Pytania początkujących

Mam pytanie co do numeracji dróg, która nie występuje na znakach drogowych. Na przykład tutaj:

http://www.openstreetmap.org/#map=19/51.78793/19.45450

ulica Łagiwnicka ma numer 1179E. Ten numer pokazuje się na mapie i na nawiagacji.

Może takie numery dróg powinny być w innym tagu niż ref?

To jest numer drogi, który powinien być w tagu “ref”. Problem dotyczy sposobu prezentacji mapy i programu nawigacyjnego a nie tagu “ref”. W OSM obowiązuje dobry zwyczaj, że nie fałszuje się danych pod rendering czy nawigację.

Tu nie chodzi o fałszowanie danych ale o podniesienie jakości tych danych.

Co innego jest tag, który ma realację między rzeczywistością a mapą, czyli: znaki orientacyjne → mapa, mapa → znaki orientacyjne.
Co innego jest tag, który działa między rejestrami urzędniczymi a mapą, czyli: rejestr → mapa, mapa → rejestr.

Wyświetlanie na mapie numeru 1179E, którego nie jestem w stanie zobaczyć w rzeczywistości w terenie jest wprowadzaniem niepotrzebnego chaosu. Renderer i nawigacja nie wiedzą tego, czy ten podany numer jest kategorii pierwszej czy drugiej (z podanych wyżej) ponieważ obecnie wszystko jest w jednym tagu.

Owszem, ten numer powinien być wprowadzony w danych mapy, ale w tagu, który ma mniejsze znaczenie niż tag przechowujący na przykład numer drogi krajowej.

Albo wprowadzić coś w rodzaju “podtaga” dla taga ref, który mówiłby czy wartość ref jest pokazywana na tablicach drogowych.

to jest główna bolączka renderingu robionego pod cały świat. Ja np. w swoich mapach zrobiłem regułę, że na drogach typu tertiary nie wyświetlam ref, bo w Polsce psu na budę to jest potrzebne przeciętnemu użytkownikowi. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest, jak każdy kraj ma własną stronę z renderingiem dopasowanym do lokalnych uwarunkowań.

Właśnie wyczytałem, że podobno styl MapQuest Open stosuje takie reguły, ale tego nie sprawdzałem i nie wiem na czym polegają.

IMHO “ref” dotyczy tej drugiej opcji, czyli jest to numer z rejestru urzędowego. Fizyczne znaki orientacyjne mogą mieć osobne własne reprezentacje.

Renderer i nawiagacja wiedzą, że drogi tertiary nie mają tabliczek z numerem. Jeżeli decydują się je wyświetlać dla ulicy w mieście, to moim zdaniem jest to problem prezentacji a nie danych OSM.

Nie wiedziałem, że istnieją takie zasady.
MapQuest też prezentuje numery na drogach tertiary.

Cytując Cie jeszcze raz:

Staram się uczyć dobrych zwyczajów. Ale czasem nauka idzie ciężko. W szczególności, kiedy pooglądałem sobie punty poboru opłat na naszych autostradach. Tutaj to jest dopiero zafałszowanie danych pod rendering:

http://www.openstreetmap.org/#map=19/52.15242/18.27847

Wiemy, że w rzeczywistości jest tam jedna droga dwujezdniowa a nie kilkanaście jednojezdniowych.

W tym problem że nie wiedzą. Według komentarzy w https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/285 niektóre regiony stosują numery albo numery są ważniejsze niż nazwy.

Informacja o zasadach dotyczących Polski jest na Wiki: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Highway:International_equivalence

W tym sensie “wiedza” istnieje, pozostaje kwestia aplikacji tej wiedzy. Co może być trudne dla programu przetwarzającego globalne dane. Ale problem nadal pozostaje po stronie renderera i nawigacji.

Przy okazji: w Polskich ustaleniach wstawienie 4-cyfrowego numeru w “ref” jest zalecane jako wskazanie, że to jest “droga powiatowa”:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce#Oznakowanie_dr.C3.B3g

Istnieje możliwość wpisania tego jako reg_ref, to i tak problem gminnych i powiatowych dróg w miastach głównie, które mają również nazwy.

