Wyświetlanie na domyślnej mapie

Nie podoba mi się to różowe morze.
http://osmapa.pl/#lat=54.5441&lon=16.5835&z=13&m=ma
Propozycje? Usunąć z mapy głównej. Jeżeli jest to komuś potrzebne, zrobić nakładkę.

Nie trzeba usuwać - wystarczy w inny sposób taką strefę zamkniętą oznaczyć - na mapach morskich jest to robione w fajny i czytelny sposób (chyba na openseamap można zobaczyć).

Ale jak droga jest “living street” to nie należy jej na siłę zmieniać na footway czy service tylko po to żeby ładniej się renderowało… Render się z czasem pewnie zmieni - a błędne tagowanie zostanie…

Mamy nowy rendering? Budynki jaśniejsze, coś jeszcze? Trochę wolno odświeża kafelki.

W wyniku zmian dwa typy błędnego tagowania będą skutkowały błędnym wyświetlaniem

aeroway=terminal bez building=* nie będą już wyświetlane ( http://overpass-turbo.eu/s/6Ne znajduje takie obiekty)

amenity=place_of_worship które nie mają tagu building=* nie będą wyświetlane jako budynki ( http://overpass-turbo.eu/s/6Nj znajduje takie obiekty - ale niektóre z nich, również w Polsce nie są budynkami więc trzeba to sprawdzić przed edycją).

Z innych zmian:

  • Buildings are now rendered in a much lighter colour (Budynki jaśniejsze)
  • Airport labels are rendered in a different colour (Inny kolor dla znaczków lotnisk)
  • The tag natural=mud is rendered from z10 instead of z13 (natural=mud pokazuje się od z10)
  • City names no longer hide country and state names on low zoom levels (nazwy miast nie blokują nazw państw i stanóœ)
  • The tag natural=saddle is now rendered (natural=saddle ma ikonkę)
  • Areas tagged as tourism=attraction are no longer rendered in a special way (tourism=attraction na obszarach jest renderowany tak jak tourism=attraction na punktach)
  • Various bug fixes (poprawki błędów)

commity: https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/compare/v2.25.0…v2.26.0

Tak.

Budynki to najwaszniejszy, też kilko mnieszy zmiany: https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2015-January/071691.html

To zawsze kiedy mamy nowy rendering, będe lepszy w jeden czy dwie dzień.

Jakoś nie potrafię dopatrzeć się tych jaśniejszych budynków.

Są. Nie wszędzie i nie na każdym zbliżeniu jeszcze się udaje je zobaczyć mimo odświeżania strony. Trzeba odczekać swoje. A tak swoją drogą ja osobiście jestem przeciwnikiem tak jasnych budynków bez zmiany odcienia terenów zabudowanych. Jak dla mnie “gówno je widać”

Faktycznie, znalazłem jakieś kafle z nowym renderem:

Ja jeszcze zauważyłem, że szare tło mapy zrobiło się trochę ciemniejsze.

Lewy dolny róg - fragment starego kafelka:

@eBin: To chyba miał być pliczek do podejrzenia? Nie ma linka ani obrazka.

Zacząłem dziś poprawiać kościoły, żeby były widoczne obszary budynków. Mam nadzieję, że z czasem dołączą do nich inne budynki publiczne, bo na razie to w centrum Krakowa wygląda fajnie, prawie jak przewodnik turystyczny =}, bo to pewnie w większości zabytki, ale np. u mnie w Warszawie jest wiele innych znaczących budynków, które organizują przestrzeń - ministerstwa, pałace, biblioteki, lotnisko, ratusze miejskie i dzielnicoe, supermarkety i galerie handlowe, dworce…

Jest i się wdraża na mapie nowe wydanie openstreetmap-carto v2.26.1:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2015-January/071769.html

To tylko szybka poprawka, żeby znów się wyświetlały obszary amenity=place_of_worship i rzeczywiście znów się wyświetlają, z tym, że ponieważ teraz budynki świątyni muszą mieć ten sam tag, aby się wyświetlały jako budynki specjalne, to nagle mogą się zrobić dwa symbole w barszcz - na przykład tu (pomijając kwestię nazwy):

http://www.openstreetmap.org/way/35014268

To niedobrze wygląda, więc zastanawiam się, jaki powinien być schemat tagowania, żeby:
a) budynek wyświetlał się ciemniej
b) widać było jego otoczenie
c) był tylko jeden symbol

landuse=religious się nie renderuje, więc nie spełnia b), a już wcześniej brakowało mi w tym jasności i prostoty obecnej np. w parze amenity=school i building=school.

O jakiej prostocie mówisz? Jak dla mnie powinno być landuse=school i building=school.

Mówisz raczej o sensowności niż o jasności. Spoglądasz na opis:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dschool

i masz nawet rysunek przykładowego terenu. To może nie jest całkiem sensowne, ale nie musisz się zastanawiać (choć możesz, oczywiście). W przypadku terenu świątyni nie mamy takiego przykładu.

Jeszcze się nie przyjrzałem, ale tu jest opis kilku scenariuszy tagowania (z tym, że pomija to całkowicie kwestie renderowania, które warto by też na tej bazie dopasować):

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/tagging/2015-January/020845.html

To jest niemal na pewno błąd tagowania. Raczej nie modlą się na parkingu więc zewnętrzne amenity=place_of_worship jest błędne. Ja bym użył tam landuse=religious.

czy coś ruszyło w sprawie tego planowanego polskiego stylu mapy? sprawa chyba utknęła na etapie braku serwerów, czy coś się już zmieniło?

sprawa serwerów od sponsora chyba zdechła na razie - IMHO jako Stowarzyszenie moglibyśmy poszukać jakiegoś sponsora (finansowego) + mocniej wypromować zbieranie 1% podatku. I za środki stowarzyszenia utrzymywać serwer, wtedy będziemy w pełni niezależni. Czy obecny administrator mogłby się podzielić informacjami ile mapy zajmują miejsca, ile ruchu schodzi miesięcznie, jakie jest obciążenie, itp?

Po tym, jak przeczytałem tego maila z listy, wreszcie ułożyło mi się w głowie i faktycznie, też bym tego użył. Ale pozostaje jeszcze problem czytelnego renderowania - wrzuciłem opis problemu na Githuba:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1206#issuecomment-69339473

Nastąpiła aktualizacja stylu domyślnej mapki (openstreetmap-carto v2.27.0):

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2015-January/071892.html
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/compare/v2.26.1…v2.27.0

Jeśli chcemy sprawdzić jak to wpłynie na teren nie edytowany ostatnio, to wystarczy skorzystać z tricku z /dirty - rzeczywiście na terenie więzienia pojawiły się ukośne szare paski, ale renderowania tagu amenity=doctors jeszcze nie znalazłem. Skądinąd widzę, że renderowanie w ostatnich dniach/tygodniach zachowuje się dość dziwnie - reaguje znów bardzo szybko, ale dla odmiany potrafi za chwilę pokazać stan poprzedni (!)…