Πρώτες ερωτήσεις και προτάσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις εκτενείς απαντήσεις!

  1. Δεν απογοητεύομαι και προχωράω με εντατικούς ρυθμούς. Όμως όσες αλλαγές και να κάνω, μπορώ να χαρτογραφήσω όλη την Καβάλα μόνος μου; Μακάρι να υπήρχαν έστω 2-3 άτομα ακόμα…
  2. Και για την πλοήγηση για ένα ταξίδι πάλι το Osmand; Στην πράξη αρκεί ο συνδιασμός OSM-OsmAnd για μία καλή πλοήγηση ή πρέπει να πάμε σε πιο σίγουρες λύσεις (iGO κλπ) ;
  3. Το πρόβλημα με τις ξενόγλωσσες ονομασίες το έχω μόνο στον iD editor. Εκεί αν υπάρχει 2η ονομασία στα Αγγλικά στον χάρτη δείχνει αυτήν και όχι την Ελληνική. Υποθέτω ότι είναι bug του iD.
  4. Πρέπει/είναι καλό να σημειώσω σε όλους τους δρόμους τα πεδία Access (General, Foot, Motor Vehicles, Bicycles, Horses) ;
  5. Στην Καβάλα υπάρχουν πολλές παλιές καπναποθήκες που είναι διατηρηταία κτίρια. Πως τα χαρακτηρίζω; Public Building; Υπάρχει κάποιος άλλος χαρακτηρισμός για παλιά διατηρητέα κτίρια;
  6. Οι δαβάσεις (ζέβρα) που είναι σε φανάρια για αυτοκίνητα και πεζούς πως χαρακτηρίζονται; Σίγουρα δεν είναι σημαντικό αλλά όταν πέφτω σε τέτοιο σημείο τα βάζω.
    Ευχαριστώ!

Σαφώς το ιδανικό θα ήταν ένας άνθρωπος σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο της χώρας να ασχοληθεί για 30’ και σε λιγότερο από εβδομάδα θα 'χαμε δημιουργήσει την πληρέστερη βάση δεδομένων (κάτι πολύ πιο πολύπλοκο από κάθε χάρτη).

Αλλά σκέψου πόσο λίγοι έχουν ασχοληθεί ενεργά με το openstreetmaps, λιγότερο από 10 χρόνια, κοίτα τον χάρτη της Ελλάδος και φαντάσου τελικά την δυναμική που έχει :wink:

για navigation δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω κάτι, το ταπεινό μου καβουρδιστήρι δεν αντέχει τέτοιου είδους εργασίες.
Σαφώς πάντως υπάρχει πληθώρα εφαρμογών που αντλούν τα δεδομένα τους από το openstreetmaps που μπορείς να δοκιμάσεις είτε ελεύθερες, είτε δωρεάν, είτε επί πληρωμή :slight_smile:

Τώρα, για την τελευταία σου απορία, προσωπικά πάντα, μπαίνω στην διαδικασία να εισάγω τέτοιου είδους δεδομένα, μόνο όταν υπάρχει κάποια άξια λόγου διαφοροποίηση.

Το να βάλουμε το κάθε στενάκι της υφηλίου προσβάσιμο με όλους αυτούς τους τρόπους μου φαίνεται λίγο υπερβολικό, το να ξεχωρίσει όμως ένα ορεινό μονοπάτι το οποίο είναι προσπελάσιμο από δίκυκλα, έχει κάποια ουσία. Το να σημειωθούν όλα τα στενάκια προσπελάσιμα από ποδήλατο μου φαίνεται ανούσιο, το να εισαχθεί όμως ένας ποδηλατόδρομος αναγκαίο.

Επίσης δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να αντιμετωπίζεις το κάθε σημείο σαν να μην πρόκειται να ασχοληθείς ποτέ ξανά με αυτό… Μπορείς να αφήσεις πράγματα και για αργότερα.

Το θεωρώ αδύνατο να περπατήσω κάποια περιοχή και να σημειώνω ταυτόχρονα ονόματα οδών, αριθμήσεις, καταστήματα (με επωνυμίες, στοιχεία επικοινωνίας ίσως), στάσεις, περίπτερα, ταχυδρομικά κουτιά, κρουνούς, όλα ταυτόχρονα…

Την μία φορά μαζεύω ονόματα και αριθμούς, την δεύτερη κτίρια ιδιαίτερου ενδιαφέροντος (π.χ. φαρμακεία), την τρίτη κάτι άλλο.

Αν δεν πρόκειται να ξαναπεράσω, δεν πειράζει, κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα, θα περάσεις κάποιος άλλος και θα συμπληρώσει ότι λείπει :slight_smile:

Τώρα είδα πως είχες προσθέσει κάποια ερωτήματα στο τέλος…

Δεν το λέω με σιγουριά, αλλά το building=warehouse σε συνδυασμό με κάποιο εκ των disused & abandoned ίσως σε καλύψει.

Για τις διαβάσεις, κοίτα το highway=crossing, ενώ μπορείς να δώσεις και περισσότερες πληροφορίες γι’ αυτές με το crossing tag :slight_smile:

Σε ευχαριστώ πολύ!
Κατέγραψα 2 gpx (http://www.openstreetmap.org/user/hariskar/traces) που είναι η ίδια διαδρομή όταν πάω και όταν γυρίζω και βλέπω ότι στην εθνική οδό Καβάλας-Δράμας το ίχνος δεν πέφτει επάνω στον δρόμο του χάρτη. Πρέπει να διορθώσω κάτι στο χάρτη;
Ποιος είναι ο τρόπος για να βάλουμε όρια ταχύτητας στην εθνική οδό; Αν δούμε πχ ένα σήμα 80 χλμ πως θα σημειώσουμε που το είδαμε για να το βάλουμε στο OSM; Με τα όρια έχω πρόβλημα και με τους δρόμους της πόλης της Καβάλας, αφού κανένας δεν έχει και βάζω σε έναν έναν το όριο 50…
Άρχισα να κάνω και κάποια πράγματα με το JOSM.
Στα τηλέφωνα να βάζω και το +30 μπροστά ή δεν είναι απαραίτητο;

Νομίζω πως η διαφοροποίηση μεταξύ του gpx σου και του χάρτη ως έχει τώρα είναι στα όρια του λάθους του GPS…
Δεν πιστεύω πως υπάρχει λόγος να το αλλάξεις.
Αν κάνεις αρκετές φορές την διαδρομή, θα δεις πως ούτε η εγγραφή της μίας φοράς θα συμπίπτει με την άλλη.

Για το όρια το tag είναι το maxspeed. αντίστοιχα υπάρχουν τα maxweight και maxheight (κυρίως χρήσιμα σε γέφυρες, τούνελ κλπ).

Στα τηλέφωνα, ναι, το +30 είναι απαραίτητο, για να μπορεί να κάνει κλήση κάποιος που βλέπει τα δεδομένα από το εξωτερικό :slight_smile:

Το maxspeed είναι εύκολο, το θέμα είναι ότι πρέπει να το κάνω σε όλους τους δρόμους της Καβάλας… Σταδιακά το κάνω.

μαζικές επεξεργασίες μπορείς να κάνεις πολύ πιο εύκολα με το josm, αλλά είναι κάτι που θέλει τρελή προσοχή, γιατί είναι πολύ εύκολο, τόσο να περάσεις λάθος δεδομένα όσο και να “καταστρέψεις” δεδομένα που ήδη υπάρχουν.

iD και Potlach2 για τέτοιες επεμβάσεις νομίζω είναι αν μη τι άλλο ανεπαρκή.

Δε θα τολμούσα να κάνω μαζικές αλλαγές με το josm… Καλύτερα δρόμο δρόμο να βάζω το maxspeed με το iD.
Έβαλα αρκετά κτίρια στην Καβάλα με αριθμούς οδών.

