Jeśli chcemy sprawdzić jak to wpłynie na teren nie edytowany ostatnio, to wystarczy skorzystać z tricku z /dirty - rzeczywiście na terenie więzienia pojawiły się ukośne szare paski, ale renderowania tagu amenity=doctors jeszcze nie znalazłem. Skądinąd widzę, że renderowanie w ostatnich dniach/tygodniach zachowuje się dość dziwnie - reaguje znów bardzo szybko, ale dla odmiany potrafi za chwilę pokazać stan poprzedni (!)…
Sprawa nie jest załatwiona, ale nie umarła i jest nawet projekt ikonki (nebulon42 robi ostatnio dużo w kierunku zamian ikonek na wersję wektorową, nie tylko dla tego tagu) - można więc zachęcać, dyskutować itp.:
Większy kłopot jest podobno taki, że w domyślnym wyświetlaniu nie ma obsługi subtagów - więc historic=memorial nie da się na razie różnicować ze względu na to, czy to pomnik, czy zwykła tablica pamiątkowa. Oczywiście to także problem z innymi rodzajami ogólnych tagów, dla których wyświetlania ważne jest doprecyzowanie typu.
A co tu smutać - albo się spróbuje i wyjdzie, albo się poczeka i wyjdzie, albo po prostu nie wyjdzie. Poza tym widzę, że planowane drogi są teraz przeźroczyste, więc to jest coś więcej niż kosmetyka.
A propos spróbowania - założyłem też bilecik w osm-carto na temat wyświetlania na dużych powiększeniach ulic jako obszarów:
(to wątek omawiany w sekcji mikromapowania - http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=483689#p483689). Pracy pewnie trochę jeszcze będzie, bo trzeba jeszcze doprecyzować schemat tagowania (planuję napisać o tym na listę tagging), ale samo to się może jeszcze długo nie zrobić.
Co do czytelności nawigacji, to chyba trzeba by zająć się stylem w OsmAnd, a nie domyślną mapką?
Okazało się, że na temat wyświetlania nawierzchni dróg jest już bilecik (bardzo by mi pasował do wyświetlania ich fizycznego obrysu), i to nawet mocno obgadany:
W 2.28.0 wyświetla się już ikonka dla amenity=townhall, ale zastanawiam się, co właściwie ten tag oznacza? W sensie czy chodzi tylko o ratusz miejski, czy także urzędy dzielnicowe? Opis jest lakoniczny, wiec skłonny jestem traktować go szerzej:
Cóż, nikt pewnie nie wie, co dokładnie oznacza. Jest w kategoryzacji POI-ów trochę takich zagadnień, których nikt chyba jeszcze nie zrobił dobrze, i to jest jedno z nich. Co innego oficjalna siedziba urzędu, co innego miejsce, gdzie można załatwić sprawy urzędowe, a co innego jeszcze najgłówniejszy, obywatelski budynek we wsi czy mieście, w którym może nawet żadna administracja nie urzęduje, a o którym wspomina tu wiki. Zawsze wszystko wrzucane jest do jednego wora.
Akurat urzędy dzielnicowe, takie jak są w Warszawie, bym tu spokojnie zaliczył, bo dzielnice podchodzą mi pod angielskie pojęcie municipality, o którym wspomina dokumentacja. Ciekawsze jest, co robić, gdy - co u nas chyba dość częste - różne części takiego urzędu miasta albo gminy mają różne siedziby. Każdą z nich oznaczać amenity=townhall? W samej Warszawie-Śródmieściu byłoby takich townhalli kilkanaście, więc skłaniałbym się raczej do oznaczenia jakiejś głównej siedziby w ten sposób, resztę tagując jako office=administrative. Przy czym w rzeczonej Warszawie nawet nie do końca wiadomo, co jest tą główną siedzibą urzędu miasta. Pałace skarbowe na placu Bankowym? Owszem, tam urzęduje prezydent (akurat obecny, bo poprzedni nawet nie), ale że ratusz mieści się na placu Bankowym, nigdy bym nie powiedział.
gdzie przypominają o tym, że zaczęły się wyświetlać takie obszary jak lita skała, piargi, żwir i piach - może się to przydać w wyższych górach typu Tatry, które nie wszędzie porosły lasem albo trawą.
Zgoda, nigdy nie sądziłem inaczej. Ale czy każdy office=administrative należący do miasta / gminy jest koniecznie amenity=townhall? I czy każdy amenity=townhall musi zawierać office=administrative, czy też mogą być takei ratusze, gdzie żadna administracja się nie mieści?
IMHO Nie wdawałbym się w tak głębokie dywagacje.
Render mamy taki jaki mamy, a taki co by rozróżniał te drobne różnice (dla OSM) to długo się jeszcze nie doczekamy
Na razie jest dobrze, że w ogóle coś widzimy i trzymajmy się Wiki.
Większość ludzi wie, że drogą od Ronda do Kuźnic nie każdy może przejechać. Ustawione jest access=psv. Dlaczego renderer tego nie wyświetla, że taka droga nie jest dostępna dla wszystkich?
Jeżeli budynek ma adres i numer to ten numer jest wyświetalny, ale jeżeli budynek ma jeszcze nazwę to już numer przestaje być wyświetlany. Robi się z tego taki paradoks: na mapię widzę mój docelowy budynek, ale żeby zaprogramować nawigację to muszę wprowadzić adres sąsiedniego budynku, którego numer jest wyświetlany.