(Ne)odgovornost u crtanju mape

Primetih na karti da je neko ucrtao na kartu nekadašnju putanju pruge uskog koloseka od Kremana do Stapara. Jedan od delova je https://www.openstreetmap.org/way/154205430

Ta pruga ne postoji, a samo delom je umesto nje sada put (put je verovatnije ranije bio ucrtan ali je zamenjen ovom nepostojećmo prugom), deo je potpuno zapušten i praktično neprohodan, a deo je potopljen i tu se sada nalazi jezero.

Još je to sve nazvao Šarganska osmica iako to nema nikakve veze sa Šarganskom osmicom.

Takođe sam primetio od Donje Jablanice (kod Tornika na Zlatiboru) su nacrtana dva puta do Železničke stanice Jablanica od kojih jedan (https://www.openstreetmap.org/way/154205430) dobrim delom praktično ne postoji, a drugi (https://www.openstreetmap.org/way/150484097) bi pre mogao da se obeleži kao pešačka taza nego kao put. Oba sam obišao i znam o čemu pričam, samo još nisam sredio snimke pa ne mogu da ih ubacim na mapu.

Kada sam krenuo da ubacim sređene podatke na području Semegnjeva (Zlatibor) naišao sam na užas- Neko je ucrtao gomilu objekata i to opet ofrlje, neprecizno i sa mnogo grešaka. morao sam prvo to sve da sređujem da bih mogao da dodam i povežem sve ostalo što sam spremio od podataka.

Kako se regulišu ovakve stvari?

Kako regulisati ovo crtanje napamet objekata o kojima crtač očigledno nema pojma nego ofrlje precrtava ko zna odakle?

Kako naterati ljude da budu odgovorni i da ucrtavaju samo pouzdane i proverene podatke?

Ovakve stvari u gradskm podrucju verovatno i nisu problem jer kao ti nesto niej jasno uvek ćes naci nekog da pitas) ali u planini, u nedjojdiji gde nema zive duse da se covek raspita ako zaluita, tu je strašno ucrtavati puteve koji ne postoje, puteve koji nisu prohodni ni peške, puteve koji nisu putevi nego zapuštene staze koje se svaki čas gube i moras da ih trazis, potoke i reke pomerene stotianam metara od stvarne lokacije, cak sa pogresnim imenima…

Наведене примере су релативно давно убачене у карту. Обојица који су их убацили нису много редовно активни. Не знам има ли смисла се њима обратити, предлажем да се овако крупне грешке једноставно бришу. Мислим да је боље брисати овакве крупне грешке него их оставити да искваре квалитет мапе.

Бојим се да разни људи на разне начине схватају шта је поуздано и проверено, а правила игре су таква да нема начина да икога натерамо да прихвати наше стандарде :frowning: .

Послати поруку кориснику који је то урадио и објавити овде као грешку. Па ако се не јави у разумном времену, нпр. недељу дана, поправити или обрисати.
Да ја нешто погрешно унесем а касније неко време не гледам поруке, не бих се бунио да то неко исправи или обрише… То опет не значи да не треба да проверим и сам све што хоћу да унесем.

Претпостављам да колико-толико може да се ослони на принцип ОСМ да се примарно ослања на лично сакупљене податке?

