No nie, takie nieciągłości po prostu muszą wywalać routing dla pieszych albo inny, który chciałby prowadzić po chodniku. Nawigacja opiera się na sieci połączonych dróg i węzłów.
Przede wszystkim, spróbuj pomyśleć, że footway to nie jest chodnik, tylko droga albo wręcz trasa, którą mogą poruszać się piesi. Tak samo, highway to też przede wszystkim jakaś droga, a nie jezdnia. Droga dla pieszych przekraczając ulicę nie prowadzi chwilowo chodnikiem, tylko w poprzek jezdni, ale jako droga cały czas istnieje. Analogicznie, są miejsca, gdzie stosuje się takie środki uspokojenia ruchu, że można powiedzieć, że to jezdnia na moment znika, a samochody nią jadące pokonują krawężnik, by przejechać w poprzek chodnika; mimo to nikt w takiej sytuacji nie zostawia przerw w obiekcie highway.
Na dodatek, wprowadzenie obszarów drogi nie rozwiązałoby wcale tej sprawy. Jak wspomniałem, nawigacje generalnie korzystają z liniowej reprezentacji dróg i konieczność dopowiadania sobie pewnych danych na postawie obszarów to co najmniej poważne utrudnienie.
Oczywiście, jest zagadnieniem znacznie mniej jednoznacznym, jak dokładnie rysować przejścia przez jezdnie w miejscach, gdzie nie ma żadnych oznaczeń. Potrzebne jest tu chyba za każdym razem nieco subiektywnej oceny. Są małe ulice, gdzie w praktyce przechodzi się na drugą stronę w dowolnym miejscu - tego rzecz jasna narysować się nie da. Jest prawo o ruchu drogowym, które pozwala przechodzić przez jezdnie w nieoznaczonych miejscach pod pewnymi konkretnymi warunkami. Moim zdaniem, istotna jest tu szczególnie regulacja o przechodzeniu przez jezdnię na skrzyżowaniu, nawet jeśli nie ma na nim oznaczonego przejścia. Są w końcu lokalne zwyczaje, nieraz nawet uwidocznione w terenie przez jakieś przedepty. Czy należy takie przejścia wrysowywać, jeśli ich miejsce jest niezgodne z przepisami?
W takim przypadku, jak ten, gdzie ta “ulica” nie jest chyba nawet drogą publiczną, w ogóle jednak nie miałbym oporów przed pociągnięciem liniowego footwaya przez jezdnię. W najgorszym razie łapie się na przepis o przejściu na skrzyżowaniu, choć optycznie nie rożni się to dla mnie wcale od przecięcia chodnika z wjazdem na posesję. Jeśli jednak chcesz ten dojazd pod kościół traktować jako ulicę, możesz odcinek footwaya prowadzący przez jezdnię oznaczyć jako przejście dla pieszych. Będzie to osobny obiekt z tagami highway=footway i footway=crossing. Na węźle przecięcia z highway=service dajesz dodatkowo highway=crossing i crossing=unmarked, co jednoznacznie pokazuje, że przejście dla pieszych nie jest oznaczone w terenie.