Wyświetlanie na domyślnej mapie

Nastąpiła aktualizacja stylu domyślnej mapki (openstreetmap-carto v2.27.0):

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2015-January/071892.html
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/compare/v2.26.1…v2.27.0

Jeśli chcemy sprawdzić jak to wpłynie na teren nie edytowany ostatnio, to wystarczy skorzystać z tricku z /dirty - rzeczywiście na terenie więzienia pojawiły się ukośne szare paski, ale renderowania tagu amenity=doctors jeszcze nie znalazłem. Skądinąd widzę, że renderowanie w ostatnich dniach/tygodniach zachowuje się dość dziwnie - reaguje znów bardzo szybko, ale dla odmiany potrafi za chwilę pokazać stan poprzedni (!)…

bardzo znaczące są zmiany w renderowaniu przedszkoli i więzień w momencie, gdy część dróg i granice krajów są nieczytelne :slight_smile:

kolejny z absurdów: małe pomniki (“historic=memorial”) są renderowane, duże pomniki (“historic=monument”) nie są renderowane

Sprawa nie jest załatwiona, ale nie umarła i jest nawet projekt ikonki (nebulon42 robi ostatnio dużo w kierunku zamian ikonek na wersję wektorową, nie tylko dla tego tagu) - można więc zachęcać, dyskutować itp.:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/758

Większy kłopot jest podobno taki, że w domyślnym wyświetlaniu nie ma obsługi subtagów - więc historic=memorial nie da się na razie różnicować ze względu na to, czy to pomnik, czy zwykła tablica pamiątkowa. Oczywiście to także problem z innymi rodzajami ogólnych tagów, dla których wyświetlania ważne jest doprecyzowanie typu.

Robi się chyba jakieś wdrożenie, bo ikonki zmieniają się dla kawiarni, policji czy miejsc pamięci, a zaczynają się wyświetlać dentyści.

smutne jest to, że dłubie się przy kawiarniach a czytelnośc z używaniu mapy do zwykłej nawigacji jest dramatycznie słaba :frowning:

A co tu smutać - albo się spróbuje i wyjdzie, albo się poczeka i wyjdzie, albo po prostu nie wyjdzie. Poza tym widzę, że planowane drogi są teraz przeźroczyste, więc to jest coś więcej niż kosmetyka.

A propos spróbowania - założyłem też bilecik w osm-carto na temat wyświetlania na dużych powiększeniach ulic jako obszarów:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1298

(to wątek omawiany w sekcji mikromapowania - http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=483689#p483689). Pracy pewnie trochę jeszcze będzie, bo trzeba jeszcze doprecyzować schemat tagowania (planuję napisać o tym na listę tagging), ale samo to się może jeszcze długo nie zrobić.

Co do czytelności nawigacji, to chyba trzeba by zająć się stylem w OsmAnd, a nie domyślną mapką?

Faktycznie - nowe przyszło, a imię jego v2.28.0:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2015-February/071924.html

Z jakiegoś powodu nie wyświetla kolei na dwunastym poziomie zoomu. Na jedenastym i trzynastym wyświetla dobrze.

Taki problem byl zgloszony tez na liscie, i jeszcze cos o drogach na zoomach <= 11. Sa zwiazane ze wspomniana v2.28.0.

Okazało się, że na temat wyświetlania nawierzchni dróg jest już bilecik (bardzo by mi pasował do wyświetlania ich fizycznego obrysu), i to nawet mocno obgadany:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/110

to się do niego dopisałem z propozycją, żeby te obie fizyczne cechy były wyświetlane (najlepiej razem) tylko na najwyższym powiększeniu mapki.

W 2.28.0 wyświetla się już ikonka dla amenity=townhall, ale zastanawiam się, co właściwie ten tag oznacza? W sensie czy chodzi tylko o ratusz miejski, czy także urzędy dzielnicowe? Opis jest lakoniczny, wiec skłonny jestem traktować go szerzej:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=townhall

Cóż, nikt pewnie nie wie, co dokładnie oznacza. Jest w kategoryzacji POI-ów trochę takich zagadnień, których nikt chyba jeszcze nie zrobił dobrze, i to jest jedno z nich. Co innego oficjalna siedziba urzędu, co innego miejsce, gdzie można załatwić sprawy urzędowe, a co innego jeszcze najgłówniejszy, obywatelski budynek we wsi czy mieście, w którym może nawet żadna administracja nie urzęduje, a o którym wspomina tu wiki. Zawsze wszystko wrzucane jest do jednego wora.

Akurat urzędy dzielnicowe, takie jak są w Warszawie, bym tu spokojnie zaliczył, bo dzielnice podchodzą mi pod angielskie pojęcie municipality, o którym wspomina dokumentacja. Ciekawsze jest, co robić, gdy - co u nas chyba dość częste - różne części takiego urzędu miasta albo gminy mają różne siedziby. Każdą z nich oznaczać amenity=townhall? W samej Warszawie-Śródmieściu byłoby takich townhalli kilkanaście, więc skłaniałbym się raczej do oznaczenia jakiejś głównej siedziby w ten sposób, resztę tagując jako office=administrative. Przy czym w rzeczonej Warszawie nawet nie do końca wiadomo, co jest tą główną siedzibą urzędu miasta. Pałace skarbowe na placu Bankowym? Owszem, tam urzęduje prezydent (akurat obecny, bo poprzedni nawet nie), ale że ratusz mieści się na placu Bankowym, nigdy bym nie powiedział.

W “amenity=townhall” może być “office=administrative”, kiosk, fryzjer, itd. :slight_smile:
Nie myl pojęć “amenity” z “office”.

Wyszedł najnowszy biuletyn WeeklyOSM:

http://www.weeklyosm.eu/archives/2388

gdzie przypominają o tym, że zaczęły się wyświetlać takie obszary jak lita skała, piargi, żwir i piach - może się to przydać w wyższych górach typu Tatry, które nie wszędzie porosły lasem albo trawą.

Zgoda, nigdy nie sądziłem inaczej. Ale czy każdy office=administrative należący do miasta / gminy jest koniecznie amenity=townhall? I czy każdy amenity=townhall musi zawierać office=administrative, czy też mogą być takei ratusze, gdzie żadna administracja się nie mieści?

IMHO Nie wdawałbym się w tak głębokie dywagacje.
Render mamy taki jaki mamy, a taki co by rozróżniał te drobne różnice (dla OSM) to długo się jeszcze nie doczekamy :frowning:
Na razie jest dobrze, że w ogóle coś widzimy i trzymajmy się Wiki.

Mam takie dwie sprawy:

  1. Większość ludzi wie, że drogą od Ronda do Kuźnic nie każdy może przejechać. Ustawione jest access=psv. Dlaczego renderer tego nie wyświetla, że taka droga nie jest dostępna dla wszystkich?
  2. Jeżeli budynek ma adres i numer to ten numer jest wyświetalny, ale jeżeli budynek ma jeszcze nazwę to już numer przestaje być wyświetlany. Robi się z tego taki paradoks: na mapię widzę mój docelowy budynek, ale żeby zaprogramować nawigację to muszę wprowadzić adres sąsiedniego budynku, którego numer jest wyświetlany.

Bo to jest informacja dla nawigacji raczej.

To akurat jest rezultat tego iż na poprawę wyświetlania więzień znalazł się chętny który coś zrobił i wyprodukował kod (polarbearing - https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/772)) a w przypadku dróg na razie wszyscy tylko dyskutują. Co do granic - ostatnio była niezła poprawa (dzięki math1985 - https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1107)).