Ostatnio zauważyłem brak zrozumienia różnicy oznaczania funkcji jako “area” i “way” i notoryczne edycje z dublowaniem tagów, bo to tak ładnie wygląda na mapie gdy mamy kolorowe linie.
Najczęściej występuję to w niewłaściwym stosowaniem tagu “highway=”
Jeśli dany obiekt możemy opisać jako “area” to nie dublujemy go dodawaniem jako “way”
Miejsca połączenia dochodzących linii do obszaru zaznaczamy jako węzły, pozostawiając wnętrze obszaru puste.
Na przykład:
Mamy drogę “highway=footway + area=yes” to nie dodajemy dodatkowo linii “highway=footway/cycleway/itd” czy innych ze zbioru Key:highway.
Możemy za to rozwinąć tag i napisać: highway=footway; cycleway; steps", oraz dodając inne, bardziej opisowe tagi.
Na Wiki w bocznym szablonie mamy informację w jaki sposób przedstawiać daną funkcję, z ikonami przekreślonymi lub nie.
Skąd ten pomysł?? Przez obszar również powinna być poprowadzona droga, żeby routing mógł działać. Obszar nie ma kierunkowości.
Z tym tematem jest tak jak z river i riverbank. Waterway=river rysujemy jako linię, riverbank rysujemy jako obszar. Jedno z drugim ma współistnieć, a nie się wykluczać.
Raczej kierowałbym się w stronę “nigdy” bo routing obszarowy to coś bardziej skomplikowanego niż chodzenie po grafie, a konwerterów z obszaru na graf nie spodziewałbym się w najbliższych czasach.
Druga sprawa to tak jak mówił Zibi. Sytuacja jest analogiczna jak przy rzekach. Usuwanie highway na miejsce highway+area powinno być traktowane jak wandalizm bo psuje to co kiedyś działało.
A mapowanie jako obszary to robią raczej pojedyncze osoby, z większym stażem w OSM bo to zdecydowanie bardziej zaawansowane mapowanie. Lepiej liczyć że znalazły http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:area . A w przeciwny przypadku trzeba po prostu o tym przypomnieć.
A walidator może nawet mógłby to wykryć, ale byłoby to chyba dość czasochłonne.
Zrobienie konwertera z zdjęć lotniczych do danych OSM i highway:area do higway dobrej jakości to zadania o porównywalnej trudności. Powiedziałbym że to pierwsze jest prostsze dla niektórych typów danych (lasy, rzeki, drogi niezasłonięte drzewami).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szpitalny_oddzia%C5%82_ratunkowy
Żadne z wymienionych nie pasuje.
“ambulance_station” to miejsca gdzie są zgrupowane karetki.
“emergency=yes” raczej dla wyjścia awaryjnego.
W szpitalach jest oddzielna część, z oddzielnym wejściem i wjazdem dla karetek dla Szpitalnego oddziału ratunkowego.
Jeszcze mamy Ambulatoria - https://pl.wikipedia.org/wiki/Ambulatorium działające poza normalnymi godzinami pracy.
Wydaje mi się, że jednoznaczne oznaczanie tych punków jest ważne ze względu na rolę jaką pełnią przy zagrożeniu dla życia.
Może jakiś nowy tag?
Próbuję zmienić sobie nicka, tzn na samym osm.org nie ma problemu, ale ja chciałbym jednocześnie zmienić na osm.org i na wiki.
Wyglada, że to jest teoretycznie to samo hasło ale nie do końca, bo jak zmienię na osm to dalej loguję się na wiki na starym.
Ktoś przez to przechodził?