Pewnie najlepiej tak samo, jak na osm24.eu, jeśli mają podane godziny (zielone/żółte/białe). To by dotyczyło głównie sklepów i serwisów (mogą być wspólnie w jednym miejscu albo tylko sklep/serwis), ale jestem w stanie sobie wyobrazić np. zagrożenia występujące w ściśle określonych godzinach. Tylko zamiast niebieskiego (brak danych) dałbym kolory według typu.
Na razie tylko rzucałem, co mnie jako rowerzystę interesuje - najpierw wolę wiedzieć, czy autor serwisu uzna pomysł za sensowny i wykonalny, a potem można pokombinować nad detalami. Może dla tych, dla których się da w miarę rozpoznawalnie, przygotować odpowiednie ikonki? Akurat u-kształtne ramy byłoby łatwo wyrysować, podobnie można oznaczyć parkingi zadaszone (daszek na górze ikonki).
Na tej mapie oznaczanie parkingu i sklepu przez ikonkę roweru jest nadmiarowe, bo to jest serwis tematyczny i wiadomo, czego dotyczy. Dlatego serwis techniczny jest wystarczająco czytelnie oznaczony, a literka P i np. pałąk z daszkiem (zadaszony u-kształtny) wystarczą zamiast symbolu roweru. Nie wiem jaką główną ikonkę wymyślić dla sklepu - mógłby być domek, ale lepiej nie, bo są też przechowalnie rowerowe i dobrze byłoby móc oznaczyć sklep z serwisem i przechowalnią albo dowolną kombinację tych rzeczy - np. sklepy z otagowanym serwisem oznaczałbym jakąś inną ikonką niż sklepy bez tagu serwis (np. klucz na górze).
A może jako stowarzyszenie zarejestrujemy jakąś chwytliwą nazwę domenową i zaczniemy porządnie ten projekt promować? Bo na pewno spora część użytkowników da się zachęcić do aktywnego mapowania i uzupełniania danych.
Fajny pomysł! @Rekrutacja prowadził niedawno szkolenie z OSM dla rowerzystów, więc ma już jakieś doświadczenie, poza tym jest taka broszurka (po angielsku) “Cycle mapping for cycle routing with OpenStreetMap”:
Ok, jeśli chodzi o śluzy to jest tag: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:cycleway%3Dasl Ale bardzo mi się nie podoba. Z tego co widzę to jest dopiero użyty 2tys razy. Więc zaproponuję swój, który jest możliwy do implementacji na stronie.
bicycle:asl:lanes=…(yes/no)
Uważam, że mój pomysł jest o tyle lepszy, że nie powinno być problemu ze zrobieniem śluzy obejmującej konkretne pasy.
Kolorystyki w legendzie jeszcze nie ma więc:
czerwony - rower,
czarny - samochód,
żółty - pieszy (np. żółty i czerwony to ścieżka rowerowa z chodnikiem, rozdzielona liną)
niebieski - bicycle = yes (na drodze) oraz na równych prawach z pieszym na chodnikach.
Mały change log dla bicycle.osm24.eu:
-Grubość linii w widoku “Drogi rowerowe” zmniejszona do 2px
-Rozróżnianie nawierzchni (asfalt/kostka brukowa)
-Szlaki rowerowe powinny teraz wyświetlać również route=mtb (niestety nie sprawdziłem w praktyce)
-Sporo optymalizacji szczególnie w renderowaniu dróg i pasów.
Nikt nie powiedział co sądzi o moim pomyśle na śluzy. Dlatego poczekam z ich implementacją.
TODO:
-Więcej ikonek/typów POI
-POI jako klikalne punkty
-Dekorowanie linii w trybie pasów (strzałki skrętów/kierunków). Niestety wtyczka do LL nie obsługuje offsetu i pewnie muszę napisać swoją.
-Błąd z wyświetlaniem “przybliż”/“ładuje”
-Czyszczenie kolejki zapytań do overpass przy zmianie warstwy (obecnie czeka aż poprzednia pobierze się do końca)
Po załadowaniu się szlaków nie da się ich wyłączyć… tzn. można np. włączyć Drogi rowerowe, ale szlaki i tak zostają.
Po prawej stronie na dole jest u mnie pusty biały prostokąt (nad atrybucją). Tak ma być, czy mam już całkiem rozjechanego firefoxa?
Poza tym super wizualizacja, czekam na wersję stabilną aby zacząć ją reklamować ;).
Pomysł: czy na wizualizacji szlaków szlaki mtb mogłyby się jakoś dodatkowo odróżniać od rowerowych, np. stylem lub grubością linii? Dla mnie ma to taki sens, że po pchaniu roweru po szlakach mtb wokół Ptasiej Kopy w Wałbrzychu nigdy się na nie z rowerem nie pakuję (nie te konkretne tylko ogólnie mtb), albo przynajmniej planuję z góry jakieś wyjście awaryjne ;).
Dodałem takie małe ułatwienie do bicycle.osm24.eu Teraz z dodatkowym parametrem ściąga wszystkie highway (nawet footway) i przy większym zoom pokazuje turn lanes. Na razie uwzględniam tylko 2 tagi: bicycle:lanes i turn:lanes
Hm, jakoś nie mogę się połapać w kolorach, zwłaszcza przy największym zoomie… Czerwony to pewnie ścieżka, ale niebieski - “jeden kierunek nie dla rowerów” ze strzałkami w dwie strony?
Możliwe =} tylko mi chodzi o to, że jest jakaś legenda i nagle przy zbliżeniu kolory się nie zgadzają i , co gorsza, nie wiadomo co który kolor znaczy.
Ostatnio przez duże obciążenie Overpassa, albo ograniczenia które były konieczne (patrz lista mailingowa i posty Rolanda Olbrichta), osm24.eu działa dość przymulasto.