tags για διόδια;

Τι tags βάζουμε σε διόδια; Τα παρακάτω είναι σωστά;

http://www.openstreetmap.org/edit#map=16/40.8566/24.1612

barrier= toll_booth
description:payment= €2.40
fee= yes
name= …
toll= yes

Ευχαριστώ

νομίζω πως το node στο οποίο βάζεις το toll booth καλό είναι να είναι μέρος του δρόμου, και όχι ανεξάρτητο…

επίσης πιστεύω πως το tag toll, θα πρέπει να αποδοθεί, όχι στο node, αλλά στο highway, και συγκεκριμένα στο τμήμα αυτού που δεν είναι δυνατόν να περάσει κανείς χωρίς να πληρώσει (από την τελευταία προ των διοδίων έξοδο του αυτοκινητόδρομου μέχρι την πρώτη μετά τα διόδια είσοδο σε αυτόν, που δεν έχουν διόδια επίσης).

Για την αξία δεν έχω κάτι να πω που να μου κάθεται καλά…
είναι έτσι κι αλλιώς ελλιπής η πληροφορία (οι άλλες κλάσεις οχημάτων πόσο τιμολογούνται;;;; μηχανάκια, λεωφορεία κλπ) και ευμετάβλητη.
Βρήκα μία πρόταση για κάτι του τύπου cost:motocycle, αλλά είναι απλά πρόταση που δεν έχει προχωρήσει,

Θα μπορούσε πρόσθετα να μπει στο toll booth σε πολλές περιπτώσεις και το operator (πχ Αττική Οδός / Ιωνία Οδός κλπ), μαζί με το contact:website.
Στην σελίδα (που θεωρητικά είναι πιο “σταθερή” πληροφορία απ’ ότι η τιμή) μπορεί κάποιος να βρει και πιο αξιόπιστες / ολοκληρωμένες πληροφορίες. :slight_smile:

Σε ευχαριστώ, τα διόρθωσα, παρέλειψα όμως μέχρι τώρα το tag toll γιατί δεν είμαι σίγουρος για την αρχή και το τέλος.