Szczecin: aktualizacje

Tu si? ostatnio zmieni?o: http://www.openstreetmap.com/?lat=53.44199&lon=14.48933&zoom=16&layers=B000FTF Taczaka jedzie dalej prosto zmieniaj?c si? w Sosabowskiego i na wysoko?ci ?niwnej dochodzi do Szerokiej. Bracka natomiast jest ?lep? ulic? (odci?t? od strony ?niwnej) s?u??c? do dojazdu do osiedla przy ulicy Sadowskiego (równie? nie zaznaczonej na mapie)…

A tu si? komu? co? chyba z one-way pokie?basi?o: http://www.openstreetmap.com/?lat=53.38914&lon=14.510004&zoom=18&layers=B000FTF :smiley:

Byłem tam ostatnio, Sosabowskiego jest już w osmarenderze widoczna. Nie jechałem Bracką, więc uciąłem ją na oko :wink:

Poprawi?em troch? torowisko na Kolumba z GPS-u + podwójne dwukierunkowe wokó? przystanku na Dworcowej.
Wrzuci?em przystanki od Parkowej do Rod?a i cz??ciowo od p?tli na pomorzanach do Wa?ów Chrobrego.
Troch? punktów POI w okolicy Jasnych B?oni.

Tylko u nas*: nowy odcinek obwodnicy, czyli dalszy ci?g ul. Przyjació? ?o?nierza. Jecha?em tylko pó?nocn? nitk?, po?udniow? rysowa?em odr?cznie.


  • nie ma go na maps google, zumi i mapie z urz?du miasta

Witam, posiadam troche punktow POI ze Szczecina i okolic (Puszcza Bukowa, Wkrzanska, Cedynia). Punkty pochodza z moich wycieczek. Wiekszosc jest juz na UMP gdzie je poslalem. Jesli ktos bylby zainteresowany w naniesieniu na OSM prosze o kontakt, bo nie widze by mozna zalczyc na forum. Moge poslac mailem badz wrzucic na jakas strone.

Chętnie przygarnę :slight_smile: Maila przesłałem Ci na priv.

POI poslane na maila. W razie pytan badz watpliwosci sluze pomoca.

Przeglądając ostatni import budynków (balrog-kun - chwała mu za to) w okolicy, w której mieszkałem odkryłem że nasza mapa ma tam niewiele wspólnego z rzeczywistością:

Import z UMP? ;>

Co złego to nie my :slight_smile:
Polecam widok www Marcina do porównań. ( Prawy górny plusik zmienia OSM na UMP i Google )

http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?zoom=17&lat=53.43633&lon=14.49708&layers=B00000FT

Michał

Cieplociagi itp. tez mapujemy http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dpipeline :wink:

Poprawiłem drogę za Geoportalem. Przy okazji widać, że niektóre budynki są lekko przesunięte lub w innym kształcie. Ten budynek np. jest w rzeczywistości czterema osobnymi budynkami. Szkoda, że nawet w urzędzie idą na łatwiznę :/.

Darowanemu koniu w zęby się nie zagląda :smiley:

Postepy w kopiowaniu mozna sledzic na stronie http://openstreetmap.pl/balrog/szczecin-buildings.xhtml (dosyc dlugo sie laduje! i pewnie tylko ff), zaczynalem sie gubic w tym ile jeszcze zostalo. Tutaj mapka kafelkow ktore mam sciagniete (niebieskie sciagniete, szare oznaczone do sciagniecia).

Nadal nie wiem, ktora z map na stronie urzedu jest bardziej aktualna (wersja aktualna czy wersja oldschool). Oprocz tego ze wersja aktualna po prostu nie pokazuje budynkow typu “Produkcyjny…” to znalazlem tez rzeczywste roznice w danych. Niektorych budynkow nie ma juz w nowej wersji (zostal tylko adres) a niektorych w starej. Stara wersja zedcydowanie lepiej odpowiada ortofotomapie dostepnej w nowej wersji serwisu, to znaczy budynki ktore sa tylko w wersji oldschool, sa rowniez widoczne na ortofotomapie.

