W Krakowie linie autobusowe i tramwajowe zmieniają się co chwila, cały czas jest remont jakiejś istotnej drogi i z tego powodu kilka linii nie jeździ lub jeździ inaczej, są dodatkowe, co jakiś czas coś znika (np. ostatnio z okazji wakacji), czasem się coś nowego pojawia. O losach tramwaju 8 to nawet w gazetach pisali. Choć w Iławie może być to stabilne.
Schodów na Geoportalu nie widać, sprawdzę kiedyś na miejscu czy jest tam połączenie (na razie notke utworzyłem).
No i z problemu “brak adekwatnego tagu sport dla tych siłowni” zrobił się problem - który sposób wybrać. Choć przyznam, że dla tych obiektów fitness pasuje mi bardziej niż bodybuilding. Może ktoś jeszcze się wypowie, uzgodnimy jakiś standard… (albo zauważymy, że już gdzieś jest… nie sądzę, żeby takie siłownie to był nasz rodzimy, polski wymysł).
Ale pitch to “boisko”, jakiekolwiek. A stanowiska z przyrządami do ćwiczeń dla mnie nie są boiskiem - miejscem gdzie można grać; miejsce rozgrywek, meczy.
Taginfo pokazuje że najpopularniejszą alternatywą jest amenity=exercise, ale ma tylko 142 instancje. sport=exercise ma ponad 1000, ale Taginfo nie pokazuje z czym w pakiecie jest tagowane.
Tak czy siak powinien być punkt wspólny drogi z wodą (linii drogi z linią wody - rzeki, strumyka,…). Obszary drogi i wody też powinny mieć punkty wspólne w miejscach przecięcia jednego z drugim - tym bardziej, że jeśli oznaczamy ford jako linię, to można by było oznaczyć przynajmniej rzekę/strumień jako obszar.
Czy w prostych słowach możecie mi powiedzieć jak połączyć tę drogę gruntową (linia przerywana) z ulicą Dworcową? http://www.openstreetmap.org/#map=19/53.89253/17.92143
I w ogóle jak doczepiać końce dróg do węzłów już istniejących na innych drogach.
Przy wprowadzaniu gniazd bocianich zauważyłem wiele “wiszących” zakończeń (oraz biegnących zaupełnie “od czapy” względem podkładu geoportalu.
drogi już są, nie są połączone jak powinny. Wtedy w JOSM są dwa narzędzia:
połączyć końcowy punkt drogi (gruntowej) z linią ulicy - zaznaczamy końcowy punkt, przybliżamy do ulicy i wciskamy “j”
połączyć końcowy punkt drogi (grunotwej) z punktem ulicy - zaznaczamy którykolwiek z dwóch punktów i wciskamy “m” (punkty muszą być blisko siebie)
rysujemy nową drogę i chcemy, aby połączyła się z istniejącą ulicą - w momencie rysowania ostatniego punktu drogi należy (znowu w JOSM) puścić klawisz ctrl ;).
Najlepszym testem na to, czy wszystko jest OK jest złapanie punktu połączenia i przesunięcie go w inne miejsce - powinno przesunąć się całe skrzyżowanie, jeśli jest inaczej, to coś jest nie tak. Oczywiście zaraz po sprawdzeniu dajemy cofnij (JOSM: ctrl+z).