Pytania dot. komunikacji publicznej

mam wrażenie że w mapowaniu przystanków tramwajowych i autobusowych panuje pewien bałagan (przynajmniej w Poznaniu, bo teraz te okolice głównie mapuję), stosowane są ogólnie 4 elementy:
-przystanek jako punkt na szynach/ drodze którą porusza się pojazd
-przystanek jako budka (tagowane jako punkt “highway=bus_stop”/ jako obszar “amenity=shelter” + “shelter_type=public_transport” lub te dwa jednocześnie)
-otoczenie przystanku, często tagowane jako “highway=platform”

jeśli jest jakiś standard operowania tymi tagami to proszę o jego podanie, a jeśli nie to chyba czas wymienić się sugestiami i go ustalić; wg mnie tagowanie przystanków jako punkty na drodze nie pozwala na ocenienie w którą stronę to przystanek bo droga jest dwukierunkowa i znajdują się w jej ciągu 2 przystanki (z przystankami tramwajowymi nie ma tego problemu bo szyny są zawsze jednokierunkowe, ale generalnie tagowanie punktu w którym zatrzymuje się tramwaj/ autobus zamiast punktu gdzie się na nie czeka wydaje mi się jakieś nietrafione), gdyby było to jakoś rozsądnie renderowane budki przystankowe tagowałbym jako obszar z “amenity=shelter”, “highway=bus_stop” i nazwą przystanku w jednym miejscu, ale teraz po takiej kombinacji zostaje tylko ikonka schronienia i nie widać że to przystanek, natomiast po nałożeniu ikonki z przystankiem na obszar ze schronieniem to chyba jest to renderowane zależnie od stopnia przybliżenia, albo losowo, ciężko mi to rozgryźć; co do tagowania “platform” to uważam że powinny być tym tagowane tylko obszary stricte przystankowe, czyli głównie te przystanki tramwajowe na wysepkach i przystanki autobusowe na pętlach końcowych, nie rozumiem czemu jako platformy są tagowane zwykłe chodniki na których akurat znajduje się przystanek, jak dla mnie platforma to taki wydzielony specjalnie pod przystanek obszar

Ooooj no tutaj to nie radziłbym być jakim pewnym :stuck_out_tongue:

Obecnie standard (jeśli się nie mylę) ma się tak:
Dajemy node na jezdni/torach, w miejscu zatrzymania pojazdu i tagujemy public_transport=stop_position, jeśli autobus to dodatkowo bus=yes i highway=bus_stop, a jeśli tramwaj to dodatkowo tram=yes i railway=tram_stop. Na tym nodzie powinniśmy dodać name przystankowi. Jeżeli poszczególne przystanki posiadają numery stanowisk, dodajemy je także na nodzie jako local_ref.

Jeśli na przystanku jest wiata i mamy dobry podkład, to najlepiej otagować osobno jako amenity=shelter i shelter_type=public_transport.

Miejsce oczekiwania pasażerów na pojazd oznaczamy jako way lub jako obszar (z area=yes) i tagujemy public_transport=platform, a także odpowiednio highway=platform lub railway=platform. Otagowanie platformy pozwala też określić właśnie, ze względu na jej położenie względem node’a, w którą “stronę” jest przystanek.

Wszystkie te obiekty można ładnie spiąć do kupy relacją type=public_transport, public_transport=stop_area z odpowiednimi rolami i ewentualnymi dodatkowymi tagami.

czyli czy dobrze zrozumiałem że tagując przystanek na torach/ drodze nie tagujemy go już w miejscu wiaty, a jeśli tak to czy do schronienia też dodajemy nazwę przystanku?

Jeden jest “miejscem zatrzymania autobusu” (węzeł), drugi “miejscem oczekiwania na autobus” (przystankiem).
To drugie może być węzłem lub platformą (obszarem).
Oba dodaje się do relacji trasy.

Nie zawsze, np. tutaj http://www.openstreetmap.org/#map=17/52.24813/20.89859 dwa tory się łączą w jeden dwukierunkowy. Dwa przystanki po drodze są „dwukierunkowe”, dwa inne są z mijankami.

ok, ale przy założeniu że nie wszystkie otoczenia przystanków kwalifikują się na platformę (nie wyróżniają się niczym na tle chodnika wzdłuż którego przebiegają) to jak tagować te budki - tylko jako schronienie, czy jako przystanek + schronienie (a jeśli tak to czy dodawać oba tagi do obszaru ze schronieniem, czy nałożyć węzeł z przystankiem na obszar schronienia; i do którego elementu dodać nazwę przystanku)?

