Natomiast techniczne szczegóły może zapoda ktoś bardziej obeznany. Ja bym próbował wydzielić interesujące obiekty przy pomocy QGIS a potem zaimportował je do JOSM.
A jaka jest licencja tych WMSów Krakowa? Mi od kilku miesięcy UMK uparcie odpisuje że nie mogą tego udostępnić na otwartej licencji albo w sensowniejszym formacie niż wygenerowana mapa (przykładowe warunki: http://www.miip.geomalopolska.pl/imap/Imap_info.html ).
Wątpię by były na odpowiedniej licencji (na pewno nie ma powodów by sądzić że są na odpowiedniej) a już są wykorzystywane.
Informuję, że zrobiłem mały update w liście map w JOSM.
Usunąłem WMS Geoportalu 1, bo jakiś czas temu wyłączono już jego serwery, dodałem za to WMS do PRNG. Powiat będziński też został zaktualizowany. Zainteresowani proszeni o odświeżenie sobie WMSów w JOSMie :).
Aha, jeśli brakuje nam jakiegoś podkładu w JOSM to dajcie znać.
Miejska ortofotomapa Katowic została zaktualizowana, naprawdę dobrej jakości zdjęcia sprzed na oko 2-3 miesięcy, warto zabrać się za poprawianie zwłaszcza ostatnich inwestycji.
posiada połączenie podkładów google z warstwą połączonych messtishblatter’ów. ostatnio trochę z nich korzystałem do mapowania rzek i strumieni na terenie pomorza środkowego.
trochę to jest upierdliwie, bo każdy z arkuszy teraz muszę ręcznie kalibrować, a tak można by po prostu wrzucić sobie warstwę do JOSMa. Może ktoś obeznany mógłby na to rzucić okiem?
(Przy okazji mała aktualizacja odnośnie postępów z podlinkowaną instrukcją: walczę z podłączeniem tilecache’a do mapserva, zdaje się, że jest drobny problem z formatem bboksa. Jak to przeskoczę postaram się uruchomić testowo serwer z ISOK-iem dla publiki).
Próbowałem ostatnio “na siłę” zdefiniować w JOSM parametry isokowych warstw. WMTS cieniowania nie wypalił. Udało się podczepić WMS z hipsometrią Isok, ale efekt wyszedł nieciekawy, bo kafelki barwione były w sposób niejednorodny Trzymam kciuki za projekt psadik-a.
Jeśli ktoś potrafi to dopisać, to by było najlepiej. Nie tylko ze względu na ISOK, dodatkowo możnaby się z Ortofoto łączyć przez WMTS, który jest duuużo szybszy od WMS-a.
Tilecache’a chcę zastosować z dwóch powodów:
aby odciążyć MapServer, aby przy każdym wywołaniu i przesunięciu mapy nie musiał generować WMS-a (co zajmuje czas i zasoby serwera); edytor OSM łączyłby się pośredniczącym tilecache’em, który przechowywałby kopie kafelków przez X czasu,
podobno JOSM szybciej/mniej zasobożernie wczytuje podkład z kafelków niż przez WMS.
Szczerze powiedziawszy bardziej martwię się nie o łącze (choć jeśli ludzie się rzucą to i to może być problemem), a o zasoby serwera — obawiam się, że procesor i RAM szybciej się zagotują niż połączenie.
Postudiowałem trochę dokumentację i przykładowe konfigi, wydaje mi się, że już wiem w czym jest problem jeśli chodzi o TileCache (mam też podobny problem z połączeniem MapServer ↔ Mobac, ale to inna historia, dodatkowo do obejścia gdy TileCache załapie). Ale dzięki, jeśli się mylę, to chętnie skorzystam z pomocy.
Mniemam, że wynika to z faktu, że kolorowanie hipsometrii jest dynamiczne, zaś JOSM pobiera podkład nie jednolicie, ale w częściach/kafelkach. W efekcie na różnych częściach skala danych wejściowych jest inna i dynamiczne przypisywane barwy dla danej wysokości też inne. Wydaje mi się, że albo trzeba zmusić JOSM do zwiększenia rozmiaru “kafla”, albo… skorzystanie z tej warstwy na WMTS (wtedy z kolei mapa traci na szczegółowości).
Pierwszy raz wkleiłem źle i potem cały czas się JOSM burzył o to samo… ale dopiero teraz zauważyłem, że mam też kilka dobrych warstw, które wtedy usiłowałem dodać…
a tak z ciekawości spytam czy jest możliwość ustawienia w JOSM by dokładność z jaką skaluje się mapa ograniczyć do powiedzmy 10 może 15cm? Dla przykładu zupełnie niepotrzebnie zaciąga całkiem nowe zdjęcia przy powiedzmy skali 5.14m gdy jest już na kompie w cache 5.16, 5.18 i 5.20m…