Administrativna linija sa KiM

Постоји тема http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=16207
Ако коментаришете нешто што није везано за административну линију, најбоље је да претражите форум (можда је већ расправљано о томе), или да отворите нову тему.

Чини ми се да се наша држава баш и не меша у свој посао, и ни не покушава да реши питање “административне линије”.
До сада се прича сводила на то да неко има “везу” у ОСМ…
Брисање није решење јер доводи до грешака на другим местима.
Према досадашњем искуству, побеђују домишљатост и упорност…

Иначе, питање недостатка назива на српском постоји и на северу.
Ако знате како се зову улице, слободно попуњавајте “name:sr” према упутству на http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Serbia
а “name” може да остане на другом језику ако је у питању језик националне мањине (као што је објашњено у вики упутству).

Pozdrav!

Čini mi se da s aviona poznajem vaše stajalište i da se slažemo, da u KiM regiji ima konflikt, ali ipak me interesiraju neki detajli.
Primijtio sam, da se često menjaju imena gradova i regije između srpkog i albanskog jezika. U ovom name-war-u stradala su i svi strani nazivi što mi je prvo podignulo interes za situaciju.

Vidi http://www.openstreetmap.org/node/2885136501 + http://www.openstreetmap.org/node/2885136501/history
i http://www.openstreetmap.org/node/2088990 + http://www.openstreetmap.org/api/0.6/relation/2088990/history (historija je preduga za normalni prikaz)

Pokušavao sam smiriti situaciju i staviti bilingualni, što neutralniji naziv u name tag, ali nije to dugo izdržalo.
S Tomicom sva došla u zanimljivu debatu oko njegovih ispravka: http://www.openstreetmap.org/changeset/26745947 (vidite naše komentare na toj stranici) pa me interesira dali ovakvo stajalište imate i svi ostali ovde.

Na OSM wikiju ( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Serbia#.D0.9D.D0.B0.D0.B7.D0.B8.D0.B2.D0.B8 i http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Multilingual_names#Serbia ) spomenujete mogučnos ne-srpskog i ne-ciriličkog imena u name tagu (i da je u ovom slučaju obavezno staviti i name:sr i name:sr-Latn tagove), što zvuči sasvim ok, podržva manjine isl… što izgleda ovako:

name=Srpski naziv u cirilici ili u jeziku manjine primarne na lokaciji
name:sr=Srpski naziv u cirilici
name:sr-Latn=Srpski naziv u latinici
name:sq=Albanski naziv 
name:en=Engleski naziv
name:*=ostali nazivi

Ali ovo ne rešava situacije, koje ima u KiM, kdje zbog konflikata ni jedna strana neče prihvatiti naziv samo u jeziku druge strane.
Znači, u glavnom nazivu trebalo bi upisati dva (ili više) jezika za primarni name tag. Ovo bi moglo izgledati ovako:

name=Srpski naziv u cirilici / Albanski naziv
name:sr=Srpski naziv u cirilici
name:sr-Latn=Srpski naziv u latinici
name:sq=Albanski naziv 
name:en=Engleski naziv
name:*=ostali nazivi

Naravno konflikt se pomakne u to, koji naziv če biti prvi, ali sigurno je puno prihvatljiviji za sve strane, i može se definirati, da je prvi jezik oni koji je primarni službeni ili ima najviše lokalnih stanovnika.

Natpisi “on the ground” su u više jezicima, pogotovo za veće gradove sa mešovitim stanovništvom, ali evidentno jest, da to narod (svaki po malo) korigira (isto “on the ground” :slight_smile: ), što se vidi na wikipediji:
http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Road_signs_in_Kosovo

Kakvo je vaše stajalište do ovog predloga? Imate li neki bolji alternativni predlog?

Sa gledišta zakona stvar je prosta:

Po srpskom yakonu, srpski jeyik je primarni, a u sredinama gde mannina imaju ynacajan broj stanovnika doyvoljeno je i korsicenje njihovog jezika kao sluzbenog. Za oznacavanej naziva ulica uvek je primarni srpaki jezik (ćirilica) a onda idu drugi jezici.

U šiptarskim zakonima, koje mi ne priznajemo, ali ako oni hoće to da rade po zakonu trebalo bi te svoje zakone da poštuju, sprski i šitarski jezik su izjednačeni.

OSM u svojim pravilima navodi da se prilikom upisivanja imena moraju poštovati zakoni država koje se mapiraju mi ne treba da tražimo ništa više nego da se taj princip ispoštuje - da se naša država mapira prema našim zakonima.

Problem na Kosovu i Metohiji je u tome što oni nasilno žele da sve nazive prevedu na šiptarski jezik, pa to isto rade i na OSM.

Ono što je meni bitno, to je da, kada prikazujem OSM mapu, kao podlogu na sajtu koji je na srpskom jeziku, bude prikazana i mapa na srpskom jeziku na celoj teritoriji Srbije, a ne da mi svako malo iskaču nazivi na stranim jezicima, ne samo na teritoriji Kosova i Metohije nego čak u drugim delovima Srbije.

Korišćenje nekog “neutralnog” tj. stranog jezika je neprihvatljiva opcija.

Generalno, problem je što uopšte još uvek postoji taj name tag. On je posledica klasičnog anglosaksonskog slepila za internacionalizam. Onog momenta kada je proširen tagovima za svaki jezik posebno, trebalo je da ga ukinu i onda ne bi imalo razloga za svaću. Mi bismo popunjavali name:sr a Šiptari name:šp (ili kakva im je već oznaka), a i tome šta bi stvarno pisalo na mapi bi odlučivao onaj ko mapu prikazuje i svi bi bili zadovoljni.