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:public_transport

i o to mi chodziło, dzięki :slight_smile:

Pozwolę sobie podnieść ten temat z racji problemu przed jakim stanąłem mianowicie mapowania lokalnych i podmiejskich tras autobusowych (nie MPK). Mianowicie czy warto nanosić trasy które są w jakiś sposób wyodrębnione w rozkładach i informacji pasażerskiej? W Polsce niestety niewielu przewoźników lokalnych numeruje swoje linie niemniej tacy istnieją i być może w przyszłości będzie ich więcej z powodu zmian prawnych w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym która rodzi się w bólach od wielu lat i będzie wymuszała uporządkowanie sytuacji związanej z organizacją transportu lokalnego.
Swoje trasy jako odrębne linie oznaczają na przykład
PKS Gdynia
http://www.pksgdynia.pl/UserFiles/mapa17.jpg
czy też FRbus
http://www.frbus.pl/#/schedule
Inspiracją do tematu był dla mnie fakt że od pół roku w mojej okolicy istnieje przewoźnik który zastąpił dawny PKS i który wyodrębnia trasy w rozkładach jazdy, na dworcu, na wyświetlaczach elektronicznych z przodu i z tyłu busa i w internecie.
http://www.pztp-lipno.pl/siec-komunikacyjna

Jak rzucicie okiem to zobaczycie że ułamek tras został już zmapowany jednakże sieć jest poszatkowana z racji tego że niewielu maperów tworzy drogi od skrzyżowania do skrzyżowania a jedzie ciągiem przez wiele kilometrów a póki co nie potrafię obejść tej przeszkody w mapowaniu.

Czy warto kontynuować taką pracę i jak poradzić sobie z problemem tego “ciągu dróg” który jest przeszkodą w szybkim i bezbłędnym mapowaniu?

Drogi można podzielić na fragmenty. W JOSM jest to bardzo proste, wystarczy wybrać punkt gdzie ma być podzielona droga i nacisnąć p (lub wybrać odpowiednią pozycję z menu narzędzia).

Udało mi się wykończyć mapę sieci publicznego transportu zbiorowego w powiecie lipnowskim. Czas wykonania 8 godzin, narzędzia: JOSM (pocięcie ulic, usunięcie starych relacji i budowa nowych w rejonie miasta Lipna) i iD (usunięcie starych relacji i pociągniecie zbudowanych w JOSM relacji promieniście) Mapa jest bardzo szczegółowa bo przedstawia aktualny stan sieci z informacjami których nie ma nawet na stronie przewoźnika, udało mi się nawet skopiować kody HTML kolorów z mapki na stronie do oznaczenia tras. Jedyne czego nie odwzorowałem to tak zwanej linii miejskiej czyli wybranych kursów które zostały tak wytrasowane że jadą trasą Lipno Rynek-3 Maja-Wojska Polskiego-Skępska-Stefana Okrzei-Ogrodowa-Dobrzyńska-Plac 11 Listopada-Józefa Sierakowskiego-Nieszawska-Szpital-Nieszawska-Józefa Sierakowskiego-Adama Mickiewicza-3 Maja-Lipno Rynek ale to jest detal. Przy okazji dziękuję za poradę i mam prośbę o nieusuwanie strefy budowy Nowego Centrum Lipna wraz z otoczeniem.
http://www.puklipno.pl/ncl-nowe-centrum-lipna

Tak sobie oglądam komunikację publiczną w Warszawie i we Wrocławiu i widzę dość istotną różnicę.

Klikam mianowicie na przystanku w Warszawie, patrzę w relacje i widzę:

Natomiast we Wrocławiu klikam na przystanku, zaglądam w relacje i widzę:

Istotną różnicą dla mnie jest to, że we Wrocławiu nie widzę, jakie linie korzystają z przystanku. Ja wiem, że te relacje mają relacje nadrzędne z nazwami linii, ale dla użytkownika różnica między “kilkam w przystanek i widzę co tu staje” a “da się jakoś dokopać do informacji co tu staje” jest KOLOSALNA. Może warto pozmieniać nazwy relacji kierunkowych we Wrocławiu na wzór warszawski? Pewnie dało by sie jakimś półautomatem.

Generalnie we Wrocławiu po kilkuletniej mojej nieobecności relacje zbiorkomu wyglądają jak po huraganie. Strefówki poznikały, miejskie pocięte. Wygląda na to, że nikt nie zwraca na to uwagi przy edycji. Macie jakiś szybki sposób by odklikać z kilkadziesiąt linii?

