Pytania początkujących

Przy okazji wprowadzania gniazd bocianich widzę mnóstwo niezgodności przebiegów dróg w porównaniu z ortofoto geoportalu.
Czy można założyć (i się tego trzymać), że ortofoto geoportalu leży prawidłowo i w zauważonych rozbieżnościach dociągać węzły pod widoczny na podkładzie przebieg drogi?

Tak, uznajemy geoportal za idealnie skalibrowany.

Jak najbardziej, na 100%.

Dzięki za miłe powitanie, parę zmian w Łebie już wprowadziłem, w planach mam jeszcze stawianie budynków, przynajmniej tych najważniejszych na początek, bo wszystkiego nie jestem w stanie zrobić:D

Korzystam z OSM już od dawna i polecam ją wszystkim znajomym, zachwyciłem się tą mapą przede wszystkim dlatego, że jest najbardziej czytelna ze wszystkich i jest stale i na bieżąco aktualizowana, a że od zawsze byłem dobry z topografii to postanowiłem dorzucić swoją cegiełkę i pouzupełniać miejsca, których mi osobiście brakowało;)

Z racji miejsca urodzenia i stałego zamieszkania we Wrocławiu, mogę także pomóc w tym mieście, póki co są to drobiazgi (płoty, sygnalizacje, działka pod budowę, takie tam), ponieważ Wrocław jest wzorcowo zmapowany. Mam tylko pytanie odnośnie planowanych tras, we Wrocławiu brakuje 8 tras oraz kilku innych planowanych dróg zbiorczych (nie wspomnę o mistycznych ekspresówkach S8 i S5 na południe, w innych miastach też sporo brakuje), jest to spowodowane tym że są one odłożone “ad acta”, czy też zaznaczamy tylko te drogi, które mają największe szanse na realizację w najbliższych latach?

Mógłbym wrzucić chociaż te, co do których przebiegów jestem najbardziej pewien, w oparciu o źródła.

Pozdrawiam, VRO

Jeśli chodzi o geometrię to Wrocław jest całkiem spoko, ale w POI nadal braki. Brakuje sklepów, biur, a jeśli są to bez godzin otwarcia, kontaktu i podobnych. Roboty nadal sporo. Jeśli chodzi o drogi to jeśli realizacja odbędzie się szybciej niż za 10 lat to warto nanosić. No i oczywiście geometria musi być dokładna bo jeśli wyrysujesz na oko to ktoś się przerazi, że dom chcą mu zburzyć.

http://www.openstreetmap.org/changeset/24098302

Pierwszy raz dodawałem budynki, w tym dwie knajpy i do jednego przepisałem adres z punktu. Jakby ktoś mógł przejrzeć i skomentować czy wszystko OK/co źle — byłbym wdzięczny.

Co to znaczy, że przepisałeś? Ręcznie przepisywałeś tag po tagu?
Czy może użyłeś metody CTRL+C → CTRL+SHIFT+V?

Próbowałem przekleić, ale niezbyt mi sie udało (klucz=wartość wklejało mi się w wartość gdy robiłem to przez GUI). To stwierdziłem, że szybciej będzie jak ten jeden adres już przepiszę ręcznie (JOSM zresztą podpowiadał).

Edycja: O, ręczny skrót ładnie kopiuje wszystko, dzięki!

Obrys budynków pasuje - widzę, że poprzesuwałeś do podstawy budynku, także OK. Przepisanie adresu - jeśli chodzi o budynek nr 35, to chyba “source=UG Nieporęt” powinno zostać zamienione na “source:address=UG Nieporęt”, bo chyba tylko adres stamtąd pochodzi? Albo zostawić tak jak jest ale dodać “source:geometry=geoportal.gov.pl:ortofoto” (o ile rysowałeś na podstawie geoportalu). W budynku 35 można też wyrysować ten wewnętrzny dziedziniec (w JOSM narysować ten wewnętrzny prostokąt, zaznaczyć wewnętrzny i zewnętrzny i ctrl+b i zrobi się multipolygon jak trzeba :wink: ).

