη νέα επιλογή, αντικαθιστά αυτά που υπάρχουν ήδη και αφήνει άθικτα αυτά που περισσεύουν.

ΟΚ, τα άλλαξα όσα βρήκα πολύ εύκολα με shift+r αφού εγκατέστησα το plugin… :slight_smile:

Δεν γράφεις και το όνομα του plug-in, τώρα που το βρήκες, για να φαίνεται στο forum σαν ολοκληρωμένη απάντηση και για τους άλλους;

Αν το έχω εγκαταστήσει το plug-in, το έκανα τόσο παλιά που τόσο καιρό νόμιζα πως είναι λειτουργία του κυρίως JOSM.

Είναι το utilsplugin2. Εκτός από το Shift+R έχει και άλλες συντομεύσεις (που δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα).