To tylko szybka poprawka, żeby znów się wyświetlały obszary amenity=place_of_worship i rzeczywiście znów się wyświetlają, z tym, że ponieważ teraz budynki świątyni muszą mieć ten sam tag, aby się wyświetlały jako budynki specjalne, to nagle mogą się zrobić dwa symbole w barszcz - na przykład tu (pomijając kwestię nazwy):
To niedobrze wygląda, więc zastanawiam się, jaki powinien być schemat tagowania, żeby:
a) budynek wyświetlał się ciemniej
b) widać było jego otoczenie
c) był tylko jeden symbol
landuse=religious się nie renderuje, więc nie spełnia b), a już wcześniej brakowało mi w tym jasności i prostoty obecnej np. w parze amenity=school i building=school.
i masz nawet rysunek przykładowego terenu. To może nie jest całkiem sensowne, ale nie musisz się zastanawiać (choć możesz, oczywiście). W przypadku terenu świątyni nie mamy takiego przykładu.
Jeszcze się nie przyjrzałem, ale tu jest opis kilku scenariuszy tagowania (z tym, że pomija to całkowicie kwestie renderowania, które warto by też na tej bazie dopasować):
To jest niemal na pewno błąd tagowania. Raczej nie modlą się na parkingu więc zewnętrzne amenity=place_of_worship jest błędne. Ja bym użył tam landuse=religious.
sprawa serwerów od sponsora chyba zdechła na razie - IMHO jako Stowarzyszenie moglibyśmy poszukać jakiegoś sponsora (finansowego) + mocniej wypromować zbieranie 1% podatku. I za środki stowarzyszenia utrzymywać serwer, wtedy będziemy w pełni niezależni. Czy obecny administrator mogłby się podzielić informacjami ile mapy zajmują miejsca, ile ruchu schodzi miesięcznie, jakie jest obciążenie, itp?
Po tym, jak przeczytałem tego maila z listy, wreszcie ułożyło mi się w głowie i faktycznie, też bym tego użył. Ale pozostaje jeszcze problem czytelnego renderowania - wrzuciłem opis problemu na Githuba:
Jeśli chcemy sprawdzić jak to wpłynie na teren nie edytowany ostatnio, to wystarczy skorzystać z tricku z /dirty - rzeczywiście na terenie więzienia pojawiły się ukośne szare paski, ale renderowania tagu amenity=doctors jeszcze nie znalazłem. Skądinąd widzę, że renderowanie w ostatnich dniach/tygodniach zachowuje się dość dziwnie - reaguje znów bardzo szybko, ale dla odmiany potrafi za chwilę pokazać stan poprzedni (!)…
Sprawa nie jest załatwiona, ale nie umarła i jest nawet projekt ikonki (nebulon42 robi ostatnio dużo w kierunku zamian ikonek na wersję wektorową, nie tylko dla tego tagu) - można więc zachęcać, dyskutować itp.:
Większy kłopot jest podobno taki, że w domyślnym wyświetlaniu nie ma obsługi subtagów - więc historic=memorial nie da się na razie różnicować ze względu na to, czy to pomnik, czy zwykła tablica pamiątkowa. Oczywiście to także problem z innymi rodzajami ogólnych tagów, dla których wyświetlania ważne jest doprecyzowanie typu.
A co tu smutać - albo się spróbuje i wyjdzie, albo się poczeka i wyjdzie, albo po prostu nie wyjdzie. Poza tym widzę, że planowane drogi są teraz przeźroczyste, więc to jest coś więcej niż kosmetyka.
A propos spróbowania - założyłem też bilecik w osm-carto na temat wyświetlania na dużych powiększeniach ulic jako obszarów:
(to wątek omawiany w sekcji mikromapowania - http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=483689#p483689). Pracy pewnie trochę jeszcze będzie, bo trzeba jeszcze doprecyzować schemat tagowania (planuję napisać o tym na listę tagging), ale samo to się może jeszcze długo nie zrobić.
Co do czytelności nawigacji, to chyba trzeba by zająć się stylem w OsmAnd, a nie domyślną mapką?
Okazało się, że na temat wyświetlania nawierzchni dróg jest już bilecik (bardzo by mi pasował do wyświetlania ich fizycznego obrysu), i to nawet mocno obgadany:
W 2.28.0 wyświetla się już ikonka dla amenity=townhall, ale zastanawiam się, co właściwie ten tag oznacza? W sensie czy chodzi tylko o ratusz miejski, czy także urzędy dzielnicowe? Opis jest lakoniczny, wiec skłonny jestem traktować go szerzej: