Pytania początkujących

Są dwie możliwości:

  1. drogi już są, nie są połączone jak powinny. Wtedy w JOSM są dwa narzędzia:
  • połączyć końcowy punkt drogi (gruntowej) z linią ulicy - zaznaczamy końcowy punkt, przybliżamy do ulicy i wciskamy “j”
  • połączyć końcowy punkt drogi (grunotwej) z punktem ulicy - zaznaczamy którykolwiek z dwóch punktów i wciskamy “m” (punkty muszą być blisko siebie)
  1. rysujemy nową drogę i chcemy, aby połączyła się z istniejącą ulicą - w momencie rysowania ostatniego punktu drogi należy (znowu w JOSM) puścić klawisz ctrl ;).

Najlepszym testem na to, czy wszystko jest OK jest złapanie punktu połączenia i przesunięcie go w inne miejsce - powinno przesunąć się całe skrzyżowanie, jeśli jest inaczej, to coś jest nie tak. Oczywiście zaraz po sprawdzeniu dajemy cofnij (JOSM: ctrl+z).

Co w sytuacji, gdy adres na budynku jest inny niż adres nadany urzędowo?

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Nr 4 w Szczecinie posługuje się adresem Nad Odrą 10. Taki sam adres umieszczony jest na budynku. Problem polega na tym, że prawidłowy adres tego budynku to Nad Odrą 12. Dziś dostałem wyjaśnienie z Urzędu Miasta Szczecin:

Jak sobie z tym poradzić na OSM?

Spytałbym właścicieli :confused:
Są odpowiedzialni za właściwe oznakowanie budynku.

W przypadku tego typu konfliktów lepiej mapować to co jest w terenie - patrz http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Good_practice#Map_what.27s_on_the_ground (tłumaczenie: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Good_practice#Mapuj.2C_co_jest_na_ziemi )

Ja bym jeszcze wysłał do strażaków mejla/list/pismo/poszedłbym do nich że mają problem z adresem - czasem pozwala to zlikwidowania źródła problemu.

Ale to prowadzi nas do sytuacji, że mogę na swoim domu powiesić cokolwiek i to cokolwiek trafi na mapę.

Nie do końca. Jak powieszę sobie na domu napis “więzienie”, to jeszcze nie powód by to tak tagować w OSM.

Co robić z ekspresami do kawy w małych sklepach ogólnospożywczych? Spotkałem się już z szumnymi szyldami typu “Fresh Cafe” i “Żabka Cafe”, ale kawiarnie to z całą pewnością nie są.

Tak w kontekście stron typu “gdzie jest kawa” jest to bardzo dobre pytanie. Nie wiem, jak to wygląda w np. żabce, ale są znacznie sensowniejsze miejsca z kawą - np. piekarnia-cukiernia - sprzedają głównie chleb, więc zaznaczam jako piekarnię, ale w niektórych mają nawet kawę na wynos (oprócz tego, że do stolika).

No właśnie, to jest ten typ. Zresztą samochodem sam nie jeżdżę, ale jako pasażer widziałem kilka razy, że na stacjach benzynowych też taka “mikrogastronomia” (przez analogię do mikromapowania :slight_smile: ) istnieje - kawa, hot-dog… Jeśli ktoś widzi tylko sklepik/piekarnię/stację, to się nie domyśli, czy tam coś zje albo wypije na ciepło.

Niektóre stacje benzynowe mają bardzo dobrą kawę w tych kącikach kawowych, tak jak kawa maca jest słaba a z McCafe już dużo lepsza.

Ja używam tagu alcohol=yes jesli mozna w sklepie go kupić. U nas w Polsce oznacza to większość sklepów, ale za granicą może już być inaczej. Myślę, że można używać czegoś podobnego zanim nie będzie lepszego pomysłu.

Również myślałem o prostym cafe=yes :slight_smile:

rozpracowywałem ten temat jakiś czas temu właśnie w kontekście gdziejestkawa - z tego co wyczytałem to zalecane jest zrobienie osobnego POI w miejscu sklepu. Trochę to lipne i na wyrost - cafe=yes jest lepsze, ale to chyba nie jest ustandaryzowane :frowning:

Niby tak, ale troche cafe=yes jest https://taginfo.openstreetmap.org/keys/cafe#values

A gdzie to widziałeś?

Mnie też się zdaje, że lepsze i jeśli trzeba, to się zestandaryzuje. Bo chodzi o problemy takie, że granice między różnymi np. lokalami gastronomicznymi są dość płynne. Kiedyś próbowałem robić tak, że pisałem tylko nazwę lokalu (np. Stokrotka) i wybierałem typ wedle pełnej nazwy (np. bar gdy jest to Bar Stokrotka), ale nie zdało to egzaminu. Po pierwsze dlatego, że Bar Stokrotka może być de facto fastfoodem albo dla odmiany hipsterską restauracją z ironicznym nazwaniem, a po drugie dlatego, że często takie miejsca są mieszane, tzn. np. kilka dni temu jadłem całkiem fajny, prosty obiadek dwudaniowy w sklepiku - wedle nazwy - sprzedającym ciastka. Po prostu w branży gastronomicznej jest moda na remiksy i nie można już całkowicie polegać na klasyce gatunku.

