jak nazywała się ta strona gdzie można sobie mapować co się chce, takie jakby OSM na sucho?
Edit: trochę mi zajęło szukanie, ale jednak sam znalazłem, chodziło o: www.opengeofiction.net
jak nazywała się ta strona gdzie można sobie mapować co się chce, takie jakby OSM na sucho?
Edit: trochę mi zajęło szukanie, ale jednak sam znalazłem, chodziło o: www.opengeofiction.net
Wow, fajne
Przykład dlaczego nie lubimy Google.
http://www.cnet.com/news/panoramio-founders-try-persuading-google-not-to-kill-site/
Co ciekawe, 500px używa OSM.
Proponuję dodawanie do “landuse=construction” linku do inwestycji opisanej w:
http://investmap.pl/inwestycje/
Ułatwi to aktualizowanie tagowania i obrysu obiektów.
Z tym, że nie jako “website” ale “url=”. Zostawiając “website” dla oficjalnego linku do danego obiektu.
szukam sposobu na losowanie punktu na mapie gdzie będę mógł określić granicę (kwadrat lub prostokąt albo granica administracyjna) w jakiej punkt będzie losowany, nie musi to być na bazie OSM, a jakiejkolwiek mapy, jakieś pomysły?
Sprawdzanie, czy punkt leży wewnątrz obszaru:
a mogę wiedzieć na jakiej podstawie stwierdziłeś że jestem informatykiem?
Niczego takiego nie stwierdziłem, po prostu odpowiedziałem na pytanie komuś, kto pyta o
w zadanym obszarze, być może
. Na podstawie zacytowanych fragmentów założyłem, że nie szukasz kogoś, komu można zlecić napisanie czegoś takiego, lecz że sam zamierzasz to zrobić = można odpowiedzieć podając pomysły na algorytmy (tym bardziej, że pytałeś o “jakieś pomysły”).
W razie gdybyś jednak szukał sposobu bardziej tradycyjnego, to mam dwie kolejne propozycje ;):
to z groszkiem dobree, chociaż wolałbym sposób komputerowy, może rzucać groszkiem w monitor…
Witam.
Chociaż trochę już edycji dokonałem, witam się dopiero teraz.
A robię to dlatego że problem który się tlił od jakiegoś czasu, podniósł mi ciśnienie.
Te edycje które zrobiłem ściśle odzwierciedlają rzeczywistość, zresztą taki jest chyba podstawowy sens tworzenia mapy.
Cisnienie spowodowane jest radosną twórczością innych edytorów. Sam dodaję coś co zobaczyłem na własne oczy, ściezki, drogi itp dodaję chodząc z GPSem w ręku. Dlatego “podziwiam” edytorów, którzy (wg mnie dokonują edycji z “nosa”).
Mam na mojej dzielnicy przejście dla pieszych, które poprawiałem już z 4-5 razy, ostatnio pojawiły się dwa tracki w “moim” lesie (przypadkowo zmierzałem do celu i GPS zapodał mi ten track) gdzie trudno było zauważyć ścieżkę. Mam również inny “mój” las gdzie nastąpiły generalne zmiany w otagowaniu tracków. Mnie to nie rusza, las znam (ale jak ktoś korzysta z GPSu to tego rejonu nie zna) tylko że szkoda pracy i czasu. Można by w ten sposób dodać treść w innym miejscu. Dlatego zwątpiłem w sens edytowania po co tracić czas?
Jak trafiam na coś ewidentnie sknoconego wysyłam do autora podziękowania za edytowanie oraz prośbę aby nie psuć pracy innym. Ostatnio trafiłem na oszołoma
Wydaje mi się, że projekt OSM dotykają takie same choroby jak Wiki. Dobrze, że każdy chętny może edytować, lecz również może czarna owca
Powodzenia
poniżej dialog
Witaj esbi,
marekt2 wysłał do Ciebie wiadomość z OpenStreetMap o temacie Re: Edycja:
==
On 2014-12-29 19:48:38 UTC esbi wrote:
On 2014-12-29 11:57:23 UTC marekt2 wrote:
On 2014-12-26 16:38:26 UTC esbi wrote:
Cieszę się, że edytujesz OSMapę. Jednakże tagowanie nie mające odbicia w rzeczywistości psuję pracę wielu autorów OSM. Powodzenia.
