Wyświetlanie na domyślnej mapie

Ja staram się nie dociągać, żeby potem mieć gotowe rzeczywiste trawniki (w większości wystarczy dodać kiedyś krawężniki). A chodniki są też węższe i szersze - znam takie, że można iść kolumnami, i takie, że jedna osoba musi się przeciskać koło latarni. Z czasem pewnie wszystkie obszary będziemy rysować jako obszary i nie widzę tu wyjątku w postaci chodników.

A “village_green” to tzw. nawsie i chyba tylko lekkiej ręce tłumacza zawdzięczamy przekłamanie w Potlatchu, że to niby “zieleń miejska” - podczas gdy chodzi o wiejską, a i to bardzo specyficzną. Ja stosuję na razie “landuse=grass”, ale potrzeba nam na gwałt także klombów - chyba nie ma takiego tagu jeszcze, więc pewnie trzeba zacząć od spisania odpowiedniej propozycji.

  • faktycznie, mnie też living_street doprowadza do szału… :rage: Na głównej service domyślnie wyświetla się niezbyt cienko, ale jeśli posiada dodatkowy tag szczegółowy (np. że to droga parkingowa albo podjazd), to jest cieniutka, ale pewnie nie o taką nam chodzi.

  • literki P są chyba już zgłoszone - łapię w tej chwili za dużo srok za ogon, ale wczoraj widziałem coś na ten temat i już nie wiem gdzie, natomiast są propozycje, żeby przynajmniej zmniejszyć widoczność prywatnych parkingów (https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/312)

  • z tej samej parafii: ścieżki na cmentarzach też są zbyt wcześnie renderowane, przez co dosłownie “drzewa przesłaniają las”: widać obszar w czerwone przerywane linie, ale nie charakterystyczną plamę zieleni z symbolami nagrobkami, ani nawet nazwę cmentarza (np. https://www.openstreetmap.org/#map=14/52.2736/21.0450)… Niestety nie ma do nich osobnego tagowania, więc pytanie, czy należy je najpierw dodać, czy może wystarczy tylko przesunąć granicę wyświetlania dla wszystkich highway=footway?

Wreszcie - chyba warto w ramach orientacji w temacie wyświetlania map obejrzeć prezentację “Andy Allan: OpenStreetMap Carto” (https://www.youtube.com/watch?v=W7La0UXec3A). Jeszcze nie zdążyłem od wczoraj, gdy to znalazłem, ale planuję wkrótce.

Nie żebym się upierał przy nazwie, ale ja sobie to wizualizuję właśnie jako “skórkę” na gołe dane, które są zasadniczą częścią projektu. Mapa w OSM jest właśnie nakładką na te dane i powoduje, że wyglądają tak, a nie inaczej.

Znalazłem coś, co się kwalifikuje do tego tematu: jak sprawić, by budynek Ratusza-Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, znajdujący się w centrum miasta, był znów widoczny na warstwie OSM Classic? [link do OSM] Ktoś oznaczał w centrum strefę (dla) pieszych i wewnątrz tego obszaru zniknęły budynki (tzn. ten konkretny). Da się to poprawić, czy tak już musi być? Na (innych) warstwach (MapQuest, Transportation, Humanitarian) ten budynek jest widoczny.

Prawdopodobnie to ten sam błąd, który przelał moją czarę goryczy. Wydaje mi się na oko, że dotyczy go ten bilecik:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/688

i prawdopodobnie ma związek z tym zgłoszeniem:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/685

Nie żebym się upierał, ale tutaj raczej mówi się o stylach renderowania, więc jeśli chcesz być dobrze rozumiany… :wink:

Faktycznie. Dzięki za objaśnienie. Może to poprawią.

Już znalazłem - literki są takie same, ale jest propozycja, żeby się pojawiały przy większym zoomie:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/707

Przykład z parkingami (w tym bileciku są też propozycje zmiany zoomu innych POI):

No i poprawili :slight_smile:

Może będziemy mieli szczęście - ktoś otworzył na to bilecik właśnie!

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/708

Z moich różnych oftopicznych dyskusji wyszedł ciekawy wątek wyświetlania mapy “dla mapujących”. Andy twierdzi, że standardowa mapa kiedyś właśnie temu miała służyć, a teraz zrobiła się jakaś bardziej podobna do gładkiego, ale gołego MapQuesta, co niestety skłania ludzi do prostackiego oszukiwania pod render:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/tagging/2014-July/018199.html
https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2014-June/070074.html

Niestety nikt nie odpowiedział mu w jakim kierunku zmierza teraz ta mapka, ale generalnie ludzie twierdzą, że po tym, jak po latach zostały załatwione podstawowe problemy z domyślną mapą, teraz można liczyć na dodawanie do niej różnych bardziej praktycznych rzeczy. Ja bym bardzo chciał, żeby ona znów zaczęła być “dla mapujących”!

