W celu sprawdzenia skali stosowania klucza/tagu polecam Taginfo, a dla nowych tagów napisać propozycję na Wiki.
Ale pitch to “boisko”, jakiekolwiek. A stanowiska z przyrządami do ćwiczeń dla mnie nie są boiskiem - miejscem gdzie można grać; miejsce rozgrywek, meczy.
Może, ale nie za bardzo są inne opcje do wyboru:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:sport#Associated_tags
Taginfo pokazuje że najpopularniejszą alternatywą jest amenity=exercise, ale ma tylko 142 instancje. sport=exercise ma ponad 1000, ale Taginfo nie pokazuje z czym w pakiecie jest tagowane.
https://taginfo.openstreetmap.org/tags/sport=exercise#combinations
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=fitness_station
Na świecie 1500 wystąpień
W Polsce to zaledwie 11. Ale też to nowość, dopiero od kilku lat są montowane. Zwłaszcza w budżetach obywatelskich są modne (oprócz placów zabaw dla dzieci).
No jak nie, a to:
?=*
Z innej beczki: czy to jest właściwy sposób oznaczania brodu?
http://www.openstreetmap.org/way/290007496
Wiki mówi że tak
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=ford
ale http://keepright.ipax.at wyrzuca mi to jako błąd (“This highway intersects the waterway #290476250”)
Zrób punkt wspólny z wodą i w tym miejscu daj ‘ford’
Ale na linii też może zostać jeśli to zaznacza na jakim odcinku jest bród.
Tak czy siak powinien być punkt wspólny drogi z wodą (linii drogi z linią wody - rzeki, strumyka,…). Obszary drogi i wody też powinny mieć punkty wspólne w miejscach przecięcia jednego z drugim - tym bardziej, że jeśli oznaczamy ford jako linię, to można by było oznaczyć przynajmniej rzekę/strumień jako obszar.
ok, poprawilem, dzieki
Czy w prostych słowach możecie mi powiedzieć jak połączyć tę drogę gruntową (linia przerywana) z ulicą Dworcową? http://www.openstreetmap.org/#map=19/53.89253/17.92143
I w ogóle jak doczepiać końce dróg do węzłów już istniejących na innych drogach.
Przy wprowadzaniu gniazd bocianich zauważyłem wiele “wiszących” zakończeń (oraz biegnących zaupełnie “od czapy” względem podkładu geoportalu.
W JOSM: przesuwasz tak by końcówka była blisko drogi, klikasz n (można też wybrać z menu narzędzia).
Lub, tak jak to zrobiłem tutaj - dorysować brakujący odcinek drogi.
Są dwie możliwości:
- drogi już są, nie są połączone jak powinny. Wtedy w JOSM są dwa narzędzia:
- połączyć końcowy punkt drogi (gruntowej) z linią ulicy - zaznaczamy końcowy punkt, przybliżamy do ulicy i wciskamy “j”
- połączyć końcowy punkt drogi (grunotwej) z punktem ulicy - zaznaczamy którykolwiek z dwóch punktów i wciskamy “m” (punkty muszą być blisko siebie)
- rysujemy nową drogę i chcemy, aby połączyła się z istniejącą ulicą - w momencie rysowania ostatniego punktu drogi należy (znowu w JOSM) puścić klawisz ctrl ;).
Najlepszym testem na to, czy wszystko jest OK jest złapanie punktu połączenia i przesunięcie go w inne miejsce - powinno przesunąć się całe skrzyżowanie, jeśli jest inaczej, to coś jest nie tak. Oczywiście zaraz po sprawdzeniu dajemy cofnij (JOSM: ctrl+z).
Co w sytuacji, gdy adres na budynku jest inny niż adres nadany urzędowo?
Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Nr 4 w Szczecinie posługuje się adresem Nad Odrą 10. Taki sam adres umieszczony jest na budynku. Problem polega na tym, że prawidłowy adres tego budynku to Nad Odrą 12. Dziś dostałem wyjaśnienie z Urzędu Miasta Szczecin:
Jak sobie z tym poradzić na OSM?
Spytałbym właścicieli
Są odpowiedzialni za właściwe oznakowanie budynku.
W przypadku tego typu konfliktów lepiej mapować to co jest w terenie - patrz http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Good_practice#Map_what.27s_on_the_ground (tłumaczenie: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Good_practice#Mapuj.2C_co_jest_na_ziemi )
Ja bym jeszcze wysłał do strażaków mejla/list/pismo/poszedłbym do nich że mają problem z adresem - czasem pozwala to zlikwidowania źródła problemu.
Ale to prowadzi nas do sytuacji, że mogę na swoim domu powiesić cokolwiek i to cokolwiek trafi na mapę.
Nie do końca. Jak powieszę sobie na domu napis “więzienie”, to jeszcze nie powód by to tak tagować w OSM.
Co robić z ekspresami do kawy w małych sklepach ogólnospożywczych? Spotkałem się już z szumnymi szyldami typu “Fresh Cafe” i “Żabka Cafe”, ale kawiarnie to z całą pewnością nie są.
Tak w kontekście stron typu “gdzie jest kawa” jest to bardzo dobre pytanie. Nie wiem, jak to wygląda w np. żabce, ale są znacznie sensowniejsze miejsca z kawą - np. piekarnia-cukiernia - sprzedają głównie chleb, więc zaznaczam jako piekarnię, ale w niektórych mają nawet kawę na wynos (oprócz tego, że do stolika).