Ja sam ucrtao trasu stare železnjičke pruge prema Užicu i Višegradu (ova druga je sada i ponovo postala normalna pruga). Da nema više pruge ne znači da nije zanimljivo i nju mapirati (ipak trasa sama po sebi postoji), samo se treba obraćati pažnju na to da bude korektno. Nije bilo korektno da je bila pod railway=disused, jer se time predpostavlja da pruge pretežno još leže na svome mjestu, a to nije više slučaj, zato treba da bude railway=abandoned http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway%3Dabandoned. OSM-carto to ne renderuje. Šta se tiče imenovanja, Šarganska osmica za cjelu prugu sigurno isto nije optimalno, za vreme izgradnje bila je to bosanska istočna željeznica, moglo bi takođe nešto da se ubaci kao bivša uskokolosječna pruga Užice-Sarajevo ili tako nešto, to za sada još nisam mjenjao, ko misli da zna bolje, kao uvjek slobodan je da uradi.
Šta se tiče optužbe neodgovornosti, to 100%-tno moram da odbijem, ako negdje nema mape a ja imam informacije i interes da nešto bude ucrtano, onda ću to ucrtati, apsolutno transparento sa izvorom (većinu u tom području sam mapirao po UGSG survey mapama a dodatno uzeo Bing satelitske snimke gde ih je bilo tada) i sa najboljim mogućim informacijama koje imam. A ne čekati i nadati se da neko naiđe GPSom i sve obiđe, OSM ne živi od nade i nije niti GIS niti komercijalna karta nego živi od zajednice gde svako radi po svojim mogućnostima (i svako ko doprinosi treba da bude podržan). I ako neko vidi da nešto nije 100%-tno tačno, najlogičnije je to jednostavno korigovati, poboljšati detaljnost mape a sigurno ne optuživati prethodnika da je neodgovoran, to nema veze sa zajednicom OSM-a, nego je naprotiv kontraproduktivno jer će se konačna detaljnost samo moći postignuti ako što više ljudi doprinose, slično Wikipediji. Nekog otpada će uvijek biti, samo će vremenom postati manje, kao kod skulptora. Korisnik OSM-a nikad neće očekivati pouzdanost jedne karte za koju je platio, i uvijek će mu biti draže da uopšte ima nekih podataka, i ako nisu 100%-tni, nego da ih nema, a ti ako možeš da doprineseš tvojim znanjem terena, to je gotovo super i strašno korisno, samo nemoj optuživati tvoje prethodnike. Vandalizam je kad neko namjerno kvari, a to je suprotno od toga šta je moja namjera (ne da bi se morao ovde opravdati, ali ne mogu da podnesem tu optužbu da tako ostane!), ali optužiti nekoga vandalizmu ko doprinosi (iako možda ne po tvome mišljenu) je asocijalno u bukvalnom smislu, protiv društva i zajednice. Eto, više nemam da dodam ovome.

Nisam hteo da direktno prozivam, ali kad si se vec javio mogu da kazem ovo:

Kad god na mapi naidjem na neku ucrtanu glopost, neacnost ili proizvodlnnost, mogu da se kladim da iza toga stojis ti jer u najvecem broju slucajeva se ispstavi da si sve te gluposti ti ucrtao.

Mislio sam da si neodgovoran kada sebi doyvolajvas da ucrtavas mapu sedeci u Nemackoj i napamet, ali sam poceo da sumnajm da ti to sve radis namerno. Prosto je neveorovatno da neko unosi toliko pogresnih stvari u mapu.

Ako nemas pouzdane podatke i nisi siguran da su tacni nemoj ih ucrtavati. Mapa je mnogo bolja ako joj nesto fali nego ako ima nesto ucrtano pogresno.

Svaki put kada nesto uzmem da ucrtavam nailazim na tvoje netacne podatke i ne znam koliko sam obejkata koje si ucrtao morao da obrisem. Tebi je to mozda smesno i zanimljivo ali ja sam vec imao prilike da razgovaram sa ljudima koji su se oslanjali na mape koje crtaju neodgovorni ljudi i kojima to nije bilo nimalo smesno.

Ako vaš voliš da se igraš, crtaj urbane sredine. Tamo nije mnogo strašno kad ucrtaš pogrešno jer uvek ljudi mogu nekoga da pitaju i da se snađu.

U slabo naseljenim i planinskim područjima je to što ti radiš ozbiljan problem i graniči se sa vandalizmom. Kao što sam ti već jednom obećao, ponavljam: kad god naiđem na tvoje vandalizme, ja ću ih brisati bez razmišljanja!

Što se tiče pomenute železnice, kao što sam rekao, ti si ucrtao potpuno pogrešne stvari koje uopšte ne postoje! Sudeći po tvojim političkim nazorima izgleda da ti crtaš Srbiju onako kako je izgledala u Austrougarskoj ili za vreme nemačkeokupacij, možda! Na tvoju žalost, od tada je prošlo mnogo vremena i mnogo toga se promenilo.

Što lepo ne uzmeš pa crtaš po toj tvojoj Nemačkoj. Tu bar možeš i da ponešto proveriš ako nisi suguran. Tvoje trpanje na mesta koje ne poznaješ i ne znaš kako je stanje na terenu je vandalsko i sve očiglednije zlonamerno!