super że coś w tej sprawie ruszyło, i nawet jest przewidziane “ukrycie” linii z chodnikiem w jego obszarze
tymczasem ja natknąłem się na kolejny absurd: jest sobie wiadukt i przystanki tramwajowe pod nim, ale tylko drogi są renderowane poprawnie pod względem poziomów, mimo otagowania wszystkich elementów jako tunnel/ bridge + layer wysepki na wiadukcie są na dole, to samo z trawnikiem kilka przystanków dalej na południe http://osmapa.pl/#lat=52.46022&lon=16.91725&z=19&m=ma
To jest chyba problem przyjęcia kilka miesięcy temu sztywnych założeń co do tego, co jest ważne i ma być bezwzględnie widoczne na mapie, ignorując tym samym tagowanie warstw. Jeszcze gorzej to wygląda np. na Dworcu Centralnym w Warszawie czy Berlin Hauptbahnhof, gdzie jest wiele różnych warstw i przez uznaniowe wybicie na wierzch tylko niektórych robi się bzdura - np. dziwne przekładańce koło Centralnego (podziemny peron widać nad trawą i parkingiem, ale pod drogami i obszarem dla pieszych, które są na tym samym poziomie - a dla zwykłego odbiorcy mapy, który nie zna tej koncepcji, przeplata się jak jakaś tasiemka raz nad ziemią, raz pod!).
Zastanawiam się długo, bo sprawa nie jest prosta, i powoli dochodzę do wniosku, że poza wyjątkami typu tunel (które są wyświetlane specjalnie, a nie tylko wyciągane na górę!) należy ściśle przestrzegać tego, jak są otagowane warstwy, natomiast te czysto transportowe rzeczy można mocniej eksponować na mapce z transportem i tyle. Ogólna mapa moim zdaniem musi mniej więcej odzwierciedlać to, co ogólnie widać, czyli np. charakterystyczny budynek dworca albo obiekty na wiadukcie (jak w twoim przypadku). Za dużo grzybów w barszcz - głębokie 3D rozpłaszczone na 2D będzie zawsze kompromisem.
Dlaczego na mapie w skali 7 nie widać nazw części miast wojewódzkich? Nawet stolica się nie wyświetla. Nie ma m.in. Wrocławia, Katowic, Olsztyna, Torunia, Poznania, a są mniejsze miejscowości.
To jest skutek. Pytanie, dlaczego mechanim odpowiedzialny za ich wyświetlanie nie uwzględnia konfliktu i nie rozmieszcza ich tak żeby się nie przesłaniały.
Drażniące jest nie wyświetlanie tourism=apartment jeśli chce się promować OSM w celach turystycznych. Nie każdy szuka guest_house, hotel, hostel czy chalet lecz samodzielnego mieszkania niekiedy kilkupokojowego i apartment to określa. Co najważniejsze, sporo jest ofert tego typu składanych przez usługodawców. Może polecicie jakąś mapkę nie mającej z tym problemu, nakierowaną na noclegową stronę turystyki?
Także możesz zawnioskować o wyświetlanie tego elementu - potrzeba tylko założyć konto na GitHubie i posługiwać się choćby podstawowym angielskim, aby założyć “bilecik” zgłoszenia w tym miejscu:
To aktualnie dość zabawnie wygląda: http://www.openstreetmap.org/#map=19/50.06094/19.93794
rynek jako obszar, droga na nim nie jest wyświetlana, ale jej kierunkowość tak. Swoją drogą być może problemem nie jest sposób wyświetlania, ale sposób (lub jego brak) tagowania deptaka, który czasem jest dopuszczalny dla ruchu samochodowego i dla tegoż ruchu jest jednokierunkowy (bo dla pieszych i rowerów już jednokierunkowy nie jest ).
Mi się wydaje że powinna byc stworzona jakaś ikna dla zabytku. Bo czesto chce się okreslić coś o wartości chistorycznej bez przywiązania do kościoła, mostu czy zmaku. Ot po prosti POI - zabytek gdzie można dodać opis.
Nie ani pomniki mniejsze ani monumentalne duże. Raczej dom z powiedzmy 1800 jaki jest oznaczony tylko jako dom bez żadnej tablicy pamiątkowej. Przykładowo most zabytek architektury czy choćy ruiny kościoła jakich wogólnie ma ma naniesionych na mapę. Zabytkowe zabudowania gospodarcze itp.
Na tym forum jest kilka osób z Łodzi. Wszyscy wiemy, że na Placu Wolności stoi pomnik Tadeusza Kościuszki. Zamapowany jest jako historic=monument, wiec chyba dobrze. Problem w tym, że na mapie go nie widać. Trochę łyso ten plac bez pomnika wygląda
Edit: widzę, że polska wiki dość zdecydowanie odbiega od angielskiej. Już jednak i na tym forum dostałem potwierdzenie, że monument to raczej coś w formie lub skali budynku, jak Łuk Triumfalny albo Mauzoleum Lenina.
No to już wiem skąd problemy z wyświetlaniem nazwy różnych miast na niskich powiększeniach (np. Warszawę widać dopiero od z8!) i zasłanianie ich przez nazwy województw:
W tym czasie zająłem się lokalną wersją problemu przesłaniania i zacząłem od II linii metra, bo jest krótka. Zasadniczo nazwy stacji kolejowych i przystanków metra powinny być widoczne od z14, tymczasem:
Metro Dworzec Wileński widać dopiero od z16
Metro Stadion Narodowy widać dopiero od z16
Metro Nowy Świat-Uniwersytet widać dopiero od z15
Metro Świętokrzyska widać dopiero od z16
Metro Rondo ONZ widać dopiero od z15
Metro Rondo Daszyńskiego widać dopiero od z17
Nie chodzi mi o kombinowanie i przesuwanie czegoś tak, żeby były widoczne, tylko przeciwnie - ustalenie co im przeszkadza gdy są wycentrowane jak trzeba. Na pewno mogą je blokować nazwy miejsc - np. 3. najpewniej jest zasłaniane przez nazwę tego “osiedla” http://www.openstreetmap.org/node/692622972 - ale czasem to wcale nie jest jasne, bo np. pokazują się nazwy pobliskich przystanków autobusowych i tramwajowych, choć mają niższy priorytet.
Oczywiście nazwy osiedli można trochę poprzesuwać, bo i tak nie są oficjalne i nie mają swojego kanonicznego punktu centralnego, ale najpierw chciałbym sprawdzić, czy to nie są jeszcze jakieś inne babole. To się naturalnie wiąże z porządkami, jakimi chcę się zająć w nazwach jednostek miejskich w Warszawie oraz tłumaczeniem nzw obiektów typu “place=*” (na początek w JOSM-ie, ale dobrze byłoby mieć spójność także na stronie głównej, w dokumentacji Wiki i np. w iD):