Witam serdecznie Wszystkich Mapowiczów, to mój pierwszy post tutaj. Początki przygody z OSM okazały się dla mnie dość trudne, ale wszystko jest do nauczenia, muszę się jeszcze doszkolić z Waszej nomenklatury i mam nadzieję że się wdrożę:D Na pierwszy ogień wziąłem Łebę, którą znam od lat i w której właśnie byłem (i wracam za 2 tyg.), sporo się tam pozmieniało - oprócz wybudowania obwodnic i przebudowy głównej ulicy na deptak, dlatego też postanowiłem, że zacznę uzupełniać braki właśnie tam, w mniejszym mieście jakoby na próbę. Stąd też moja prośba, żeby ktoś doświadczony zerknął, czy nie narobiłem szkód:| Np. wydaje mi się, że ścieżka rowerowa, którą nałożyłem, za bardzo pokrywa się z ulicą i jej miejscami nie widać (Al. Św. Jakuba i Al. Św. Mikołaja oraz ul. Brzozowa), chociaż to może jeszcze się “wgrywa” i na efekt końcowy trzeba poczekać?

Pozdrawiam serdecznie, jestem otwarty na uwagi, ponieważ chciałbym tu zostać na dłużej:) VRO

(edit)
Teraz widzę, że sam odpowiedziałem sobie na pytanie, więc wszystko gra:)

Może w takim razie zapytam, czy z racji tego, że jestem zupełnie początkujący, wystarzy że będę dokładnie opisywał naniesione zmiany, czy też muszę wszelkie zmiany zgłaszać na forum??

Na pewno nie musisz zgłaszać wszystkich zmian na forum.

Serdecznie witam w imieniu nas wszystkich! Jeśli masz jakieś konkretne pytania,możesz je zadawać właśniena Forum w watku na którym napisałes. Miłej zabawy z mapowaniem!
Marek

Witamy witamy,

Tylko używaj podkładu geoportalu a będzie git :slight_smile:

Przebieg ścieżki rowerowej jest bardzo dobry. Al. Św. Jakuba można by poprzesuwać do osi jezdni, bo ktoś to rysował z bardzo kiepskim podkładem (zobacz ulicę Szkolną - ta jest przesunięta o jakieś 20 metrów - ją koniecznie należy przesunąć). Zakładam oczywiście, że znasz i używasz podkład geoportalu (po ścieżce rowerowej wygląda na to, że tak). Jedyne o czym “zapomniałeś” rysując ścieżkę rowerową, to to, że w miejscach jej przecięcia z innymi highway powinna mieć z nimi punkty wspólne - otagowane zresztą jako highway=crossing oraz bicycle=yes - oczywiście tam, gdzie są (oznakowane) przejścia/przejazdy dla rowerów - w JOSM jest nawet szablon na to).
Jeśli jest to ścieżka dla rowerów oraz pieszych, z odzielnymi “pasami” dla pieszych i rowerów, to można ją otagować jako highway=path, foot=designated, bicycle=designated, segregated=yes - tak jest chyba przynajmniej w okolicy większości oznakowanych przejść dla pieszych - oczywiście nie znam tego na pamięć - użyłem szablonu JOSMa, aby to napisać ;).

Ale ogólnie robisz dobrze, a nawet bardzo dobrze. Trzymaj tak dalej ;).

Mimo pewnej liczby edycji również uważam się za początkującego w temacie OSM :slight_smile: Zgłaszaj te zmiany, z którymi masz problem albo co do których masz wątpliwości. Ludzie ze społeczności OSM pomogą Ci je rozwiać. Większość rzeczy jest opisana (chociaż często są to opisy jedynie w języku angielskim) na OSM-owej Wikipedii [wiki.openstreetmap.org]. Dlatego poszukiwania najlepiej zacząć właśnie tam, a dopiero potem pytać na forum. Jest też kanał IRC, na którym czasem pytam i proszę o pomoc, gdy jestem akurat w trakcie mapowania. Informacje jak się nań zalogować znajdziesz tutaj. Witaj w klubie Mapowiczów OSM. Miłego mapowania :slight_smile:

Witaj, miło że dołączyłeś do społeczności OSM :slight_smile: Całkiem niedawno sprzątałem w Łebie samotne adresy. Widziałem miejscami problemy z geometrią a więc jest co robić. Na pewno będę tam czasami zaglądał i w razie czego dam Ci znać.

Przy okazji wprowadzania gniazd bocianich widzę mnóstwo niezgodności przebiegów dróg w porównaniu z ortofoto geoportalu.
Czy można założyć (i się tego trzymać), że ortofoto geoportalu leży prawidłowo i w zauważonych rozbieżnościach dociągać węzły pod widoczny na podkładzie przebieg drogi?

Tak, uznajemy geoportal za idealnie skalibrowany.

Jak najbardziej, na 100%.