Okienko “Report”
lepiej byłoby chyba
Okienko “Report”
lepiej byłoby chyba
Kontynuuje wątek w tym poście ( http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=476837#p476837 ). Kiedyś był pomysł połączenia tego z osmapą, ale to nie jest takie proste. W efekcie sam planowałem zrobić serwis, który byłby wstanie samodzielnie spełniać potrzeby użytkowników. Wersja druga serwisu to takie usprawnienia jak np. wygodne wyszukiwanie filtrów i zapisywanie ustawień, ponieważ obecnie lista zrobiła się za długa.
@Dotevo
Nie roztkliwiaj się za bardzo.
Strona jest jeszcze mało atrakcyjna, oczym sam dobrze wiesz.
Można powiedzieć, że jest w fazie produkcyjnej.
Dokończ aktualizację i dopiero wtedy oceń oglądalność.
Powodzenia.
Od pewnego czasu na serwerze mam problem z certyfikatem dla OAuth. Dlatego usunąłem wymaganie logowania z:
http://unexpired.osm24.eu/#19/51.11181/17.03620
Powinno być łatwiej
Na dole po lewej stronie masz w legendzie trzy razy “<year”. Może tam powinny być inne jednostki.
Jakiej przeglądarki używasz? U mnie na FF jest poprawnie.
FF35
Pewnie błąd jest gdzieś w i18next :-/ gdy będę miał chwilę to poszukam.
Dzięki uprzejmości hermann-san na osm24.eu pojawił się język niemiecki https://github.com/dotevo/osm24/issues/38
W związku z tym postaram się przetłumaczyć stronę na polski mimo iż nie planowałem już rozwijać tej wersji.
Zrobiłem nową stronkę, ale ze względu, że jest w pod domenie osm24.eu napiszę o tym tutaj.
Screeny:
https://copy.com/dUyedZdEMhDs0xLX
https://copy.com/N3gqGKuOXrGIJdK6
Źródła:
https://github.com/dotevo/bicycle-overpass
Adres:
http://bicycle.osm24.eu
Możliwości:
-Pokazuje szlaki rowerowe (route=bicycle)
-pokazuje ścieżki, kontrapasy, pasy rowerowe
-POI związane z rowerami
-Zagrożenia (hazard:bicycle)
Todo:
-Planuję dodać kolejny zoom, na którym będzie się pokazywać przekrój drogi dla wszystkich dróg wyświetlonych na mapie.
-Trochę więcej POI
Fajne! Ta mapka ma zostać pod aktualnym adresem, czy to tak tylko na start? Oczywiście mam od razu kilka uwag i pomysłów.
Pod wieloma względami wydaje mi się lepsze niż OCM (bardziej czytelne, konfigurowalne i nie ma dziwnych miejsc typu knajpy i skrzynki pocztowe). Tam za to podoba mi się wyświetlanie wysokości - na razie dane mamy mało dokładne na niziny, ale w górach wystarczą.
Postulowałbym jakieś odróżnienie sklepów rowerowych i serwisów rowerowych, bo jak szukałem raz warsztatu, to okazało się, że nie każdy sklep takie coś prowadzi. Również godziny pracy byłoby dobrze mieć zwizualizowane.
Parkowanie - “wyrwikółka” u-kształtnemu oparciu nierówne i warto by to było jakoś pokazać.
Można tez pomyśleć o wizualizacji typu drogi, bo asfaltowe DDR-y (albo pasy na jezdni) to nie to samo co kostkowe szaleństwo czy ubita (albo i piaszczysta…) ścieżka w terenie.
Miło by było też jakoś pożenić tę mapkę z brouterem, bo wyznaczanie trasy to bardzo przydatna rzecz.
Szkoda, że nie można kliknąć na ikonki, żeby uzyskać więcej informacji.
Niezależnie od powiększenia w prawym górnym rogu mam komunikat “Przybliż proszę Ładowanie…”.
Na stacji metro Młociny w Warszawie przy dużym powiększeniu pojawiają się częściowo kolorowe kafelki. Również testowy tor FSO na Pelcowiźnie jest kolorowy (ale tu tylko on, a nie całe kafelki).
Ciekaw jestem, co to są za znaczki “utrudnienie” i jakie tagi mu odpowiadają? W rejonie Warszawy znalazłem tylko kilka na Tarchomnie i już czuję, że to może być hit eksportowy , jeśli będzie je w miarę łatwo dodawać.
Na pierwszy rzut oka tyle zauważyłem.
