Micromapping

Tak sobie myślę, że klomby/kwietniki/rabatki kwiatowe (nie znam się na ogrodnictwie) powinno się oznaczać man_made=flower_bed. Jest tego w ogóle na świecie bardzo mało:

http://taginfo.openstreetmap.com/tags/man_made=flower_bed

nawet wliczając formy podobne (np. man_made=flowerbed), ale jeśli mamy operować na zoomie 20 i zająć się powierzchniami typu chodniki i ulice, to olewanie tych elementów albo podciąganie całej zieleni miejskiej i drogowej pod trawę nie ma już specjalnego sensu. :slight_smile:

Wydaje się że source code rendera mapsurfer nie jest dostępne. Source prawdopodobnie jest copyright Heidelberg University. Oni używać MapSurfer.NET Framework zamiast Mapnik. Nie wiem co to jest, chyba to ich własny software. Zgadzam się że to są pękny tiles, ale mysłę że nie powinniśmy używać renderer zamknięte źródła jak tiles na stronie głownie.

Ogródki też powinniem renderowanie na openstreetmap.org. Masz przyklad miejsce, gdzie to nie jest renderowanie?

Nie wiem czy renderować śmietniki jest tak super w miescach gdzie są duży smietniki: http://129.206.74.245/?zoom=17&lat=49.61432&lon=6.12437&layers=B00000FFFF

Myslę że ci chodzi o CartoCSS zamiast MapCSS. MapCSS nie działa z Mapnik, prawda?

Mamy na myśli kilko plany do zrobić openstreetmap-carto (renderer na strony głowny openstreetmap.org) podobnieszy MapSurfer:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/565 proponuje renderować budynki jasnieszy
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/102 proponuje renderować drogi w kolorie Europejski zamiast kolorie Angielski

Też chcemy dodać więczej POI do render.

Zawsze witamy pomocy z tym: https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/

(Przepraszam za moję słabę języka polska, jeszcze się uczę…)

@Math1985: Oczywiście, że CartoCSS - pomyliłem się. :slight_smile:

Bardzo się cieszę, że ty i Mateusz poświęcacie tyle czasu i uwagi na poprawianie OSM-carto! Szkoda tylko, że tak powoli to się zmienia.

Nie wiedziałem, że znasz polski - skąd jesteś i czemu się zacząłeś (lub zaczęłaś) uczyć tego języka?

Ja jestem Holenderski, ale moja narzecona to Polka…

Teraz wiesz dlaczego to jest najlepiej mapowanie dziura w Polsce… :wink:

myślę że dyskusję nt. reformowania mapnika lepiej będzie dalej ciągnąć w wątku “Wyświetlanie na domyślnej mapie - problemy i propozycje” bo trochę odjechaliśmy od tematu mikromapowania :slight_smile:

Celowo na razie tam nie przenosiłem dyskusji, bo tam jest ogólna, a tu się zastanawialiśmy nad planem poprawy w sprawie mikromapowania. W dodatku dopiero sprawdzamy, czy to będzie mogło wylądować na głównej w domyślnym stylu, czy trzeba będzie robić coś osobnego. Ale oczywiście to jest sprawa dotycząca obu tematów, więc tamten wątek też się nadaje.

@Math1985 ma rację - MapSurfer jest zamkniętym silnikiem renderującym, a stylu w ogóle nie publikują. Jedyne co możemy sami zrobić coś podobnego.

a co w przypadku jeśli uznają że ten nowy styl jest zbyt podobny do MapSurfera, mogą być z tym jakieś problemy?

Moja firma kooperuje z Uniwersytetem w Heidelbergu. Opłacamy im doktorantów. Nie myślę by były jakiekolwiek problemy. :wink:

Skoro jest jakiś kontakt, to może spróbować ich przekonać do uwolnienia stylu? Nawet jeśli format motywu jest niekompatybilny z czymkolwiek Mapnik lub TileMill używa, to zawsze będzie łatwiej go odtworzyć.