Nie rozumiem. Pokazały się wszak linie korzystające z tego przystanku.

No niestety Wrocław jest pod tym względem niemożliwy - ciągle tworzy jakieś nowe linie i likwiduje stare, do tego otwiera nowe drogi i kieruje tam dotychczasowe linie.
Do tego nie udostępnia dla mapujących danych o komunikacji w najprostszej możliwej do użycia dla mapujących formie - jako usługę wms/wtms.

Tak, bez numerów. Że już o trzech niczym się nie różniących liniach “DW. ŚWIEBODZKI - Zajezdnia Grabiszyńska” nie wspomnę.

Ja tu widze niezły burdel, siostry…

Numer jest w ref. Dotyczy to tramwajów jak i autobusów. W name ma być nazwa, więc o ile numer nie jest składową nazwy, to być tam nie powinien.
Autor importu linii we Wrocławiu uznał, że nie jest. Ja uważam inaczej, stąd też moje aktualizacje ten numer mają.

W dużej części sieć MPK odpowiada stanowi sprzed 4 lat. Nie ma chętnych do pracy. :confused:

I bardzo się cieszę, że mają, bo dzięki temu mam przy oglądaniu przystanku w OSM obraz, co tam staje i łatwo go porównać z innymi źródłami, zwykle indeksowanymi numerem linii własnie.

Ja ten problem zauważyłem jeszcze przed twoim postem na forum. Tzn. najpierw na mapie transportu zauważyłem linie, które tam nie powinny być (tj. zjeżdżające do nieistniejącej zajezdni), a potem jak zacząłem szukać sposobu jak to poprawić, to zauważyłem że czasami linie mają numer, ale w większości tylko trasę bez numeru.

Już poprawiłem, teraz wszystkie trasy mają numer. Oprócz tego ujednoliciłem wszystkie zapisy (bez wersalików, jest czytelniej). Wrocław w rozkładach jazdy dla niektórych przystanków stosuje wielkie litery - a czy jest tu jakaś logika, to nie wiem. Pewnie stacje końcowe lub węzły przesiadkowe są wielkimi, ale czasami nie ma konsekwencji np. Psie Pole (Rondo Lotników Polskich), ale już PSIE POLE (Stacja kolejowa). Może coś się za tym kryje, ale wielkie litery są mniej czytelne, dlatego uprościłem zapis.

Zaktualizowałem też, często nieaktualne, nazwy pętli. Poprawiłem tylko nazwy, bez poprawiania tras.
Poprawiłem też numery linii (które się w ostatnich latach zmieniły).

Do zrobienia zostało jeszcze usunięcie kursów do nieistniejących już zajezdni (Grabiszyńska i Dąbie). I usunięcie relacji które oznaczyłem w nazwie “[relacja do usuniecia]”.

Do poprawy zostały jeszcze tylko jakieś pojedyncze kursy, które gdzieś mi umknęły. Zostawiłem kursy co do których nie miałem pewności - głównie są to nieistniejące linie, które zmieniły numer na inny, teraz nie pamiętam co było czym, a nie usuwałem właśnie z tego powodu - trasa może być dobra, ale linia zmieniła numer.

Ja jestem chętny, ale tego jest bardzo dużo i na pewno nie wszystko na raz i nie jest to priorytet. W wolnym czasie się przyjrzę temu, ale Wrocław to duże miasto i jest bardzo dużo linii, a każda ma kilka kursów, więc nie jest to praca dla jednej osoby.

W Poznaniu, od 1 stycznia zmieni się numeracja wszystkich miejskich linii autobusowych. Numery (z zakresu 40-99) zwiększą się o 100 (np 55 w 155, 84 w 184 itd.). Dodatkowo zmiana 1 stycznia bedzie dotyczyć tylko numerów w elektronicznych rozkładach a numery w pozostałych miejscach (tabliczki rozkładowe, mapy i schematy, “termometry”, wyświetlacze kierunkowe pojazdów) w ciągu 3-4 miesięcy (więcej: https://www.ztm.poznan.pl/pl/aktualnosci/zmiana-numeracji-poznanskich-linii-autobusowych-od-stycznia-2019r)). Czy zmieniać numery w OSM już 2 stycznia, czy warto poczekać na ukończenie zmiany we wszystkich miejscach?
Jako iż relacji jest już w okolicach 200 (route_master i route), każda z ref i name (zawierającym numer), czy da się to zrobić automatycznie/pół automatycznie?

Numery powinny być zgodne z tymi, które widać w terenie. Nowe można dać do official_name i official_ref.

Tylko 200? To 20 minut ręcznej roboty.