Tak, jestem ostatnio mocno aktywny w zakresie domyślnego stylu. Nawet jakieś moje bardzo drobne poprawki zostały zaakceptowane i już zostałem oskarżony o niszczenie mapy :slight_smile: Na razie zajmuję się innymi rzeczami i czekam aż główny autor stylu albo zaakceptuje moje aktualne propozycje albo je odrzuci [ https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/707 i https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/687 ]. Ale planuję pozgłaszać następne propozycje.

Ogólnie - jak ktoś zna angielski, konkretnie wiadomo na czym polega problem i jest jakiś pomysł by go rozwiązać to najlepiej zgłosić i opisać go na https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues

“Nie wyświetlają się wysepki drogowe” - a jak są one zaznaczane?

“Wszystkie wzniesienia gnieżdżą się pod jednym tagiem” - na to sam styl nie poradzi

“Przystanki nie pojawiają się na mapie jeśli są otagowane w nowym schemacie “public_transport”” - jest https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/311, nie ma na razie kodu.

“Nie ma jak odróżnić tablicy pamiątkowej od pomnika”
Do tego trzeba zaimportowania klucza memorial (co z jakichś, na razie nieznanych mi, powodów jest bardzo skomplikowane i w bliskiej przyszłości nie nastąpi)

“Nie wyświetlają się prawidłowo otagowane rzeźby w parku” - czy chodzi o tourism=artwork?

Nadmiar P jest zgłoszony w https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/70 i jedna z moich aktualnych propozycji by ten problem ograniczyła

a czy ktoś już zgłaszał opcję z paskudnym renderowaniem granic krajów? Styl jest robiony ewidentnie pod USA i ich stany. W Europie przy mniejszym zbliżeniu widać granice województw, ale nie widać granic krajów - nie wiadomo gdzie kończą się Czechy a zaczyna Polska.

Z tego co wiem - to nie. Ale tu będzie spory problem by to poprawić tak by za chwilę nie pojawili się ludzie z USA narzekający na to że im granice stanów zniknęły.

Gdyby ktoś był zainteresowany by jakoś bardziej zaangażować się w zmienianie stylów (tj. proponowanie konkretnych propozycji zmian) a miałby jakieś problemy techniczne - chętnie pomogę, właśnie udało mi się uruchomić renderowanie.

no, ale przecież w selektorach dla boundary=administrative można dać kod kraju - dla USA zrobienie wyjątku nie powinno być problemem technicznym. IMHO przy obecnym renderowaniu główny styl OSM nie nadaje się np. do planowania podróży zagranicznych - niestety, ale żeby cokolwiek dojrzeć na poziomie międzynarodowym muszę się przełączyć na google maps :frowning:

IMHO granice level4 trzeba przenieść 1-2 poziomy niżej a granice level2 pogrubić + wyjątek dla USA (level4 na starym poziomie). Labele z nazwami granic level4 można przenieść jeszcze niżej.

IMHO2 - skoro już jesteśmy przy zmienianiu stylów to może zróbmy porządny tuning stylu mapnikowego i wrzućmy go na osmapa.pl? A co ciekawsze zmiany można pchać jako propozycje globalne do OSM.

A możesz coś więcej o tym powiedzieć? Interesuje mnie jaka tam jest atmosfera i zwyczaje, bo pomysły to mam, tylko nie chcę się bez sensu narobić, a potem ktoś to odrzuci albo oleje, chciałbym wiedzieć na co nie warto tracić czasu albo ryzyko zmarnowania wysiłków jest znaczne.

W ten sposób:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:traffic_calming%3Disland

Trochę mnie to irytuje, bo ta definicja nie obsługuje powierzchni, czyli jest zaprojektowana bez uwzględnienia mikromapowania, a z dzisiejszymi zdjęciami satelitarnymi jak coś ma poniżej 5 metrów, to mogę to obrysować jako powierzchnię z dokładnością rzędu decymetrów… Pytanie jeszcze czy to ma być wysepka zieleni, czy może ogólna powierzchnia oddzielająca jezdnie - podejrzewam, że ogólnie, a trawnik zawsze można dodać.

Właśnie próbuję rozszerzyć “peak” i nawet powstały fajne ikonki rozróżniające górę od wzgórza i pagórka, ale po reakcjach widzę, że chyba nie przejdzie. Ale na razie jest jeszcze etap dyskusji.

Mógłbym spróbować przygotować taki kod, przynajmniej dla tych przypadków, kiedy jest to zwykły odpowiednik starego schematu (to nawet byłoby dobre do pierwszego ćwiczenia w carto), ale jeszcze nawet nie miałem czasu postawić sobie środowiska testowego. Czy ewentualnie mógłbym ci go podrzucić do testów?

O? A znasz jakiś bilecik na to, czy mam założyć nowy? Chodzi mi o to, żeby można było przynajmniej zorientować się w czym problem i zasygnalizować, żeby nie umknęło, bo od tego przecież jest system zgłoszeń.