Też się cieszę, że edytujesz mapę. Pamiętaj jednak, że tagowanie nie mające odbicia w rzeczywistości psuje pracę autorom OSM. Baw się dobrze!
Widzę, że Ciężko ogarniasz temat. Więc prosto zamiast psuć OSm lepiej nic nie rób.
Widzę, że Jeszcze bardziej ciężej ode mnie ogarniasz temat. Myślę, że zamiast niszczyć naszą wspólną pracę, powinieneś skasować konto. Powodzenia.
==
Możesz również przeczytać wiadomość na http://www.openstreetmap.org/message/read/477064 i odpowiedzieć na nią na http://www.openstreetmap.org/message/reply/477064
hej!
Dobrze, że napisałeś ten post :). Zasadniczo takie konflikty staramy się rozwiązywać na bieżąco - może marekt2 się odezwie na forum i wyjaśni o co chodzi z jego strony. Inna sprawa, że wiadomości są dość ogólnikowe - jeżeli widzisz coś sknoconego to chyba lepiej rozwinąć temat i zapytać użytkownika dlaczego tak mapuje - może korzysta z nieaktualnych danych (bing, geoportal). Często błędy nie są wynikiem złej woli, a raczej niewiedzy lub błędnych informacji. Często zdarza się tutaj, że użytkownik który na początku sporo zepsuł, po krótkich wyjaśnieniach i przeszkoleniu jest dobrym mapowiczem.
Tak się zastanawiam: w JOSM-ie ustawiłem sobie we wtyczce do rysowania budynków, żeby automatycznie przejmował dane adresowe punktu leżącego na tym obszarze. Jest to bardzo wygodne, bo sporo tego macham. Jednak jeśli obszar budynku jest już narysowany, to muszę się namachać, czyli zrobić kopiowanie, kasowanie i wklejanie tagów dla każdego punktu. Czy nie da się tej czynności uprościć?
czasami przewija się temat mapowania na podstawie zdjęć z dronów, tutaj strona z licznymi ujęciami rozmaitych atrakcji Polski z góry
http://www.polskazdrona.pl/
to co prawda nie zdjęcia a filmy, ale z opcją stop-klatki może się komuś przyda
To raczej nie jest pytanie początkujących , ale nie pasuje do innego wątku, więc rzucę tu: przy okazji mapowania terenów wiejskich znalazłem całkowitym przypadkiem lasy, które nie miały zamkniętej linii obrysu (więc nie były prawidłowymi obszarami i w związku z tym się także nie wyświetlały). Czy znacie bardziej skuteczny sposób na znajdowanie takich kwiatków?
Przychodzi mi do głowy pobranie wszystkich obszarów za pomocą overpassa i przelecenie walidatorem w JOSM. Z racji dużej ilości danych trzeba to robić np. per województwo.
Tutaj chyba nie znajduje, ale nie sprawdzałem wszystkich dostępnych kodów błędów:
http://osmose.openstreetmap.fr/pl/errors/?country=poland_mazowieckie&item=1100
niestety pozostałe walidatory również nie wydają się oferować takiej możliwości…
Hm, wydaje mi się, że w ogóle powinniśmy zacząć stawiać na automaty i robić regularne testy “zdrowia” oraz sensowności bazy z wygodną możliwością ręcznej interwencji (żeby z kolei nie paść ofiarą botokracji). Nie wiem, czy takie niedorobione lasy są częstym problemem i czy warto akurat to sprawdzać, ale jakaś lista z bezpośrednim linkiem do obiektu byłaby fajna - a może po prostu nie tylko lasy, ale wszystkie obiekty, które powinny się składać z zamkniętej drogi? Mamy już tyle obiektów, że zrobienie skryptów kontrolnych staje się coraz pilniejszą potrzebą.
Oczywiście dobrym przykładem, który mnie skłania do tego myślenia, jest oprogramowanie do aktualizacji warszawskiego transportu publicznego (nawet nie wyobrażam sobie, żebyśmy byli w stanie zapanować nad tym ręcznie!), ale mam też przykład odwrotny - kilka dni temu jakiś mapowicz przeciągnął punkt na drodze z Japonii do Brazylii, co oczywiście spowodowało duże obciążenie serwerów, bo trzeba było nagle odświeżyć wszystkie kafelki:
https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2015-March/072273.html
Przed wszystkim na pewno się nie ustrzeżemy, ale trzeba już myśleć systemowo nad kontrolą zasobów.