Dodatkowo dopiero teraz zauwazylem ze stara wersja ma kody pocztowe, a nowa nie. Niestety adresy sa wziete z nowej wersji, bo ze starej byloby bardzo trudno, wiec zaczynam kody dodawac recznie w niektorych miejscach.

Sa jeszcze inne rzeczy ktore mozna latwo skopiowac: obrysy ulic, drzewa. Drzew jest gigatnyczna ilosc, ale wiem ze w niektorych duzych miastach na swiecie ludzie je mapuja albo importuja.

Właśnie wrzuciłem ostatni kawałek Lewobrzeża :slight_smile:
Jeśli chodzi o obrysy ulic, to póki drogi rysujemy tylko jako drogi a nie obszary, nie ma to sensu. Większość dróg na mapie już jest, można by ewentualnie sprawdzić czy wszystkie nazwy ulic są już na mapie, tzn będą po imporcie.
Co do drzew, jestem za :slight_smile:

Gratuluje :slight_smile:

Drzewa powinny byc bezbolesne bo 1. nie ma szans na duplikaty :slight_smile: 2. i nie koliduja z ulicami, POI ani budynkami. Sprobuje w nastepnym tygodniu.

Co do drog jako obszary to gdzieniegdzie juz wpadli na ten pomysl (nie twierdze ze to jest dobry pomysl… :)): Rossleben i okoliczne wioski maja nawet chodniki oraz zoo w Waszyngtonie

Wczoraj wyciagnalem z gis.um.szczecin.pl drzewa i wrzucilem do OSM. W przeciwienstwie do adresow, drzew nie powinno brakowac wiele, mysle ze udalo sie wyciagnac blisko 100% tych, ktore sa na mapie UM, ale nie mam tego jak sprawdzic (o liczbe wszystkich adresow da sie zapytac strone GIS a o liczbe drzew nie). W osm mamy 195 718.

Jesli ufac ich dokladnosci to teraz trzebaby poprawic przebiegi niektorych ulic, bo dotychczas byly mapowane z mniej dokladnych zrodel. Zwlaszcza te z ump czasami ida “w las”.

Tutaj “heat map” rozkladu drzew, a tu screen z JOSMa z drzewami na cmentarzu centralnym.

EDIT: a tu jest drzewo ktore rosnie sobie na budynku, a dokladniej na supermarkecie LiDL. W tej drugiej wersji mapy go nie ma.

Gratuluję “zasadzenia” drzew na osm. :slight_smile:

http://www.openstreetmap.org/?lat=53.3867418766022&lon=14.5493745803833&zoom=16 <-drzewa rosnące w wodzie? :wink:

Mapowanie dróg jako obszary dobrze by wyglądało na mapie, ale routing pewnie by się pogubił. Może kiedyś będzie to wyglądało podobnie jak dla rzek: obrys drogi jako obszar + w środku droga z ‘nurtem’ dla routingu.

Balrog-kun: Widzę, że na prawobrzeże wjeżdzasz z budynkami. Jakbyś potrzebował pomocy, jestem do dyspozycji :slight_smile:

Tak, na tym polega pomysl. Tagi takie jak oneway bylyby trudne do przeniesienia na wielokaty.

Skonwertowalem te najwieksze osiedla Prawobrzeza, z reszta i tak mialem zamiar poprosic Cie o pomoc, bo duzo budynkow juz tam zmapowales. W zwiazku z tym mozna te budynki pominac przy imporcie, ale sprawdzanie co pominac, co zastapic itd. jest strasznie czasochlonne.

Przy okazji chyba warto uzywac skrotu ‘q’ w JOSMie tam gdzie wgrywane budynki wygladaja tak jakby mialy miec rownolegle do siebie sciany, ale komus nie wyszly. W niektorych okolicach to dotyczy praktycznie wszystkich budynkow.