Pytania początkujących

IMHO “ref” dotyczy tej drugiej opcji, czyli jest to numer z rejestru urzędowego. Fizyczne znaki orientacyjne mogą mieć osobne własne reprezentacje.

Renderer i nawiagacja wiedzą, że drogi tertiary nie mają tabliczek z numerem. Jeżeli decydują się je wyświetlać dla ulicy w mieście, to moim zdaniem jest to problem prezentacji a nie danych OSM.

Nie wiedziałem, że istnieją takie zasady.
MapQuest też prezentuje numery na drogach tertiary.

Cytując Cie jeszcze raz:

Staram się uczyć dobrych zwyczajów. Ale czasem nauka idzie ciężko. W szczególności, kiedy pooglądałem sobie punty poboru opłat na naszych autostradach. Tutaj to jest dopiero zafałszowanie danych pod rendering:

http://www.openstreetmap.org/#map=19/52.15242/18.27847

Wiemy, że w rzeczywistości jest tam jedna droga dwujezdniowa a nie kilkanaście jednojezdniowych.

W tym problem że nie wiedzą. Według komentarzy w https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/285 niektóre regiony stosują numery albo numery są ważniejsze niż nazwy.

Informacja o zasadach dotyczących Polski jest na Wiki: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Highway:International_equivalence

W tym sensie “wiedza” istnieje, pozostaje kwestia aplikacji tej wiedzy. Co może być trudne dla programu przetwarzającego globalne dane. Ale problem nadal pozostaje po stronie renderera i nawigacji.

Przy okazji: w Polskich ustaleniach wstawienie 4-cyfrowego numeru w “ref” jest zalecane jako wskazanie, że to jest “droga powiatowa”:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce#Oznakowanie_dr.C3.B3g

Istnieje możliwość wpisania tego jako reg_ref, to i tak problem gminnych i powiatowych dróg w miastach głównie, które mają również nazwy.

Witam serdecznie Wszystkich Mapowiczów, to mój pierwszy post tutaj. Początki przygody z OSM okazały się dla mnie dość trudne, ale wszystko jest do nauczenia, muszę się jeszcze doszkolić z Waszej nomenklatury i mam nadzieję że się wdrożę:D Na pierwszy ogień wziąłem Łebę, którą znam od lat i w której właśnie byłem (i wracam za 2 tyg.), sporo się tam pozmieniało - oprócz wybudowania obwodnic i przebudowy głównej ulicy na deptak, dlatego też postanowiłem, że zacznę uzupełniać braki właśnie tam, w mniejszym mieście jakoby na próbę. Stąd też moja prośba, żeby ktoś doświadczony zerknął, czy nie narobiłem szkód:| Np. wydaje mi się, że ścieżka rowerowa, którą nałożyłem, za bardzo pokrywa się z ulicą i jej miejscami nie widać (Al. Św. Jakuba i Al. Św. Mikołaja oraz ul. Brzozowa), chociaż to może jeszcze się “wgrywa” i na efekt końcowy trzeba poczekać?

Pozdrawiam serdecznie, jestem otwarty na uwagi, ponieważ chciałbym tu zostać na dłużej:) VRO

(edit)
Teraz widzę, że sam odpowiedziałem sobie na pytanie, więc wszystko gra:)

Może w takim razie zapytam, czy z racji tego, że jestem zupełnie początkujący, wystarzy że będę dokładnie opisywał naniesione zmiany, czy też muszę wszelkie zmiany zgłaszać na forum??

Na pewno nie musisz zgłaszać wszystkich zmian na forum.

Serdecznie witam w imieniu nas wszystkich! Jeśli masz jakieś konkretne pytania,możesz je zadawać właśniena Forum w watku na którym napisałes. Miłej zabawy z mapowaniem!
Marek

Witamy witamy,

Tylko używaj podkładu geoportalu a będzie git :slight_smile:

Przebieg ścieżki rowerowej jest bardzo dobry. Al. Św. Jakuba można by poprzesuwać do osi jezdni, bo ktoś to rysował z bardzo kiepskim podkładem (zobacz ulicę Szkolną - ta jest przesunięta o jakieś 20 metrów - ją koniecznie należy przesunąć). Zakładam oczywiście, że znasz i używasz podkład geoportalu (po ścieżce rowerowej wygląda na to, że tak). Jedyne o czym “zapomniałeś” rysując ścieżkę rowerową, to to, że w miejscach jej przecięcia z innymi highway powinna mieć z nimi punkty wspólne - otagowane zresztą jako highway=crossing oraz bicycle=yes - oczywiście tam, gdzie są (oznakowane) przejścia/przejazdy dla rowerów - w JOSM jest nawet szablon na to).
Jeśli jest to ścieżka dla rowerów oraz pieszych, z odzielnymi “pasami” dla pieszych i rowerów, to można ją otagować jako highway=path, foot=designated, bicycle=designated, segregated=yes - tak jest chyba przynajmniej w okolicy większości oznakowanych przejść dla pieszych - oczywiście nie znam tego na pamięć - użyłem szablonu JOSMa, aby to napisać ;).