Porozmawiam przy następnej okazji. Myślę że wystarczy im jakaś wzmianka o copyright czy coś w tym sensie.
Czy ktoś z Was wie kto konkretnie w Heidelbergu to stworzył?

Autorem stylu jest Maxim Rylov (Runge) z Rosji.
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=10154
http://www.geog.uni-heidelberg.de/personen/gis_rylov_en.html

Wielkie dzięki lks1! Czyli wiem, z kim rozmawiać gdyby co…

największymi problemami przy mikromapowaniu są korony drzew na zdjęciach setelitarnych i tworzenie bardzo dokładnych obrysów budynków, w związku z tym:

  1. czy ktoś się orientuje dlaczego prawie wszystkie zdjęcia satelitarne są robione latem przy pełnym rozwinięciu drzew, przecież późną jesienią/ wczesną wiosną też jest trochę słonecznych dni przy krórych zdjęcia byłyby dobrze oświetlone, a jednocześnie nie przysłonięte drzewami; może warto byłoby dać sygnał do Geoportalu że jest zapotrzebowanie na zdjęcia bez liści, najprawdopodobniej odzewu nie bedzię, ale zasugerować coś nigdy nie zaszkodzi
  2. o ile punktów adresowych mamy już ponad 5 mln to importy obrysów budynków z tego co widzę należą do rzadkości, z czego to wynika? te oficjalne obrysy są bardzo pomocne bo zwykle są dokładne i nie trzeba przy nich nic poprawiać, a im wyższy budynek tym trudniej zrobić dobry “odręczny” obrys
  1. Ze względu na dobre słońce latem. W starym żargonie nazywano to AGFA weather. Łatwiej też planować robienie zdjęć latem niż jesienią.
    Latem jest więcej dni słonecznych, mniej chmur.

  2. Nie było i nie ma jeszcze niestety takiej umowy z GUGiK. W wielu innych krajach takieimporty miały miejsce. Miejmy nadzieję, że Polska do tej ligi dołączy… :confused:

Niemniej wiosną już by się raczej dało zaplanować - słońce jest już wtedy OK… To jedna z najbardziej wkurzających mnie rzeczy w fotkach z Geoportalu. Potem długo nic i dopiero potem nieaktualne obrazy i brak choćby informacji o dacie wykonania (jak to robi np. Google).

Obrysy budynków wymagają pozyskania ze starostwa w formacie źródłowym. Na pewno wszyscy pamiętają list z GUGIK, dzięki któremu możemy korzystać z orto Geoportalu. Ale w tym samym liście wskazano też, że nie udostępnią nam danych źródłowych, ale przeglądać/przerysowywać możemy dowolnie. Podejrzewam, że starostwa odpowiedzą podobnie. Może się mylę, ale czy od czasu tego listu jakieś starostwo przekazało obrysy budynków?

Na szczęście nie musimy przerysowywać odręcznie, bo mamy wtyczkę Tracer2 dla JOSM. Miło by było usłyszeć o narzędziu, które automatyzuje to w jeszcze większym stopniu.

miałem na myśli obrysy ze strony www.punktyadresowe.pl , bo jeśli dobrze rozumiem to adresy do OSM czerpiemy głównie z tego źródła, a co stoi na przeszkodzie żeby z tego samego źródła pozyskać obrysy - kwestie informatyczne czy prawne?

Jeśli chodzi o obrysy z *.e-mapa.net to pochodzą one z dwóch źródeł:

  1. WMS Wydziału Geodezji danej jednostki administracyjnej (powiat, miasto na prawach powiatu) o ile istnieje
  2. WMS Geoportalu (BDOT) (nie tak dokładny jak dane z Geodezji):
wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0&STYLES=default,default,default,default,default,default,default,default,default,default,default&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}&TRANSPARENT=false{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

Z tego co wiem, sposób w jaki są one udostępniane przez WMS nie pozwala na ich bezpośrednie zgranie, a jedynie przerysowywanie.

Wypowiedź często powtarzana, a różnica znacząca, więc uściślę: nie z “orto”, tylko z “usług przeglądania” (innymi słowy: z wszystkich WMS-ów i WMTS-ów)