JOSM - różne sprawy, porady

Aktualną wersję josm-tested.jar można ściągnąć stąd:
https://josm.openstreetmap.de/

Być może konfiguracja jest niezależna od wersji jnlp i trzeba osobno zainstalować wtyczki? Nie wiem, nigdy nie używałem wersji jnlp.

Dzięki. Bałem się kombinować, by nie stracić WMS-ów i ustawień wtyczek.
Rzeczywiście wystarczyło podmienić tylko josm-tested.jar i wywaliło tylko stary walidador.
Na razie parę godzin chodził nawet na changesetach 6000 nodów i nie było zwiechów ani zwolnień.
Jakieś zwolnienia były, bo teraz dyski trochę dłużej mielą na skutek przesuwania danych między pamięcią wirtualną, ale nie ma to związku z zapychaniem się JOSMa.
Tenże niebezpiecznie zaczął używać do 480MB ale skoro wcześniej zwieszał się przy 340 MB choć miał zadeklarowane 256MB to choć ustawiłem teraz 500 MB w Xmx liczę, że jest jeszcze spory zapas. Jeśli będzie zużywał więcej pamięci to za twoją radą zwiększę ponad 500 MB.
Zatem ten wątek zapewne przyda się wielu, bo JOSM się wielu zwieszał, a ostatnio przybyło nam WMS-ów co ma znaczny wpływ na zużycie pamięci, więc problem mógł narastać.
Na koniec pytanie , bo koledzy przyznawali się że chodzę na laptopach gdzie nie mają nawet 0,5-1 GB RAMu , czy komputer pójdzie jeśli Xmx nada większą wartość niż pojemność RAMu, lub zarezerwuje większą jego część?

opcja Xmx ustawia ile java może wziąć maksymalnie z dostępnej pamięci. Komputer pójdzie. Jeśli pamięć się naprawdę skończy, to JOSM nie dostanie więcej, choćby chciał i ustawienie -Xmx mu na to pozwalało. ALE: jeśli jednak jakikolwiek program weźmie tej pamięci zbyt dużo (na tyle dużo, że większość operacji będzie wymagała częstego użycia pamięci swap (w windows - pliku wymiany?)), to zwyczajnie nie da się pracować (można wtedy obejrzeć np. w jakiej kolejności odświeża się okno programu - belka, potem przyciski po kolei… a może jednak inaczej… :D. Pod windows istnieje duże niebezpieczeństwo takiej sytuacji, bo o ile nic się w tej kwestii nie zmieniło, to domyślnie to system decyduje o wielkości pamięci swap zwiększając ją w razie potrzeby - również ponad miarę.

Pod Windows ustawia się rozmiar pliku swap dla każdej partycji osobno. Jest też opcja, żeby to pozostawić do dyspozycji systemu, co nie jest takie złe, bo raz powiększony swap już nie maleje.

Z drugiej strony pamięć jest relatywnie tania. W przypadku starszych komputerów warto zajrzeć na Allegro.

Instalacja skryptu QA Tool w JOSM
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Quality_Assurance_Tools_script/Installation

Czasami (w tym dzisiaj, z godzinę temu), wyskakuje mi poniższy komunikat przy próbie pobrania lub wysłania danych w JOSM.


Failed to open a connection to the remote server 'https://api.openstreetmap.org/api/0.6/map?bbox=(współrzędne)'.
Host name 'api.openstreetmap.org' could not be resolved. Please check the API URL in your preferences
and your internet connection.

Po kilku/kilkunastu próbach zazwyczaj w końcu się udaje, ale to jest irytujące. Miewacie czasem taki problem? Bo może to jest jakiś problem z DNSami po stronie mojego dostawcy internetu czy coś, ale z drugiej strony nie zauważyłem, żeby w tym czasie ogólnie nawalał dostęp do stron www.

to zmień sobie serwery dns na 8.8.8.8 i zapasowy 8.8.4.4 czyli DNS google i zobacz czy sytuacja się powtarza

Gdzie właściwie miałbym te zmiany wprowadzić?

W ustawienia sieciowych komputera. W przypadku Windows będą to ustawienia karty sieciowej.

Ok czaję. Poczekam do następnego razu gdy będzie grymasić i zmienię te ustawienia.

Dzięki!

Jak zwiększyć liczbę ostatnio uzywanych tagów w JOSM? Chodzi mi o listę pokazującą się gdy wciskamy alt+a, ukazuje się wtedy nam lista kilku ostatnio używanych tagów, jak zwiększyć tę listę do powiedzmy 10 pozycji?

Prawdopodobnie odpowiada za to zmienna:

properties.recenty-added-tags

(w ustawieniach zaawansowanych JOSM)

Lub prawym przyciskiem myszy na liście i pojawi się stosowne menu.

Wie może ktoś, jak zmusić JOSMa do pokazywania na mapce nazw w języku lokalnym czyli wartości tagu name a nie name:en? Mam taki problem kiedy zaglądam na Ukrainę. Czytanie ukraińskich nazw zapisanych angielską transkrypcją jest naprawdę męczące :P.

Hmmm, u mnie w pierwszej kolejności pokazuje wartość tagu name:pl= a jeśli takowego nie ma - name=

Być może to wynika z tego że mam Windows 7 w wersji USA, czyli angielski jest preferowanym językiem w systemie. Swoją drogą byłoby miło mieć możliwość ustawienia czy chcę widzieć nazwy w języku moim czy natywnym dla edytowanego terenu.

W JOSM można sobie zmienić język - masz ustawiony polski?

Właśnie sobie przestawiłem na polski, i zamiast angielskiej nazwy mam polską, to nie jest to o co mi chodziło, ale to też ma swoją zaletę. Widać, gdzie trzeba będzie dodać polskie nazwy.

Tak więc pozostało ustawić język ukraiński :smiley:

Czy da się w JOSM wyszukać odcinki o określonej długości?