Tak czy siak powinien być punkt wspólny drogi z wodą (linii drogi z linią wody - rzeki, strumyka,…). Obszary drogi i wody też powinny mieć punkty wspólne w miejscach przecięcia jednego z drugim - tym bardziej, że jeśli oznaczamy ford jako linię, to można by było oznaczyć przynajmniej rzekę/strumień jako obszar.
Czy w prostych słowach możecie mi powiedzieć jak połączyć tę drogę gruntową (linia przerywana) z ulicą Dworcową? http://www.openstreetmap.org/#map=19/53.89253/17.92143
I w ogóle jak doczepiać końce dróg do węzłów już istniejących na innych drogach.
Przy wprowadzaniu gniazd bocianich zauważyłem wiele “wiszących” zakończeń (oraz biegnących zaupełnie “od czapy” względem podkładu geoportalu.
drogi już są, nie są połączone jak powinny. Wtedy w JOSM są dwa narzędzia:
połączyć końcowy punkt drogi (gruntowej) z linią ulicy - zaznaczamy końcowy punkt, przybliżamy do ulicy i wciskamy “j”
połączyć końcowy punkt drogi (grunotwej) z punktem ulicy - zaznaczamy którykolwiek z dwóch punktów i wciskamy “m” (punkty muszą być blisko siebie)
rysujemy nową drogę i chcemy, aby połączyła się z istniejącą ulicą - w momencie rysowania ostatniego punktu drogi należy (znowu w JOSM) puścić klawisz ctrl ;).
Najlepszym testem na to, czy wszystko jest OK jest złapanie punktu połączenia i przesunięcie go w inne miejsce - powinno przesunąć się całe skrzyżowanie, jeśli jest inaczej, to coś jest nie tak. Oczywiście zaraz po sprawdzeniu dajemy cofnij (JOSM: ctrl+z).
Co robić z ekspresami do kawy w małych sklepach ogólnospożywczych? Spotkałem się już z szumnymi szyldami typu “Fresh Cafe” i “Żabka Cafe”, ale kawiarnie to z całą pewnością nie są.
Tak w kontekście stron typu “gdzie jest kawa” jest to bardzo dobre pytanie. Nie wiem, jak to wygląda w np. żabce, ale są znacznie sensowniejsze miejsca z kawą - np. piekarnia-cukiernia - sprzedają głównie chleb, więc zaznaczam jako piekarnię, ale w niektórych mają nawet kawę na wynos (oprócz tego, że do stolika).
No właśnie, to jest ten typ. Zresztą samochodem sam nie jeżdżę, ale jako pasażer widziałem kilka razy, że na stacjach benzynowych też taka “mikrogastronomia” (przez analogię do mikromapowania ) istnieje - kawa, hot-dog… Jeśli ktoś widzi tylko sklepik/piekarnię/stację, to się nie domyśli, czy tam coś zje albo wypije na ciepło.
Ja używam tagu alcohol=yes jesli mozna w sklepie go kupić. U nas w Polsce oznacza to większość sklepów, ale za granicą może już być inaczej. Myślę, że można używać czegoś podobnego zanim nie będzie lepszego pomysłu.
rozpracowywałem ten temat jakiś czas temu właśnie w kontekście gdziejestkawa - z tego co wyczytałem to zalecane jest zrobienie osobnego POI w miejscu sklepu. Trochę to lipne i na wyrost - cafe=yes jest lepsze, ale to chyba nie jest ustandaryzowane