Jeden adres to tak, ale niektórzy jadą setki budynków w ten sposób… i potem są błędy w adresacji z tego powodu.

Jeszcze lepszą szybszą metodą jest rysowanie obrysów z użyciem wtyczki building_tools - po włączeniu odpowiedniej opcji w jej ustawieniach adres sam przeskakuje przy rysowaniu obrysu.

Dzięki.

Mógłby ktoś rzucić okiem na moją dzisiejszą zmianę? http://osmhv.openstreetmap.de/changeset.jsp?id=24117973
Jechałem wczoraj przez Iławę i nie spodobała mi się m.in. geometria tego ronda, więc nieco ją dziś zmieniłem.

Jest to jednak pierwsza moja edycja dotykająca relacji, a dotyczy np. DK16, więc chyba warto aby ktoś z doświadczeniem spojrzał czy za mocno nie napsułem.

Rozdzieliłeś drogi na dwie jednokierunkowe, co jest poprawne - ale na trasach typu linie autobusów powinno się chyba teraz dodać elementy dla jazdy w obu kierunkach (bo na niektórych odcinkach nie jadą w obie strony po tych samych elementach) z użyciem roli forward, backward - patrz http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation#Bus_route i http://www.openstreetmap.org/?mlat=53.59653&mlon=19.56515#map=19/53.59653/19.56515

Inna sprawa że to już było źle, na przykład na rondach a zaznaczanie linii autobusów nie ma chyba przesadnego sensu z powodu częstych zmian.


Czy takie łączniki będące przedłużeniem drogi też mają nazwy: https://www.openstreetmap.org/way/173215864 ? Jeśli tak - to której drogi? Jak to sprawdzić?

Na emuia:mapa_punktow_adresowych,emuia:layer_miejscowosci_granica łącznika nie ma nawet zaznaczonego.

Nie, to jest stary model tagowania. Co prawda oczywiście jeśli ktoś chce, wciąż go może uzywać. Chciałem tylko zwrócić uwagę na “teraz powinno”.
Ta relacja z Iławy, to faktycznie wykorzystuje tagowanie poprzednie, więc forward/backward by się tutaj przydało.

Linie autobusowe często się zmieniają? Szczerze wątpię… Zwłaszcza w niewielkiej Iławie.

Ten łącznik, nazwałbym Józefa Mackiewicza, tak jak reszta te tertiary.
(trochę wyżej schody nie są pociągniete do chodnika, brak łącznąści dla routingu)

W Krakowie linie autobusowe i tramwajowe zmieniają się co chwila, cały czas jest remont jakiejś istotnej drogi i z tego powodu kilka linii nie jeździ lub jeździ inaczej, są dodatkowe, co jakiś czas coś znika (np. ostatnio z okazji wakacji), czasem się coś nowego pojawia. O losach tramwaju 8 to nawet w gazetach pisali. Choć w Iławie może być to stabilne.

Schodów na Geoportalu nie widać, sprawdzę kiedyś na miejscu czy jest tam połączenie (na razie notke utworzyłem).

Jak tagujemy siłownie na stojące na wonym powietrzu? (Chodzi o takie coś: https://www.flickr.com/photos/124589265@N07/14229047926/in/set-72157644800953912 ).

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure%3Dsports_centre + sport=* byłoby chyba mocno naciągane (choć pasuje całkiem nieźle).

leisure=fitness_station
sport=exercise
opening_hourse=

Ja otagowałem tak:
http://www.openstreetmap.org/way/282614186

leisure=pitch
sport=bodybuilding

Wydaje mi się to zgodne z instrukcją na wiki:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure%3Dpitch

No i z problemu “brak adekwatnego tagu sport dla tych siłowni” zrobił się problem - który sposób wybrać. Choć przyznam, że dla tych obiektów fitness pasuje mi bardziej niż bodybuilding. Może ktoś jeszcze się wypowie, uzgodnimy jakiś standard… (albo zauważymy, że już gdzieś jest… nie sądzę, żeby takie siłownie to był nasz rodzimy, polski wymysł).