Ja jestem Holenderski, ale moja narzecona to Polka…
Teraz wiesz dlaczego to jest najlepiej mapowanie dziura w Polsce…
Ja jestem Holenderski, ale moja narzecona to Polka…
Teraz wiesz dlaczego to jest najlepiej mapowanie dziura w Polsce…
myślę że dyskusję nt. reformowania mapnika lepiej będzie dalej ciągnąć w wątku “Wyświetlanie na domyślnej mapie - problemy i propozycje” bo trochę odjechaliśmy od tematu mikromapowania
Celowo na razie tam nie przenosiłem dyskusji, bo tam jest ogólna, a tu się zastanawialiśmy nad planem poprawy w sprawie mikromapowania. W dodatku dopiero sprawdzamy, czy to będzie mogło wylądować na głównej w domyślnym stylu, czy trzeba będzie robić coś osobnego. Ale oczywiście to jest sprawa dotycząca obu tematów, więc tamten wątek też się nadaje.
@Math1985 ma rację - MapSurfer jest zamkniętym silnikiem renderującym, a stylu w ogóle nie publikują. Jedyne co możemy sami zrobić coś podobnego.
a co w przypadku jeśli uznają że ten nowy styl jest zbyt podobny do MapSurfera, mogą być z tym jakieś problemy?
Moja firma kooperuje z Uniwersytetem w Heidelbergu. Opłacamy im doktorantów. Nie myślę by były jakiekolwiek problemy.
Skoro jest jakiś kontakt, to może spróbować ich przekonać do uwolnienia stylu? Nawet jeśli format motywu jest niekompatybilny z czymkolwiek Mapnik lub TileMill używa, to zawsze będzie łatwiej go odtworzyć.
Porozmawiam przy następnej okazji. Myślę że wystarczy im jakaś wzmianka o copyright czy coś w tym sensie.
Czy ktoś z Was wie kto konkretnie w Heidelbergu to stworzył?
Autorem stylu jest Maxim Rylov (Runge) z Rosji.
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=10154
http://www.geog.uni-heidelberg.de/personen/gis_rylov_en.html
Wielkie dzięki lks1! Czyli wiem, z kim rozmawiać gdyby co…
największymi problemami przy mikromapowaniu są korony drzew na zdjęciach setelitarnych i tworzenie bardzo dokładnych obrysów budynków, w związku z tym:
Ze względu na dobre słońce latem. W starym żargonie nazywano to AGFA weather. Łatwiej też planować robienie zdjęć latem niż jesienią.
Latem jest więcej dni słonecznych, mniej chmur.
Nie było i nie ma jeszcze niestety takiej umowy z GUGiK. W wielu innych krajach takieimporty miały miejsce. Miejmy nadzieję, że Polska do tej ligi dołączy…
Niemniej wiosną już by się raczej dało zaplanować - słońce jest już wtedy OK… To jedna z najbardziej wkurzających mnie rzeczy w fotkach z Geoportalu. Potem długo nic i dopiero potem nieaktualne obrazy i brak choćby informacji o dacie wykonania (jak to robi np. Google).
Obrysy budynków wymagają pozyskania ze starostwa w formacie źródłowym. Na pewno wszyscy pamiętają list z GUGIK, dzięki któremu możemy korzystać z orto Geoportalu. Ale w tym samym liście wskazano też, że nie udostępnią nam danych źródłowych, ale przeglądać/przerysowywać możemy dowolnie. Podejrzewam, że starostwa odpowiedzą podobnie. Może się mylę, ale czy od czasu tego listu jakieś starostwo przekazało obrysy budynków?
Na szczęście nie musimy przerysowywać odręcznie, bo mamy wtyczkę Tracer2 dla JOSM. Miło by było usłyszeć o narzędziu, które automatyzuje to w jeszcze większym stopniu.
miałem na myśli obrysy ze strony www.punktyadresowe.pl , bo jeśli dobrze rozumiem to adresy do OSM czerpiemy głównie z tego źródła, a co stoi na przeszkodzie żeby z tego samego źródła pozyskać obrysy - kwestie informatyczne czy prawne?
Jeśli chodzi o obrysy z *.e-mapa.net to pochodzą one z dwóch źródeł:
wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0&STYLES=default,default,default,default,default,default,default,default,default,default,default&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}&TRANSPARENT=false{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
Z tego co wiem, sposób w jaki są one udostępniane przez WMS nie pozwala na ich bezpośrednie zgranie, a jedynie przerysowywanie.
Wypowiedź często powtarzana, a różnica znacząca, więc uściślę: nie z “orto”, tylko z “usług przeglądania” (innymi słowy: z wszystkich WMS-ów i WMTS-ów)
Czy przytoczony powyżej adres usługi WMS działa w JOSM, bo po wklejeniu tego linku otrzymuję w JOSM czerwone kafelki z opisem BŁĄD! ?
Spróbuj tego:
wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0&STYLES=default,default,default,default,default,default,default,default,default,default,default&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}&TRANSPARENT=true{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
Działa na 100%, sprawdź czy nie powielił się poczatek “wms:”.