Έβαλα κάποια κτίρια, όμως πολλές περιοχές με την πυκνή δόμηση που υπάρχει στην Καβάλα είναι πολύ δύσκολο να καταλάβω τι γίνεται από τις αεροφωτογραφίες … Τι κάνω με αυτές;
Επίσης μία ακόμα ερώτηση: Όταν σε μία οδό που έχει name ελληνικό, βάλω name:en το αγγλικό όνομα, στον χάρτη φαίνεται το αγγλικό όνομα. Πως γίνεται να φαίνεται το ελληνικό και στις multilanguage οδούς;

Ευχαριστώ!

Τα κτήρια είναι ένα θέμα που δεν με πολυαπασχολεί, αλλά αν δεν μπορείς να τα ξεχωρίσεις, και όλο το τερτάγωνο είναι γεμάτο, το πολύ-πολύ καντο σαν να είναι ένα.

Για ποιόν χάρτη (εφαρμογή) μιλάς;
Δεν έχω δεί τέτοιο πρόβλημα σε κάποιο από αυτά που χρησιμοποιώ, εκτός αν έχεις επιλέξει να δείχνει αγγλικά.

Τα λέμε
Γιάννης.

edit.τώρα είδα οτι μιλάς για τον ID, στις ρυθμίσεις του προφίλ σου, ποιες είναι οι προτιμώμενες γλώσσες;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Τα κτίρια θέλω να τα βάλω κυρίως για την αρίθμιση των δρόμων. Εσύ πως βάζεις αρίθμιση, με interpolation;
Στο προφίλ είχα ρυθμίσεις γλώσσας: en-US,en,el. Τώρα δοκίμασα να αλλάξω τη σειρά σε el,en-US,en και δεν άλλαξε κάτι. Δοκίμασα να βάλω 2η γλώσσα και στο JOSM και έγινε το ίδιο, πάλι φαίνονται τα ονόματα στα Αγγλικά αν και το name είναι στα Ελληνικά. Αυτό το πρόβλημα με αποτρέπει από το να βάλω τα ονόματα και στα Λατινικά…

Εσείς βάζετε 2η γλώσσα; Φαίνονται τα Ελληνικά ονόματα μετά;

Με interpolation ή με κόμβους για κάθε αριθμό, δεν μου αρέσει το σύστημα με τα κτήρια, και δεν βρίσκω και λόγο να μπει έτσι, σκέψου ένα γωνιακό κτήριο που έχει δυο διευθύνσεις, τι θα κάνεις; θα κόψεις διαγώνια το κτήριο;

Άλλαξα για δοκιμή στο openstreetmap, τα μενου άλλαξαν σε αγγλικά αλλά τα ονόματα των δρόμων παρέμειναν ελληνικά.

Για τον JOSM, αν είναι στα Ελληνικά (τα μενού του) θα σου δείξει Ελληνικά, αν είναι Αγγλικά θα προτιμήσει τα Αγγλικά αν υπάρχουν.

Ο κόμβος στο iD φαίνεται σαν poi. Αν γεμίσει ο χάρτης με τέτοιυς κόμβους-διευθύνσεις δε θα γίνει ο χάρτης μπερδεμένος; Στο JOSM οι κόμβοι είναι διακριτικοί και δεν ενοχλούν.

Τι έβαλες στην επιλογή γλώσσας; el ;

Αυτό όντως ισχύει (αν και προτιμάω Αγγλικό μενού).

Διάβασα το wiki σχετικά με multilanguage και είδα ότι κακώς βάζω σα διεθνή γλώσσα name:en, θα έπρεπε να βάζω int_name. Με int_name=Λατινική ονομασία και name=Ελληνική ονομασία ο χάρτης εμφανίζεται όπως θέλω, δηλαδή στα Ελληνικά. Να συνεχίσω έτσι;

Αυτή τη στιγμή ο χάρτης της Καβάλας νομίζω ότι είναι σε αρκετά καλό επίπεδο, με σημαντικότερο και δυσκολότερο στην επίλυση πρόβλημα την έλλειψη αρίθμησης. Όταν ξεκίνησα τις διορθώσεις, είχε μόνο residential και secondary δρόμους… Λείπουν και αρκετά poi όμως αυτό λύνεται σχετικά εύκολα. Βέβαια στην πράξη θα βρεθούν σίγουρα και άλλα προβλήματα. Η αρίθμηση όμως μου φαίνεται βουνό…

Ευχαριστώ!

