JOSM - różne sprawy, porady

W ustawienia sieciowych komputera. W przypadku Windows będą to ustawienia karty sieciowej.

Ok czaję. Poczekam do następnego razu gdy będzie grymasić i zmienię te ustawienia.

Dzięki!

Jak zwiększyć liczbę ostatnio uzywanych tagów w JOSM? Chodzi mi o listę pokazującą się gdy wciskamy alt+a, ukazuje się wtedy nam lista kilku ostatnio używanych tagów, jak zwiększyć tę listę do powiedzmy 10 pozycji?

Prawdopodobnie odpowiada za to zmienna:

properties.recenty-added-tags

(w ustawieniach zaawansowanych JOSM)

Lub prawym przyciskiem myszy na liście i pojawi się stosowne menu.

Wie może ktoś, jak zmusić JOSMa do pokazywania na mapce nazw w języku lokalnym czyli wartości tagu name a nie name:en? Mam taki problem kiedy zaglądam na Ukrainę. Czytanie ukraińskich nazw zapisanych angielską transkrypcją jest naprawdę męczące :P.

Hmmm, u mnie w pierwszej kolejności pokazuje wartość tagu name:pl= a jeśli takowego nie ma - name=

Być może to wynika z tego że mam Windows 7 w wersji USA, czyli angielski jest preferowanym językiem w systemie. Swoją drogą byłoby miło mieć możliwość ustawienia czy chcę widzieć nazwy w języku moim czy natywnym dla edytowanego terenu.

W JOSM można sobie zmienić język - masz ustawiony polski?

Właśnie sobie przestawiłem na polski, i zamiast angielskiej nazwy mam polską, to nie jest to o co mi chodziło, ale to też ma swoją zaletę. Widać, gdzie trzeba będzie dodać polskie nazwy.

Tak więc pozostało ustawić język ukraiński :smiley:

Czy da się w JOSM wyszukać odcinki o określonej długości?

Trzeba dopisać. W kodzie jest obsługa powierzchni za pomocą areasize.

…można też zastosować Scripting Console , poniższy przykład wyszukuje odcinki o długości pomiędzy 230 a 2300 metrów:

var console = require("josm/scriptingconsole");
var layer = josm.layers.get(0); 
var ds = layer.data;
var s = ds.selection;
var ways = s.ways;
console.clear();

for(var i=0; i< ways.length; i++) {  
  var way = ways[i];  
 if (way.getLength() > 230 && way.getLength() < 2300 ) {
  console.print("way  {0} dlugosc: {1} m.",way.id, way.getLength()); 
 console.print("\n");
}
 text += ", ";
}

@WojtekK:
O, fajne. Niestety, z jakiegoś powodu nie chce to zadziałać - wywala błąd:

Error message:ReferenceError: "text" is not defined. (inlineScript#14)
At:line 14, column 0

wyrzuć linię z text, jest niepotrzebna - coś sie zaplątało, skrypt szuka w selekcji i listuje ID obiektów way spełniających warunek… czyli przed uruchomieniem dajemy CTRL+F “way” :slight_smile:

Nie wiem czy znacie tą możliwość ale jeśli zapisujecie POI za pomocą Locusa i zrobicie w nim zdjęcie jako załącznik to taki komplet można wyeksportować pojedynczą komendą i otworzyć w JOSM. Potem klikacie w ikonkę zdjęcia i otwieracie je bezpośrednio w JOSM. Prościej się chyba nie da a korzyść przy opisywaniu bardziej skomplikowanych POI ewidentna.

Danych OSM nie ładowałem aby było czytelniej. Samo zdjęcie można oczywiście powiększyć 1:1 aby np. przeczytać inskrypcję na tablicy i przepisać.

OCR jeszcze by się przydał :wink:

Mam pytanie o drobną, chociaż nieco irytującą sprawę. Otóż gdy mam wczytany w JOSM jakiś obszar, przesuwam się i wczytuję kolejny kawałek, to zmienia się nieznacznie zoom, oddala się o jakieś 2,5%. Nie da się tego skorygować zoomem przy pomocy ± lub rolki, bo skok wynosi około 30%. Ta nieznaczna zmiana zoomu przy wczytywaniu dodatkowych danych powoduje bardzo często ponowne wczytywanie podkładu, ortofotomapy itp. Czy da się jakoś w ustawieniach JOSM zlikwidować ten mały skok zoomu? A może da się wyregulować skok zoomu przy użyciu ± lub rolki?

Mnie ten problem nie przeszkadza, ponieważ ja na stałe mam wyłączoną opcję “automatycznie zmieniaj rozdzielczość”, dzięki czemu WMS wczytuje się zawsze w takiej rozdzielczości, jakiej sobie zażyczę.