A jaka jest licencja tych WMSów Krakowa? Mi od kilku miesięcy UMK uparcie odpisuje że nie mogą tego udostępnić na otwartej licencji albo w sensowniejszym formacie niż wygenerowana mapa (przykładowe warunki: http://www.miip.geomalopolska.pl/imap/Imap_info.html ).
Wątpię by były na odpowiedniej licencji (na pewno nie ma powodów by sądzić że są na odpowiedniej) a już są wykorzystywane.
Informuję, że zrobiłem mały update w liście map w JOSM.
Usunąłem WMS Geoportalu 1, bo jakiś czas temu wyłączono już jego serwery, dodałem za to WMS do PRNG. Powiat będziński też został zaktualizowany. Zainteresowani proszeni o odświeżenie sobie WMSów w JOSMie :).
Aha, jeśli brakuje nam jakiegoś podkładu w JOSM to dajcie znać.
Miejska ortofotomapa Katowic została zaktualizowana, naprawdę dobrej jakości zdjęcia sprzed na oko 2-3 miesięcy, warto zabrać się za poprawianie zwłaszcza ostatnich inwestycji.
posiada połączenie podkładów google z warstwą połączonych messtishblatter’ów. ostatnio trochę z nich korzystałem do mapowania rzek i strumieni na terenie pomorza środkowego.
trochę to jest upierdliwie, bo każdy z arkuszy teraz muszę ręcznie kalibrować, a tak można by po prostu wrzucić sobie warstwę do JOSMa. Może ktoś obeznany mógłby na to rzucić okiem?
(Przy okazji mała aktualizacja odnośnie postępów z podlinkowaną instrukcją: walczę z podłączeniem tilecache’a do mapserva, zdaje się, że jest drobny problem z formatem bboksa. Jak to przeskoczę postaram się uruchomić testowo serwer z ISOK-iem dla publiki).
Próbowałem ostatnio “na siłę” zdefiniować w JOSM parametry isokowych warstw. WMTS cieniowania nie wypalił. Udało się podczepić WMS z hipsometrią Isok, ale efekt wyszedł nieciekawy, bo kafelki barwione były w sposób niejednorodny Trzymam kciuki za projekt psadik-a.
Jeśli ktoś potrafi to dopisać, to by było najlepiej. Nie tylko ze względu na ISOK, dodatkowo możnaby się z Ortofoto łączyć przez WMTS, który jest duuużo szybszy od WMS-a.
Tilecache’a chcę zastosować z dwóch powodów:
aby odciążyć MapServer, aby przy każdym wywołaniu i przesunięciu mapy nie musiał generować WMS-a (co zajmuje czas i zasoby serwera); edytor OSM łączyłby się pośredniczącym tilecache’em, który przechowywałby kopie kafelków przez X czasu,
podobno JOSM szybciej/mniej zasobożernie wczytuje podkład z kafelków niż przez WMS.
Szczerze powiedziawszy bardziej martwię się nie o łącze (choć jeśli ludzie się rzucą to i to może być problemem), a o zasoby serwera — obawiam się, że procesor i RAM szybciej się zagotują niż połączenie.
Postudiowałem trochę dokumentację i przykładowe konfigi, wydaje mi się, że już wiem w czym jest problem jeśli chodzi o TileCache (mam też podobny problem z połączeniem MapServer ↔ Mobac, ale to inna historia, dodatkowo do obejścia gdy TileCache załapie). Ale dzięki, jeśli się mylę, to chętnie skorzystam z pomocy.
Mniemam, że wynika to z faktu, że kolorowanie hipsometrii jest dynamiczne, zaś JOSM pobiera podkład nie jednolicie, ale w częściach/kafelkach. W efekcie na różnych częściach skala danych wejściowych jest inna i dynamiczne przypisywane barwy dla danej wysokości też inne. Wydaje mi się, że albo trzeba zmusić JOSM do zwiększenia rozmiaru “kafla”, albo… skorzystanie z tej warstwy na WMTS (wtedy z kolei mapa traci na szczegółowości).
Pierwszy raz wkleiłem źle i potem cały czas się JOSM burzył o to samo… ale dopiero teraz zauważyłem, że mam też kilka dobrych warstw, które wtedy usiłowałem dodać…
a tak z ciekawości spytam czy jest możliwość ustawienia w JOSM by dokładność z jaką skaluje się mapa ograniczyć do powiedzmy 10 może 15cm? Dla przykładu zupełnie niepotrzebnie zaciąga całkiem nowe zdjęcia przy powiedzmy skali 5.14m gdy jest już na kompie w cache 5.16, 5.18 i 5.20m…
Ze strony http://maps.opolskie.pl/start/ z mapami opolszczyzny można wyciągnąć adresy http://sdi.opolskie.pl/mapa_bazowa/request.aspx oraz http://sdi.opolskie.pl/orto_aktualna/request.aspx, z których po wrzuceniu do JOSM-a można wyciągnąć wiele warstw. Problem jest taki, że niektóre warstwy nie są widoczne jako podkłady, np. budynki, podejrzewam, że trzeba jeszcze podać jakieś parametry, na wyjściowej stronie trzeba określić sposób wyświetlania, żeby budynki się pojawiły. Niektóre warstwy (nie sprawdzałem wszystkich) np. punkty adresowe, ortofotomapa (jakość lepsza niż Geoportalu) czy koleje pojawiają się jako podkład w JOSM, ale niestety zniekształcone.
Czy ktoś może wie jak zmusić te mapy do współpracy z JOSM?