Micromapping

  1. Ze względu na dobre słońce latem. W starym żargonie nazywano to AGFA weather. Łatwiej też planować robienie zdjęć latem niż jesienią.
    Latem jest więcej dni słonecznych, mniej chmur.

  2. Nie było i nie ma jeszcze niestety takiej umowy z GUGiK. W wielu innych krajach takieimporty miały miejsce. Miejmy nadzieję, że Polska do tej ligi dołączy… :confused:

Niemniej wiosną już by się raczej dało zaplanować - słońce jest już wtedy OK… To jedna z najbardziej wkurzających mnie rzeczy w fotkach z Geoportalu. Potem długo nic i dopiero potem nieaktualne obrazy i brak choćby informacji o dacie wykonania (jak to robi np. Google).

Obrysy budynków wymagają pozyskania ze starostwa w formacie źródłowym. Na pewno wszyscy pamiętają list z GUGIK, dzięki któremu możemy korzystać z orto Geoportalu. Ale w tym samym liście wskazano też, że nie udostępnią nam danych źródłowych, ale przeglądać/przerysowywać możemy dowolnie. Podejrzewam, że starostwa odpowiedzą podobnie. Może się mylę, ale czy od czasu tego listu jakieś starostwo przekazało obrysy budynków?

Na szczęście nie musimy przerysowywać odręcznie, bo mamy wtyczkę Tracer2 dla JOSM. Miło by było usłyszeć o narzędziu, które automatyzuje to w jeszcze większym stopniu.

miałem na myśli obrysy ze strony www.punktyadresowe.pl , bo jeśli dobrze rozumiem to adresy do OSM czerpiemy głównie z tego źródła, a co stoi na przeszkodzie żeby z tego samego źródła pozyskać obrysy - kwestie informatyczne czy prawne?

Jeśli chodzi o obrysy z *.e-mapa.net to pochodzą one z dwóch źródeł:

  1. WMS Wydziału Geodezji danej jednostki administracyjnej (powiat, miasto na prawach powiatu) o ile istnieje
  2. WMS Geoportalu (BDOT) (nie tak dokładny jak dane z Geodezji):
wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0&STYLES=default,default,default,default,default,default,default,default,default,default,default&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}&TRANSPARENT=false{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

Z tego co wiem, sposób w jaki są one udostępniane przez WMS nie pozwala na ich bezpośrednie zgranie, a jedynie przerysowywanie.

Wypowiedź często powtarzana, a różnica znacząca, więc uściślę: nie z “orto”, tylko z “usług przeglądania” (innymi słowy: z wszystkich WMS-ów i WMTS-ów)

Czy przytoczony powyżej adres usługi WMS działa w JOSM, bo po wklejeniu tego linku otrzymuję w JOSM czerwone kafelki z opisem BŁĄD! ?

Spróbuj tego:

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0&STYLES=default,default,default,default,default,default,default,default,default,default,default&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}&TRANSPARENT=true{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

Działa na 100%, sprawdź czy nie powielił się poczatek “wms:”.

czy to da ustawić się jako jeden z podkładów, kiedy próbowałem dodać do wms-ów wychodził błąd, dodałem jako obraz ale to nie pozwala na przechodzenie między budynkami a geoportalem

@ Tomasz_W link do WMSa działa co najmniej na jednym komputerze (moim;) ) więc raczej będzie to coś w Twojej konfiguracji. Mógłyś przybliżyć jak go dodałeś, ewentualnie jakiś PrintScreen?

w ustawieniach wms/ tms po kliknięciu na “+wms” wkleiłem powyższy link do “1. wprowadź adres usługi” i kliknąłem “pobierz warstwy” co dało okienko z napisem “niepoprawny adres usługi”, potem wkleiłem link do “podkłady may → obraz…” i zadziałało, ale nie dodało do listy podkładów

To już wiem co jest grane :slight_smile: Masz dwie opcje poprawy tego, albo znajdź już dodany wpis i wyedytuj go dwukrotnym kliknięciem (kolumna URL warstwy obrazu) i dodaj to co dawałem wcześniej:

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0&STYLES=default,default,default,default,default,default,default,default,default,default,default&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}&TRANSPARENT=true{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

albo dodaj od nowa wypełniając tylko dwa pola: nazwa oraz pole nr 4 (nazywa się: Sprawdź wygenerowany adres usługi WMS):

http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0&STYLES=default,default,default,default,default,default,default,default,default,default,default&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}&TRANSPARENT=true{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

TRANSPARENT=true możesz przestawić na false i wtedy zrobi się białe tło.

W przypadku Geoportalu nie da się wprowadzać adresu usługi WMS (pole nr 1), bo po stronie Geoportalu jest blokada na określone User-Agent. Stąd trzeba korzystać z gotowych linków lub podmienić sobie systemowo User-Agenta.

pierwszy sposób pomógł, dzięki :slight_smile:

czy dobrze rozumiem wiki że wysepki drogowe tagujemy jako “barrier=kerb”?

Ale jako obrys jako bariera/krawężnik oddzielający jezdnie, nie wnętrze. Należy pamiętać o kierunku wektora.

Poprawnie dla wysepek przejściowych to:

area=yes
crossing=island
highway=pedestrian

Jest do nich odpowiednie tagowanie: traffic_calming=island (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:traffic_calming%3Disland) albo landuse=traffic_island (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=traffic_island). Mnie się wydaje słuszny ten pierwszy sposób i tego używam, drugi znalazłem dopiero teraz.

Tag landuse=traffic_island nie wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem. Raczej traktowałbym takie wysepki jako część postulowanego landuse=highway.

Natomiast taką kombinację uważam zdecydowanie za błąd. Highway=pedestrian to jest ulica lub obszar pieszy i nie powinno raczej służyć do oznaczenia byle chodnika. Highway=footway + area=yes też renderuje się jako poligon (chociaż nie powinien to być żaden argument) i tej wersji już lepiej używać, zakładając, że cała wysepka jest dostępna dla pieszych. Widziałem już jednak sytuacje, gdy taką kombinacją tagów potraktowany był obszar składający się także z trawy, fragmentów utwardzonych, ale nieprzeznaczonych dla pieszych, i tylko w części z właściwego chodnika.

Nie mogę sobie przypomnieć jak się nazywa i gdzie leży specyfikacja do mikromapowania dróg jako obszarów (skrzyżowania itp.)? Marek to kiedyś podsyłał, ale nie mogę teraz wykombinować jak to znaleźć.

to chyba to:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/area:highway

albo to:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Street_area

obie specyfikacje od 2011 są na wiki cały czas propozycjami, ale widziałem już np. drogi serwisowe na stacjach paliw jako obszary, wie ktoś czy i na ile można tagować drogi jako obszary?