Πάντα υπάρχει όγκος εργασίας και αυτό δεν είναι λόγος για να μην κάνεις κάτι ή να το κάνεις με βιασύνη ή να αγχώνεσαι που είσαι ακόμα στην αρχή.

Για την αρίθμηση ξεκίνα με ότι είναι πιο έυκολο π.χ. interpolation.
Σιγά σιγά μπορείς πάνω στο interpolation να βάζεις και address nodes σε γνωστά σημεία με το νούμερό τους.
Αν φτάσει το interpolation να έχει όλα του τα σημεία γνωστά τότε αυτό δεν χρειάζεται.

Όσο δύσκολο ή άσχημο και να είναι στον editor το τελευταίο στάδιο είναι η ακρίβεια.
Όπου θεωρείς ότι ξέρεις την διεύθυνση του κτηρίου την βάζεις στο κτήριο.
Αν δεν έχεις κτήριο τότε σε node.
Και αν φτάσεις στο σημείο να βάλεις τις διευθύνσεις στις πόρτες των κτηρίων (entrance=main, entrance=yes) τότε ακόμα καλύτερα (αυτό λύνει και τα γωνιακά σπίτια)

Φιλικά

Προχωράω γρήγορα, αλλά χωρίς βιασύνη και άγχος. :slight_smile:

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Όταν έχουμε το κτήριο και βάλουμε την είσοδο (entrance=yes), τη διεύθυνση (πόλη, οδό, αριθμό) τη βάζουμε στην είσοδο και τη σβήνουμε από το κτίριο εντελώς; Ή αφήνουμε τη διεύθυνση και στα 2;
Επίσης όταν ένα κτήριο είναι κλινική αλλά στο ισόγειο του υπάρχουν καταστήματα, τράπεζες κλπ βάζουμε όλο το κτήριο σαν κλινική ή σημειώνουμε με node ότι είναι κλινική;

Ευχαριστώ!

θεωρώ υπερβολή το να υπάρχει η διεύθυνση και στα δύο.
Στην είσοδο πιστεύω έχει μεγαλύτερη ακρίβεια, αλλά και στο κτίριο επαρκή. Όποιος από τους δύο τρόπους φαντάζομαι θα είναι ΟΚ :slight_smile:

τώρα για πολλαπλές χρήσεις ενός κτιρίου, ένας (ίσως μπακάλικος) τρόπος είναι να βάλεις δύο / τρία / όσα nodes εντός του περιγράμματος του κτιρίου και να αποδώσεις στο καθένα από μία τιμή.

Το πρόβλημα αυτό θα το συναντήσεις όχι μόνο σε ορόφους, αλλά και όταν σε ένα κτίριο έχει σειρά καταστημάτων, το ένα δίπλα στο άλλο…

Δεν είναι θέμα υπερβολής αλλά διπλής καταχώρησης μιας διεύθυνσης. Το κτήριο έχει μία διεύθυνση που το χαρακτηρίζει. Οπότε η διεύθυνση πάει ή στο κτήριο ή στην είσοδο-μέλος του κτηρίου.

Θέμα υπερβολής είναι η χρήση της πόρτας για καταχώρηση της διεύθυνσης εάν δεν συντρέχουν λόγοι. Σε ένα θεόρατο κτήριο που πιάνει ένα οικοδομικό τετράγωνο και έχει δύο εισόδους η ακρίβεια της τοποθέτησης της πόρτας έρχεται σε δεύτερη μοίρα μιας και η πληροφορία είναι πολύ σημαντική για να αγνοηθεί. Όπως επίσης και είσοδοι παράταιροι με την πρόσοψη του κτηρίου, αρκεί να μην παίζουμε με τα χιλιοστά. Σε σπίτια όμως με ΜΙΑ διεύθυνση κολλητά το ένα με το άλλο σε έναν δρόμο, η χρήση του entrance=* είναι υπερβολική εάν τουλάχιστον δεν υπάρχει κάποιο σαφές σήμα GPS για το σημείο της πόρτας (Φαντάσου πλοήγηση για τυφλούς που θέλουν να πέσουν κατευθείαν στο χερούλι της πόρτας).