Ovo nije problem koji se javlja samo između nas i Šiptara. Ima toga na više mesta posvetu, svugde gde postoje dvojezične ili višejezične sredine.

Da, slažem se da konflikat ima zbog toga, jer ima važni “glavni” name tag i sve strane ga žele imati samo za sebe.
No, ali mnoge su smetali i “Republika” i “Metohija” u nazivima u stranim jezicima, pa su ih brisali / ispravljali i tamo.
Konflikat bi se smanjio ako bi rendering karte bio u jeziku korisnika, ali toga još nema na default OSM karti, ali svakako to možete srediti na vašim sajtovima.
Na primer ova OSM karta podržava bilo koji jezik ili njihovu kombinaciju: http://mlm.jochentopf.com/

Kontradiktorno jest, da Srpski zakoni ponekdje dozvoljavaju dodatni ne-srpski službeni jezik, a u isto vreme ne koristi se ovaj službeni jezik za table.

Na Prištini netko je danas izbrisao name tag ( http://www.openstreetmap.org/changeset/26828238 ), pa ovo sada može služiti kao test case za rendering :slight_smile:

Ovo nije tačno. Po zakonu, u sredinama gde se kao službeni jezici koriste drugi jezici osim srpskog, i table moraju biti na tim jezicima.

Štaviše, iako je protivno zakonu, u Srbiji se primarno koristi latinica za putokaze, jer to više pogoduje jezicima manjina i stranicma.

Opet je neko vandalizovao relaciju Srbije: http://www.openstreetmap.org/relation/1741311

Da li smo prijavljivali već ovakve stvari Data Working Grupi?

Neko je zeznuo i obalu ponovo, sve izgleda kao da je pod vodom.

DWG izgleda bira ‘lakši’ izlaz kroz njihov on-the-ground rule: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=29724&p=2

Po svemu sudeci neko je odluucio da proglasi Kosovo i Metohiju nezavisnom drzavom i tako ucrtao u OSM mapu?

Danas su mi izričito tražili da skinem mapu sa sajta jer prikazuje Kosovo i Metohiju kao posebnu državu.
Morao sam da stavim Google mapu.

Пеђа,
Можеш ли да појасниш ко је тражио шта да скинеш?

Korisnici zvaničnog sajta jedne orgnaizacije su tražili da se ukloni mapa koja prikazuje Kosovo i Metohiju kao posebnu državu te je to i učinjeno. Umesto OSM sada se vrti Google Mapa.

Хајде да поставимо квази Tile server где бисмо држали tile-ове који су нама спорни, а сервер подесили да за остале прослеђује захтеве прослеђује на “оригинални” OSM сервер. Сам сервер би био, по слободној процени, пар мегабајта тежак, биће пипаво да се подеси прослеђивање али је изводљиво, а сам реднер tile-ова може да се ради на неком нашем локалном рачунару.

Овиме бисмо имали полу форк OSM-а где бисмо границе могли да прекрајамо како желимо а опет довољно јефтин да га сами исфинансирамо.

Možda bi moglo da se od više provajdera iskuka sponzorstvo u hostingu za keš tajlova pa da se preko DNS RR uradi disperzija tako da nijedan ne trpi preveliko opterecenje.

Valjalo bi isto uraditi i sa planet bazom, kad se vec uradi intervencija na granici da i to bude dostupno.

Ja bih mogao da za probu uradim tileserver na mom lokalnms erveru (doptupan je preko javne IP adrese) sto bi bilo dovoljno da probamo kako bi to islo.

Za rendering takodje ne bi bio problem, da svi alati za to su pravljeni nisu namenjeni za Linux a je ne trosim Linux.

Nego, koliko uopste ima nas koji koliko-toliko aktivno koristimo OSM?

Колико ми је познато за ОСМ за креирање tile-ова користи mapnik, а он ради и свим платформама http://mapnik.org/faq/ . Знам да је SunCobalt имао постављене сервере за рендер, па ако и даље раде да га замолимо за помоћ.

Ако ово успемо да изгурамо, сигуран сам да ће бити више простора за коришћење.

Вероватно би најбоље било одовјити један рачунар само за рендеринг а онд анекако рпвити кешеве на другим рачунарима на што више адреса, тако да се ниједан кеш не преоптерећује.

Да ли је за почетак прихватљиво решење да се рецимо једном дневно извози ОСМ база за територију Србије, са аутоматским изменама одређених елемената? Нешто попут http://data.osm-hr.org/serbia/ Ако неко може да направи скрипте за аутоматску измену основне ОСМ базе, нека се јави! Скрипте за претварање у разне формате из претходног примера и Линукс серверчић на коме би се то вртело и складиштило, могу да се обезбеде.

Ako bi se OSM mapa prebacivala u bazu podataka onda ne bi trebalo da bude veliki posao napraviti skripte koji bi je modifikovali kako nama odgovara.

Primeri koje sam nalazio svi polaze od preuzimanja celog planeta, a ne samo dela.

Ако постоји могућност да се обезбеди линукс сервер отворите нову тему па да се боље размотри за чиме има све потребе да се обезбеди. У сваком случају, може се обезбедити корисних ствари.