Tak, konkretnie sprawdzam “tourism=artwork+artwork_type=sculpture”.

Już się tam trochę rozeznałem i też czekam na to. :slight_smile:

Swoją drogą - to repozytorium obsługuje jak rozumiem Andy Allen, który gdzie indziej pytał o kierunek zmian tego stylu. Czy on posiada te magiczne “przyciski” i tylko pytał o wizję, czy nie ma tam mocy decyzyjnej?

Andy Allan ( https://github.com/gravitystorm ) jako jedyny modyfikuje kod (w tym akceptowanie pull requestów). Problemem jest trochę że nie ma on specjalnie dużo czasu - na ile to problem to właśnie testuję, zobaczę kiedy odpowie na moje pull requesty. Starałem się żeby były lepsze niż przeciętne (przetestowany kod z przykładami zmian itd), zobaczę czy spowoduje to ich rozpatrzenie w sensownym czasie.

artwork_type też nie ma w bazie :frowning: - patrz https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/openstreetmap-carto.style

Szukałem i nie znalazłem.

Wolałbym pomóc w postawieniu środowiska, akurat testowanie zajmuje więcej czasu niż wszystkie inne rzeczy związane z tworzeniem pull requesta (przynajmniej mi). Ja mam Linuxa jako maszynę wirtualną, z prostym (i wolno działającym) skryptem który generuje mi jak mapa się zmieni w podanych miejscach.

W tym momencie nie mam pomysłu jak to pokazać, jako ikonka to będzie słabo wyglądać. Swoją drogą, jak mam napady mikomapowania to raczej rozdzielam w takich miejscach drogę na dwie jednokierunkowe nitki.

Trudno powiedzieć. Dopiero zaczynam - a to co z moich zmian weszło to były jakieś drobiazgi https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/commits?author=mkoniecz A ten komentarz odnosił się do https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/695

Andy Allan komentował iż woli poprawianie tego co jest już w stylu nad dodawaniem setek nowych ikon. Co do losów proponowanych zmian, można obejrzeć https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pulls (czekające) i https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pulls?direction=desc&page=1&sort=created&state=closed (zaakceptowane bądź odrzucone/wysłane do poprawki/czekające na coś/zastąpione lepszymi)

Ja potrzebuję także jako obszar, bo w mieście to bywają całkiem spore połacie, a dla punktu i drogi już tam mamy propozycje renderowania. Nitki dróg już są, ale bez oznaczenia wysepki na przykład przejście dla pieszych wygląda od czapy, tzn. robi jakiś dziwny zygzak:

https://www.openstreetmap.org/way/259916654#map=18/52.23049/21.00394&layers=D

Jest właśnie ciekawy desant zgłoszeń ikonek i ogólne pytanie do Andy’ego:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/660#issuecomment-48624836

Czekam na odpowiedź, bo wygląda mi na to, że ma lekkie rozdwojenie jaźni. :roll_eyes:

Poruszono bardzo ważny tag.
Wysepki spowalniające samochody na przejściu dla pieszych.
Jadąc po drogach w Polsce, w nocy i po deszczu, praktycznie ich lokalizacja jest niewidoczna.

IMHO, powinny one być obowiązkowe zaznaczone na mapach nawigacyjnych.
Ich lokalizacja i obrys jest dużo ważniejsze dla kierowców niż lokalizacja słupków pikietażowych.
Pozwoliłoby to uniknąć wypadku spowodowanego nieumyślnym najechaniem krawężniaka wysepki przy dużej prędkości.

ale taka nawigacja musiała by krzyczeć, że coś takiego jest w pobliżu - nikt nie patrzy non stop na mapę. I to dopiero przy większych prędkościach, bo np. w mieście byś się przekręcił, gdyby co chwilę coś piszczało i gadało w samochodzie. Zresztą na długo przed taką wysepką jest podwójna ciągła - i to na to trzeba zwracać uwagę.

IMHO wypadki tego typu powodują ludzie, którzy i tak ignorują ograniczenia prędkości i znaki - jeżdżę od wielu lat i nigdy nie miałem z tym problemu, za to co chwila widzę geniuszy, którym się spieszy i z piskiem opon próbują wyhamować przed wysepką.

Pewnie tak samo jak słynne drzewa-mordercy, które wyskakują znienacka na drogę… :slight_smile: Tak czy owak wysepki bym chciał widzieć.

Popełniłem natomiast pomyłkę i Andy z listy tagging to inny Andy niż ten od mapki… Niestety nadal nie odpisał co ma na myśli mówiąc, żeby tych ikonek nie dawać wszystkich. Ktoś inny za to przypomniał sobie, że gdzieś był fork Mapnika zawierający właśnie dużo ikon dla mapujących, ale nie pamięta gdzie to było.