Ale ogólnie robisz dobrze, a nawet bardzo dobrze. Trzymaj tak dalej ;).

Mimo pewnej liczby edycji również uważam się za początkującego w temacie OSM :slight_smile: Zgłaszaj te zmiany, z którymi masz problem albo co do których masz wątpliwości. Ludzie ze społeczności OSM pomogą Ci je rozwiać. Większość rzeczy jest opisana (chociaż często są to opisy jedynie w języku angielskim) na OSM-owej Wikipedii [wiki.openstreetmap.org]. Dlatego poszukiwania najlepiej zacząć właśnie tam, a dopiero potem pytać na forum. Jest też kanał IRC, na którym czasem pytam i proszę o pomoc, gdy jestem akurat w trakcie mapowania. Informacje jak się nań zalogować znajdziesz tutaj. Witaj w klubie Mapowiczów OSM. Miłego mapowania :slight_smile:

Witaj, miło że dołączyłeś do społeczności OSM :slight_smile: Całkiem niedawno sprzątałem w Łebie samotne adresy. Widziałem miejscami problemy z geometrią a więc jest co robić. Na pewno będę tam czasami zaglądał i w razie czego dam Ci znać.

Przy okazji wprowadzania gniazd bocianich widzę mnóstwo niezgodności przebiegów dróg w porównaniu z ortofoto geoportalu.
Czy można założyć (i się tego trzymać), że ortofoto geoportalu leży prawidłowo i w zauważonych rozbieżnościach dociągać węzły pod widoczny na podkładzie przebieg drogi?

Tak, uznajemy geoportal za idealnie skalibrowany.

Jak najbardziej, na 100%.

Dzięki za miłe powitanie, parę zmian w Łebie już wprowadziłem, w planach mam jeszcze stawianie budynków, przynajmniej tych najważniejszych na początek, bo wszystkiego nie jestem w stanie zrobić:D

Korzystam z OSM już od dawna i polecam ją wszystkim znajomym, zachwyciłem się tą mapą przede wszystkim dlatego, że jest najbardziej czytelna ze wszystkich i jest stale i na bieżąco aktualizowana, a że od zawsze byłem dobry z topografii to postanowiłem dorzucić swoją cegiełkę i pouzupełniać miejsca, których mi osobiście brakowało;)

Z racji miejsca urodzenia i stałego zamieszkania we Wrocławiu, mogę także pomóc w tym mieście, póki co są to drobiazgi (płoty, sygnalizacje, działka pod budowę, takie tam), ponieważ Wrocław jest wzorcowo zmapowany. Mam tylko pytanie odnośnie planowanych tras, we Wrocławiu brakuje 8 tras oraz kilku innych planowanych dróg zbiorczych (nie wspomnę o mistycznych ekspresówkach S8 i S5 na południe, w innych miastach też sporo brakuje), jest to spowodowane tym że są one odłożone “ad acta”, czy też zaznaczamy tylko te drogi, które mają największe szanse na realizację w najbliższych latach?

Mógłbym wrzucić chociaż te, co do których przebiegów jestem najbardziej pewien, w oparciu o źródła.

Pozdrawiam, VRO

Jeśli chodzi o geometrię to Wrocław jest całkiem spoko, ale w POI nadal braki. Brakuje sklepów, biur, a jeśli są to bez godzin otwarcia, kontaktu i podobnych. Roboty nadal sporo. Jeśli chodzi o drogi to jeśli realizacja odbędzie się szybciej niż za 10 lat to warto nanosić. No i oczywiście geometria musi być dokładna bo jeśli wyrysujesz na oko to ktoś się przerazi, że dom chcą mu zburzyć.

http://www.openstreetmap.org/changeset/24098302

Pierwszy raz dodawałem budynki, w tym dwie knajpy i do jednego przepisałem adres z punktu. Jakby ktoś mógł przejrzeć i skomentować czy wszystko OK/co źle — byłbym wdzięczny.

Co to znaczy, że przepisałeś? Ręcznie przepisywałeś tag po tagu?
Czy może użyłeś metody CTRL+C → CTRL+SHIFT+V?

Próbowałem przekleić, ale niezbyt mi sie udało (klucz=wartość wklejało mi się w wartość gdy robiłem to przez GUI). To stwierdziłem, że szybciej będzie jak ten jeden adres już przepiszę ręcznie (JOSM zresztą podpowiadał).

Edycja: O, ręczny skrót ładnie kopiuje wszystko, dzięki!