Na dłuższą metę warto więc będzie wyszczególniać takie rzeczy jak:

  • kawa/herbata/woda/alkohol (wino/piwo/wódki)
  • ciepłe jedzenie typu obiadowego/fastfood/ciastka/batoniki
  • prasa
  • prezerwatywy
  • leki

itp. i dodawać jako tagi szczegółowe w ogólnych lokalach, które mogą nie mieć nic wspólnego z tymi drobiazgami. Ważne, że gdy ludzie szukają kafejki dla atmosfery i spędzenia czasu to co innego, gdy chcą się tylko szybko napić kawy, choćby była to lura.

Jest jeszcze inny ciekawy przypadek niedawno przeze mnie zaobserwowany, czyli fuzje sklepów piekarniczych z mięsnymi - lokal jest jeden, ale w nim jest stoisko z komplementarnymi specjałami. I to już mogę zaznaczać jako osobne amenity, choć wejście i lokal mają jedne i chciałbym ten fakt jakoś zaznaczyć.

PS: Jeśli ten temat gastronomiczny się rozwinie, a są szanse, to proszę adminów o wydzielenie go do osobnego wątku.

Witam ponownie:)

To mój chyba trzeci post tutaj (ćwiczę od paru dni w (na) Łebie i we (na) Wrocławiu). Przyjąłem zasadę, że jeśli nie wiem, jak otagować jakiś punkt, to najpierw sprawdzam, jak są otagowane podobne w innych miastach. Za mną już kilkadzieści mniejszych i większych zmian, i właśnie co do tych poważniejszych, chciałbym się upewnić czy wszystko jest ok i zgłosić przede wszystkim:

ul. Fieldorfa we Wrocławiu, docelowo jako głowny dojazd do nowego szpitala, dla karetek, itd.; włączyłem w drogę nadrzędną, uwzględniłem dopuszczalną prędkość (30km/h), ale czy to wszystko w przypadku tak istotnej drogi?

oraz

Wzgórza. Pewnie ta kwestia była poruszana zylion razy, ale uwierzcie mi, nie jestem w stanie przeczytać całego forum, owszem, znalazłem pewien wątek na temat, ale dalej nie rozumiem, dlaczego brakowało kilku wzniesień sztucznych, podczas gdy inne sztuczne były oznaczone, ponadto tym samym tagiem (w efekcie ikonką) były oznaczone zarówno osiedlowa górka saneczkarska jak i Giewont. Pytanie w związku z tym, czy może być tak jest teraz - dodano: wzg. Polskie, Słowiańskie, Partyzantów, Kapliczne; we Wrocławiu.

Pozdrawiam:)

Ogólnie to jest OK.

co do https://www.openstreetmap.org/way/293129757 https://www.openstreetmap.org/way/293124700

Skąd jest to ograniczenie do 30? Brakuje [source] - patrz http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:source:maxspeed

“docelowo jako głowny dojazd do nowego szpitala, dla karetek” - jeśli karetki mogą już tam jeździć można by dać [emergency=yes]. Jeśli ktoś może tam jeździć ale jest to ograniczone - można dać [access=private] zamiast [access=no].

Oprócz tego jeśli chcesz możesz dodać też więcej informacji: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:lit http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Surface http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Lanes http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:width

co do https://www.openstreetmap.org/way/293129754

Jak ta droga będzie się nazywać? Na pewno nie “(plan.)” - zresztą ta informacja wynika z highway=proposed. Niestety ten błąd polegający na dodawaniu tego nieszczęsnego (plan.) jest popularny, ale jak ktoś coś takiego zobaczy - warto poprawić. Koniecznie trzeba podać źródło (w kluczu source), akurat tego nie idzie zweryfikować w terenie.

https://www.openstreetmap.org/node/2966943903 - droga i linia wysokiego napięcia nie powinny mieć punktów wspólnych.

Proponowałbym korzystanie z JOSM, przynajmniej do szukania błędów (walidator jest naprawdę niezły).

“dlaczego brakowało kilku wzniesień sztucznych, podczas gdy inne sztuczne były oznaczone”- bo nikt nich nie zaznaczył - tak samo jak niektóre miejsca są zmapowane do koloru ławek i szerokości chodnika a niektóre miasta nie są w jakikolwiek sposób zaznaczone.

“ponadto tym samym tagiem (w efekcie ikonką) były oznaczone” - bo tutaj nie ma sensownego schematu tagowania, http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/peak ma na celu poprawić sytuację (warto tam skomentować, zwłaszcza jeśli ma się propozycje poprawy)

Czy jest możliwe przeszukanie czyichś edycji pod kątem dodania/usunięcia danego tagu? Przydatne by było gdyby się okazało że ktoś systematycznie robi jakiś błąd.

W tym przypadku zależy mi tym mocniej iż tym ktosiem jestem ja i chciałbym po sobie posprzątać, a przy mojej ilości edycji potrzebuję to zautomatyzować.

Pod kątem ostatniej modyfikacji przez ktosia: overpass-turbo.eu → wizard i wpisać np.
user:Domiss and highway=track
Dostajemy wtedy wszystkie highway=track ostatnio modyfikowane przez użytkownika Domiss na obszarze, który aktualnie jest w okienku po prawej.
Można też użyć filtrów/wyszukiwania JOSMa do tego samego.

Ostatnia edycja to nie problem, to potrafię już zrobić. Gorzej z tym że część obiektów mogła zostać już zedytowana przez innych.