Granice administracyjne - ujednolicenie

Ja mogę pozmieniać, gdy już ustalimy - to nie jest problem.
Sołectwa proponuję pominąć, bo tak jak rogal pisze - różne to są potworki i zupełnie nam zbyteczne. Jeśli ktoś bardzo będzie chciał to sobie wykorzysta admin_level>=10
Pytanie tylko jak oznaczyć te granice miejscowości, które są miastami? Dodać do relacji place=town/city? Czy może nic nie dodawać?

IMHO jeżeli ktoś będzie potrzebował tych danych to wyciągnie sobie z relacji punkt place=* przypisany do relacji. Wyczytałem, że w strukturze teryt/simc jest gdzieś zdefiniowany rodzaj miejscowości. Może tego używać? Załatwi nam to i wsie i miasta za jednym razem.

Cały problem powstał bo ktoś powiedział, że sołectwa mogą powodować konflikt nazw ulic. Ja osobiście się nie spotkałem, aby miejscowość miała 2 takie same nazwy ulic. Myślę, że jeśli ktoś czuje potrzebę mapowania sołectw to można spokojnie użyć innego sposobu. Np. relacji kolekcjonującej osiedla/wsie.

Jesli jest relacja, to nominatim zdaje się sam tworzy punkt centralny. Nie ma więc potrzeby place jeśli już jest relacja granicy.
Z drugiej strony, ludzie ciągle dają te place “bo im się nazwa nie wyświetla” (ale to już nie jest problem około nominatowy).

Place jest przydatne w relacjach z granicami bo może wskazywać “prawdziwe” centrum miasta, które nie pokrywa się z geometrycznym.

Ja tam bym nie chciał, żeby nawigacja prowadziła mnie do geometrycznego środka relacji, bo to najczęściej wypada gdzieś w polach :slight_smile: IMO węzeł otagowany jako place= ciągle jest potrzebny.
Ale nie odbiegajmy od tematu…

jak wspominałem wyżej - w TERYT/SIMC jest oznaczenie typu miejscowości (miasto/wieś) co powinno nas urządzać, skoro i tak dane z TERYT powinny tam być wpisane.

wczytując się w opis struktur terytowych trafiłem na inne kwiatki:

Nie wiem jak to ugryźć - chyba tylko dzieleniem wsi na dzielnice jak w miastach…

Konkludując:

  • wsie i miasta tagujemy jako level 8
  • dzielnice miast lub integralne części wsi tagujemy jako level 10
  • (do dyskusji) w granicach miejscowości poza kodem teryt:simc wpisujemy teryt:typ=miasto/wies

Jeżeli nie będzie uwag to mogę wprowadzić zmiany w wiki.

Raczej tak.

Uwagę zgłasza (na ircu) sq9nit, że miejscowości wiejskie w PL nie mają granic…

A EMUiA nie ma granic miejscowości wiejskich? W mojej okolicy ma i nawet pokrywają się z granicami obrębów geodezyjnych. Zdarzają się integralne części miejscowości, które mają narysowane granicę z czapy, w ogóle nie po liniach działek ewidencyjnych ale w końcu lepsza umowna granica niż żadna.

no ja swojego czasu wyrysowałem trochę takich granic (wsie i części wsi) na podstawie EMUiA. I to miejsca, które znam osobiście a nierzadko są to wiochy z 5 domami na krzyż (z czego większą część granicy stanowią pola i łąki, ale jednak). Nawet kody TERYT/SIMC się zgadzały.

Wsie owszem, granice mają. Ale nie mają własnej administracji, a o granicach administracyjnych tu dyskutujemy.

Że niby administracja kończy się na sołectwach, bo sołtys i nic poniżej? I co z tego? Sołtys administruje wsiami, które wchodzą w skład sołectwa :wink:
A jak już rogal sugerował, sołectwa możemy olać sikiem prostym.

Edit: Zresztą to sołeckie administrowanie i tak jest mało warte, bo wszelkie kwestie związane z daną miejscowością trzeba załatwiać w UG.
Edit2: Zresztą, jeśli ktoś bardzo chce zaznaczać granice sołectw, nadal może. Przecież nie muszą one mieć żadnego admin_level nadanego. Po prostu.

Nie trzymajmy się może zbyt kurczowo definicji :). Głównym celem robienia granic w OSM jest poprawne wyszukiwanie adresów. A skoro jednostką podziału adresacji jest także wieś, to trzeba to ogarnąć.

ping - czy są jakieś dalsze komentarze, czy możemy już wprowadzać zmiany?

@rogal: poczekajmy z tą zmianą jeszcze trochę, bo potem mogą być pretensje, że zbyt krótko trwały konsultacje.

ok

Albo skoro istnieją sołectwa składające się z wsi jak i wsie składające się z wielu sołectw to trudno tu mówic o jakimś poziomie (levelu) i może sołectwom nadać np admin_level=sołectwo.

to prawda, chociaż admin_level chyba musi być liczbowy. Na razie to i tak gdybanie, bo ani nie ma komu tego rysować a i użyteczność takich danych na chwilę obecną jest żadna :). Więc proponuję sprawę sołectw odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość.

++1

Można użyć admin_level=8.5 oraz admin_level=7.5 w zależności od przypadku :slight_smile: