Wydaje mi się, że “building=yes” jest zbyteczne gdy określamy jakiś obiekt z “amenity”.
“amenity=waste_disposal” jest obszarem w przeciwieństwie od “amenity=waste_basket” dla POI.
Chyba, że obiekt jest “building=yes” a w nim kilka POI “amenity=waste_disposal” wraz z bardziej szczegółową informacją otagowaną “waste=” (zobacz http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:waste))
Building=yes potrzebujemy zawsze. Choćby dlatego, że to przede wszystkim budynek który później ma jeszcze jakąś funkcję.
Niezależnie od tego na tagu building=yes bazuje cały szereg innych opisów jak np. 3D.
To nie jest budynek tylko często samo zadaszenie, podobnie jak stragan na tagu. Może być obmurowane ale także ogrodzone siatką, ale też nie zawsze zadaszone.
Jeśli chodzi o oznaczenie śmietnika to nie sugerujmy się zdjęciem, pokazujące jeden kontener. Tag “amenity=waste_disposal” oznacza “centrum śmieciowe” mówiąc potocznie, czyli obszar.
“man_made=roof” byłby ogólnym tagiem dla obiektów bez fundamentów, ze stałym zadaszeniem.
Można również zaadoptować “amenity=shelter + shelter_type=waste_disposal”, gdyż zadaszenie jest tylko w celu ochrony przed deszczem. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:amenity%3Dshelter
Wszystko pięknie, tylko zadaszenie to funkcja, o której wiemy pośrednio (z faktu bycia altanką śmietnikową), ale wcale niekoniecznie pasuje do definicji zadaszenia. Sporo altanek śmietnikowych ma 4 murowane ściany i jedne (lub kilka) drzwi zamykane na kłódkę, a definicja (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:building%3Droof) wyraźnie mówi o otwarciu z przynajmniej dwóch stron. Z tego samego powodu w tej definicji nie zawsze mieszczą się wiaty na przystankach - znam takie, które mają 3 ściany, albo pól+1+pół - czyli jeszcze nie 3, ale już raczej nie 2 (bo z 3 stron coś jest)… Widać była skrojona pod daszki na słupkach typu to, co jest tam na zdjęciu, czyli na stacjach benzynowych. Dlatego ja bym raczej trzymał się szopy (zwykle murowanej).
[zły_humor_warning] Bo jak nie napisać że zabezpieczające ludzi, to będziecie w ramach mikromappingu tagować w ten sposób także budy dla psów? Koncepcja mikromappingu mi się podoba, ale jeśli w jej ramach pojawi się na mapie mnóstwo otagowanego śmiecia w wyniku którego ja szukając na rowerze schronienia przed deszczem dojadę do schroniska dla psów to stanowczo protestuję. Róbcie sobie nowe definicje a nie naciągajcie stare tym samym pozbawiając mapę praktycznej użyteczności.
Raczej ciężko schronić się przed np. deszczem w pozamykanej na kłódki altanie śmietnikowej (od lat nie widzialem wolno dostępnej altany). Chyba, że „schronienie” traktujemy nie jako schronienie dla przypadkowych ludzi, a dla kontenerów ze śmieciami stojącymi w środku.
Zostańmy przy starym building=roof plus opis że jest to śmietnik.
Zadaszenia na stacji benzynowej które widać ze zdjęcia lotniczego jako budynek i tagowanego prawidłowo w tej części stacji jako building=roof też nie tagujemy jako shelter. Myślę że sensowny rendering pozwoli zidentyfikować takie miejsca gdzie można przed deszczem się schować a nie są z definicji shelter, takie jak np. brama kamienicy.
@Marek,
Teraz już na poważnie.
Warto by rozważyć wprowadzenie nowego tagu “man_made=roof”.
Dodatkowym tagiem opisać co to jest za zadaszenie. Np. “amenity=waste_disposal”.
Jak najbardziej. Trzeba napisać proposal, poinformować na talk osm org i poddać pod głosowanie.
Zajmiesz się tym? Obecnie jestem zajęty na max sprawą F3DB.
Ej, ale jak się to “man_made=roof” ma do renderowania w 3D? A w ogóle to “building=roof” nie może być? Przecież to zwykle jest budynek podobny go garażu.