Όσον αφορά το παράδειγμα του νοσοκομείου, εννοείται πως όλα γυρίζουν γύρω από τον σχεδιασμό του νοσοκομείου και όχι της καφετέριας.
Το νοσοκομείο είναι αυτό που είναι ορατό, αυτό που θα χρειαστεί περισσότερες λεπτομέρειες σχεδίασης, οπότε αυτό είναι το κυρίως θέμα σου. Τα υπόλοιπα μπαίνουν σε nodes για να μπορούν να βρίσκονται είτε στον χάρτη είτε σε μα αναζήτηση.
Εννοείται πως το νοσοκομείο είναι σχεδιασμένο ως κλειστή περιοχή, οπότε ό,τι βρίσκεται εκεί είναι μέρος του νοσοκομείου. Αν για κάποιο λόγο στο ισόγειο η τράπεζα δεν είναι μέρος του νοσοκομείου, είτε ως amenity είτε ως κτηρίου, τότε καλό θα ήταν τα nodes να μην είναι πάνω ή μέσα στο περίγραμμά του. Μετακίνησέ τα λίγο έξω από την περιοχή, αν γίνεται.
Υπάρχουν ήδη τρόποι για καταχώρηση λεπτομερειών των ορόφων των κτηρίων και για indoor mapping (Ψάξε λίγο στο help wiki να δεις αν σε βολεύουν).

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Εφαρμόζω όσα γράφετε, διεύθυνση στο κτίριο αν υπάρχει και αν χρειάζεται στην πόρτα, αλλοιώς διεύθυνση σε node.

Μήπως μπορεί να απαντήσει κάποιος από εσάς τους πιο παλιούς σε αυτό το ποστ; http://www.insomnia.gr/topic/555118-openstreetmap-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CE%B4%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%B2%CE%B5/#entry53764573

Η δική μου απάντηση σίγουρα δεν έχει να κάνει με κάποιες από τις έτοιμες που έχουν να δοθεί κατά καιρούς.

Και βγάζοντας τον εαυτό μου απ’ έξω, αρκεί να πω πως όσοι ξεκίνησαν κάποια στιγμή να ασχολούνται βρήκαν κάτι ενδιαφέρον και πολλοί από αυτούς συνεχίζουν μέχρι σήμερα (δεν μιλώ μόνο για το Έλληνες).

Αν για κάποιο λόγο κάποιος δεν κολλήσει τότε ό,τι και να του εξηγήσεις είναι άσκοπο.

Εγώ δεν τραβάω τα μαλλιά μου με αυτά που βλέπω στον χάρτη αλλά και σε επίπεδο Navigation; Δεν έχω γυρίσει πίσω για να αλλάξω ξανά και ξανά δεδομένα δικά μου;
Αυτά περί διασφάλισης ποιότητας, ότι το Google maps είναι δωρεάν κ.τ.λ. είναι παντελώς άσχετα.

Εδώ είναι ένα πεδίο στο οποίο παίζουν προγραμματιστές, εταιρείες, ποδηλάτες, απλοί χρήστες και ό,τι άλλο κατεβάσει ο νους σου
Πεδίο για αναζήτηση, σχεδιασμό και μάθηση και κυρίως σκοτώματος της ώρας αλλά με επωφελή αποτελέσματα.
Μόνο τις σελίδες του wikipedia να προσθέσεις ή να ελέγξεις για την ορθότητά τους στο χάρτη, δεν μπορεί κάτι θα διαβάσεις στο τέλος.

Μην ασχοληθείς με ανθρώπους που απορρίπτουν πριν δοκιμάσουν και έχοντας ήδη θεοποιήσει κάτι στο μυαλό τους.
Και να ασχοληθούν δυστυχισμένοι θα είναι συνέχεια.