Przydałyby się też punktu rowerów miejskich (np. we Wrocławiu) oznaczyć jakąś ikoną. I trochę wolno ta strona działa - to uzależnione od serwera?
No i może troszkę zmniejszyć liczbę/wielkość parkingów rowerowych na mniejszych powiększeniach? Bo we Wrocku zamazują całe centrum…
Pewnie zostanie pod takim adresem
Na razie jeszcze nie uwzględniam route=mtb, ale planowałem dodać jako szlaki przerywaną linią. Wtedy to będzie miało większy sens.
Jak zwizualizować godziny? Specjalnie na tej mapce dałem inne kolory, aby sklepy były widoczne. Jeśli chodzi o inne POI to nie problem dodać
Ale jak?
Już kiedyś w stylu na overpass robiłem kostkę brukową przerywaną linią. Tutaj też to planuję dodać tylko jeszcze tego nie zrobiłem.
Mogę o tym pomyśleć, ale routing zostawiłem na później.
Postaram się poprawić
hazard:bicycle=* i renderuje się description. W Warszawie widziałem na północy takie to wykorzystałem.
Wolno działa bo to z overpass leci, ale postaram się to jakoś optymalizować. Już mam zrobione proste cachowanie. Jeśli chodzi o POI to postaram się coś z tym zrobić.
Brakuje chodników otagowanych jako highway=footway bicycle=yes. Są tego spore odcinki, wynikające z oznakowania lub z przepisów o ruchu drogowym. W Krakowie również całe centrum jest zamazane parkingami rowerowymi.
Hmm… A jakim kolorem? Bo bicycle=designated uwzględniam jako ścieżki. Bicycle yes to może być nawet na krajówce. Można wyłączyć warstwe poi, ale faktycznie parkingi są zbyt natrętne.
Chodzi mi konkretnie o chodnik z dopuszczonym ruchem rowerowym. One zresztą często biegną wzdłuż głównych dróg w mieście bo pieszych tam mało a szybko jadących samochodów bardzo dużo. Wzdłuż Nowosądeckiej i Witosa jest odpowiednie oznakowanie:
http://www.openstreetmap.org/#map=15/50.0180/19.9630&layers=C
Wzdłuż Zakopiańskiej i Alei Powstańców Śląskich wynika z przepisów (szeroki chodnik + >50km/h na jezdni):
http://www.openstreetmap.org/#map=16/50.0246/19.9324&layers=C
http://www.openstreetmap.org/#map=17/50.03866/19.95355&layers=C
Jak widzisz, są tego duże odcinki i warto by dodać do mapy. Kolor mógłby być taki sam jak dla współdzielonej ścieżki bo z punktu widzenia rowerzysty to prawie to samo.
Przy okazji:
Te wszystkie szlaki sam rysowałem
Ok dodam.
Nie wszystkie chyba zielony i czerwony w fragmentach jest mój
Pewnie najlepiej tak samo, jak na osm24.eu, jeśli mają podane godziny (zielone/żółte/białe). To by dotyczyło głównie sklepów i serwisów (mogą być wspólnie w jednym miejscu albo tylko sklep/serwis), ale jestem w stanie sobie wyobrazić np. zagrożenia występujące w ściśle określonych godzinach. Tylko zamiast niebieskiego (brak danych) dałbym kolory według typu.
Na razie tylko rzucałem, co mnie jako rowerzystę interesuje - najpierw wolę wiedzieć, czy autor serwisu uzna pomysł za sensowny i wykonalny, a potem można pokombinować nad detalami. Może dla tych, dla których się da w miarę rozpoznawalnie, przygotować odpowiednie ikonki? Akurat u-kształtne ramy byłoby łatwo wyrysować, podobnie można oznaczyć parkingi zadaszone (daszek na górze ikonki).
Na tej mapie oznaczanie parkingu i sklepu przez ikonkę roweru jest nadmiarowe, bo to jest serwis tematyczny i wiadomo, czego dotyczy. Dlatego serwis techniczny jest wystarczająco czytelnie oznaczony, a literka P i np. pałąk z daszkiem (zadaszony u-kształtny) wystarczą zamiast symbolu roweru. Nie wiem jaką główną ikonkę wymyślić dla sklepu - mógłby być domek, ale lepiej nie, bo są też przechowalnie rowerowe i dobrze byłoby móc oznaczyć sklep z serwisem i przechowalnią albo dowolną kombinację tych rzeczy - np. sklepy z otagowanym serwisem oznaczałbym jakąś inną ikonką niż sklepy bez tagu serwis (np. klucz na górze).
Jak tagujemy śluzy?