Micromapping

Jeśli chodzi o obrysy z *.e-mapa.net to pochodzą one z dwóch źródeł:

  1. WMS Wydziału Geodezji danej jednostki administracyjnej (powiat, miasto na prawach powiatu) o ile istnieje
  2. WMS Geoportalu (BDOT) (nie tak dokładny jak dane z Geodezji):
wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0&STYLES=default,default,default,default,default,default,default,default,default,default,default&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}&TRANSPARENT=false{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

Z tego co wiem, sposób w jaki są one udostępniane przez WMS nie pozwala na ich bezpośrednie zgranie, a jedynie przerysowywanie.

Wypowiedź często powtarzana, a różnica znacząca, więc uściślę: nie z “orto”, tylko z “usług przeglądania” (innymi słowy: z wszystkich WMS-ów i WMTS-ów)

Czy przytoczony powyżej adres usługi WMS działa w JOSM, bo po wklejeniu tego linku otrzymuję w JOSM czerwone kafelki z opisem BŁĄD! ?

Spróbuj tego:

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0&STYLES=default,default,default,default,default,default,default,default,default,default,default&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}&TRANSPARENT=true{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

Działa na 100%, sprawdź czy nie powielił się poczatek “wms:”.

czy to da ustawić się jako jeden z podkładów, kiedy próbowałem dodać do wms-ów wychodził błąd, dodałem jako obraz ale to nie pozwala na przechodzenie między budynkami a geoportalem

@ Tomasz_W link do WMSa działa co najmniej na jednym komputerze (moim;) ) więc raczej będzie to coś w Twojej konfiguracji. Mógłyś przybliżyć jak go dodałeś, ewentualnie jakiś PrintScreen?

w ustawieniach wms/ tms po kliknięciu na “+wms” wkleiłem powyższy link do “1. wprowadź adres usługi” i kliknąłem “pobierz warstwy” co dało okienko z napisem “niepoprawny adres usługi”, potem wkleiłem link do “podkłady may → obraz…” i zadziałało, ale nie dodało do listy podkładów

To już wiem co jest grane :slight_smile: Masz dwie opcje poprawy tego, albo znajdź już dodany wpis i wyedytuj go dwukrotnym kliknięciem (kolumna URL warstwy obrazu) i dodaj to co dawałem wcześniej:

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0&STYLES=default,default,default,default,default,default,default,default,default,default,default&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}&TRANSPARENT=true{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

albo dodaj od nowa wypełniając tylko dwa pola: nazwa oraz pole nr 4 (nazywa się: Sprawdź wygenerowany adres usługi WMS):

http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0&STYLES=default,default,default,default,default,default,default,default,default,default,default&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}&TRANSPARENT=true{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

TRANSPARENT=true możesz przestawić na false i wtedy zrobi się białe tło.

W przypadku Geoportalu nie da się wprowadzać adresu usługi WMS (pole nr 1), bo po stronie Geoportalu jest blokada na określone User-Agent. Stąd trzeba korzystać z gotowych linków lub podmienić sobie systemowo User-Agenta.

pierwszy sposób pomógł, dzięki :slight_smile:

czy dobrze rozumiem wiki że wysepki drogowe tagujemy jako “barrier=kerb”?

Ale jako obrys jako bariera/krawężnik oddzielający jezdnie, nie wnętrze. Należy pamiętać o kierunku wektora.

Poprawnie dla wysepek przejściowych to:

area=yes
crossing=island
highway=pedestrian

Jest do nich odpowiednie tagowanie: traffic_calming=island (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:traffic_calming%3Disland) albo landuse=traffic_island (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=traffic_island). Mnie się wydaje słuszny ten pierwszy sposób i tego używam, drugi znalazłem dopiero teraz.

Tag landuse=traffic_island nie wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem. Raczej traktowałbym takie wysepki jako część postulowanego landuse=highway.

Natomiast taką kombinację uważam zdecydowanie za błąd. Highway=pedestrian to jest ulica lub obszar pieszy i nie powinno raczej służyć do oznaczenia byle chodnika. Highway=footway + area=yes też renderuje się jako poligon (chociaż nie powinien to być żaden argument) i tej wersji już lepiej używać, zakładając, że cała wysepka jest dostępna dla pieszych. Widziałem już jednak sytuacje, gdy taką kombinacją tagów potraktowany był obszar składający się także z trawy, fragmentów utwardzonych, ale nieprzeznaczonych dla pieszych, i tylko w części z właściwego chodnika.

Nie mogę sobie przypomnieć jak się nazywa i gdzie leży specyfikacja do mikromapowania dróg jako obszarów (skrzyżowania itp.)? Marek to kiedyś podsyłał, ale nie mogę teraz wykombinować jak to znaleźć.

to chyba to:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/area:highway

albo to:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Street_area

obie specyfikacje od 2011 są na wiki cały czas propozycjami, ale widziałem już np. drogi serwisowe na stacjach paliw jako obszary, wie ktoś czy i na ile można tagować drogi jako obszary?

Dzięki! O ten drugi mi właśnie chodziło. Ktoś zaproponował, żeby automatycznie pogrubić rendering dróg na wyższych poziomach zooma na domyślnej mapie:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1290

i moim zdaniem to doskonała okazja, żeby odkurzyć propozycję Marka. Może w 2011 było na nią jeszcze za wcześnie, ale obecnie, niemal 4 lata później, w projekcie jest już inna epoka - mamy mnóstwo dróg wyrysowanych schematycznie (tzn. jako linię) no i dużo lepsze zdjęcia satelitarne, więc czas jest moim zdaniem odpowiedni. Poza tym oczywiście dopiero praktyka pokaże problemy z tym modelem, ale zastosowanie “zasady hydraulika” robi na mnie bardzo dobre wrażenie.

Jestem za! Czas mapowania dróg jako linie skończył się w XX wieku.
Przydałoby się jeszcze jakieś wsparcie w JOSM, np. klikam na linię A (będącą drogą) a on tworzy dwie równoległe linie (B i C), równoodległe od A o ileśtam pixeli, zamyka te linie liniami D i E, w ten sposób tworzy prostokąt, będacy obszarem, do którego przepisuje tagi z A i usuwa A.

Moim zdaniem ważniejsze byłoby renderowanie przynajmniej głównych elementów tego schematu na domyślnej mapce - samo rysowanie krawędzi dróg obecnie wydaje mi się banalne i niezbyt pracochłonne, są znacznie trudniejsze rzeczy (powierzchnie zakryte liściami drzew, posklejane ciągi starych budynków w miastach itp.).

wizja że za jakiś czas wszystkie większe elementy z terenu będą tagowane jako obszary jest piękna, ale żeby nie zakończyła się furszerką to lobbowałbym za jakąś reorganizacją OSM i utworzeniem kilku stanowisk płatnych w OSM, jak dla mnie całe to podniecanie się że w OSM nikt nie zarabia to żadna zaleta, a wada - bo nie ma osób odpowiedzialnych nawet za najważniejsze rzeczy; główny styl czyli Mapnik z tego co wiem leży na głowie jednego człowieka (Andy Allan) i to od jego łaski zależy czy będą wprowadzane jakieś zmiany, a zapotrzebowanie na nie wynosi już ponad 300 i będzie cały czas rosło; no niestety, ilość przyrostu danych i słusznych propozycji użytkowników jest totalnie nieproporcjonalna do możliwości dzisiejszego zarządu OSM, i obawiam się że nawet jakby ktoś opracował gotowy kod do wprowadzenia dróg jako obszarów to w obecnym tempie zostałby on użyty po miesiącach