Co do własnych stylów - czy Stowarzyszenie ma dość funduszy by utrzymać serwer z nowym stylem? Chociażby dla Polski?
W temacie - warto zerknąć na https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/941 - jest serwer z mapką kawałka USA dla propozycji zmian z sprytniejszym pokazywaniem nazw. Warto zajrzeć czy widzi się jakieś problemy inne niż te które już zostały zgłoszone.
rozmawiam z jedną firmą, która nas lubi i byłaby w stanie udostępnić silny serwer z dyskami SSD. Będę znał szczegóły w ciągu tygodnia, może się uda :).
Poza tym nastąpiły pozytywne zmiany w domyślnym stylu dotyczące nazwanych obszarów i teraz np. Cmentarz Bródnowski ma widoczną nazwę w odpowiednim kolorze już od z=13, ale nawet na z=15 sieć alejek go nie ruguje:
kontynuując dyskusję z wątku o mikromapowaniu, gdzie zasugerowałem zmianę domyślnego stylu na styl mapsurfer: całą sprawę podniosłem po pierwsze bo wg mnie styl mapnik jest wg mnie brzydki, a po drugie że system zgłaszania do niego poprawek jest kompletnie niewydajny, na chwilę obecną mamy ich ponad 300 i są wprowadzane tak wolno że właściwie niewidocznie; co do spraw technicznych z mapsurferem to może prościej byłoby po prostu dogadać się z ludźmi od tego stylu w tej sprawie
no wiem Niby serwer stał przygotowany i instalowali dla nas na nim Ubuntu, ale od 3-4 tyg cisza w temacie. Może jednak lepszym pomysłem byłoby zamówienie jakiegoś VPS z funduszy stowarzyszenia, żeby się nie użerać z kimkolwiek.
Jeśli kogoś interesuje, to w archiwum listy są też poprzednie podsumowania wydań Matthijsa - u siebie w skrzynce znalazłem kilka licząc od z sierpnia, ale wcześniej nie zwróciłem na nie uwagi.
Zgadzam się! Gruba, ciemna krecha (aż 15% szarości) wśród budynków wygląda ordynarnie.
Może spróbować renderować kreską grubości “highway=service”, szarość 8 % i np. z obwódką “highway=footway”? (bo tam głównie piesi). Spróbowałem na krótkim odcinku, to wygląda całkiem, całkiem. W każdym razie, lepiej niż jest teraz.
co do stylu podstawowego OSM oraz np. Hike&Bike który również ostatnio się mocno zmienił (według mnie na gorsze) to strasznie denerwuje mnie zaniechanie renderowania railway=abandoned. Ślady po liniach kolejowych to bardzo mocne dominanty w terenie i powinny być renderowane.
Takich charakterystycznych obiektów jest więcej, ja np. czekam na wizualizację rur biegnących nad ziemią - niby specjalistyczne, ale widać gołym okiem, podobnie jak linie energetyczne na słupach.
Nie trzeba usuwać - wystarczy w inny sposób taką strefę zamkniętą oznaczyć - na mapach morskich jest to robione w fajny i czytelny sposób (chyba na openseamap można zobaczyć).
Ale jak droga jest “living street” to nie należy jej na siłę zmieniać na footway czy service tylko po to żeby ładniej się renderowało… Render się z czasem pewnie zmieni - a błędne tagowanie zostanie…
amenity=place_of_worship które nie mają tagu building=* nie będą wyświetlane jako budynki ( http://overpass-turbo.eu/s/6Nj znajduje takie obiekty - ale niektóre z nich, również w Polsce nie są budynkami więc trzeba to sprawdzić przed edycją).
Z innych zmian:
Buildings are now rendered in a much lighter colour (Budynki jaśniejsze)
Airport labels are rendered in a different colour (Inny kolor dla znaczków lotnisk)
The tag natural=mud is rendered from z10 instead of z13 (natural=mud pokazuje się od z10)
City names no longer hide country and state names on low zoom levels (nazwy miast nie blokują nazw państw i stanóœ)
The tag natural=saddle is now rendered (natural=saddle ma ikonkę)
Areas tagged as tourism=attraction are no longer rendered in a special way (tourism=attraction na obszarach jest renderowany tak jak tourism=attraction na punktach)