Mapfactor Navigator Free - darmowa nawigacja offline

  1. A tak właściwie to to rondo jest poprawnie narysowane? Na podkładzie jest wprawdzie plac budowy, ale mi wygląda to tak, jakby ktoś rysował każdy pas ruchu osobno…
  2. Czy można pociąć sobie rondo na kawałki? Moim zdaniem, jeśli przez rondo prowadzi kilka dróg różnej klasy, to całe powinno być klasy najwyższej z tych dróg, można też dodać je do relacji drogi (dróg?) w całości (zresztą podobnie robię dodając ronda do relacji tras komunikacji lub szlaków rowerowych/turystycznych) - nie bardzo więc widzę potrzebę cięcia ronda na fragmenty, ale pytanie jest raczej o to, czy to jest dopuszczalne.

Model biznesowy tego typu produktów jest dość prosty:

  • dostajesz fajny program i możliwość skorzystania z darmowej mapy “open source”, która jest lepsza/gorsza ale jest free.
  • możesz kupić mapę komercyjną, która ma to i owo gorsze od map free ale jako całość jest o ligę wyżej
    Pojeździsz, spodoba Ci się soft ale mapa wpuście raz czy drugi w maliny to kupisz mapę i to tu jest biznes
    Nie jest w interesie producenta dać mapę free równorzędną komercyjnej bo wtey nie kupisz.
    Ta free bedzie gorsza bo rzadziej aktualizowana, bo gro funkcji nie zadziała itp itd.
    Kompilator dla MF nie jest dostępny dla osób/firm trzecich.

To jest tzw. rondo potokowe - strumieniowe. Z zewnętrznego pasa można jechać w prawo i prosto; z wewnętrznego prosto i w lewo. Pasy fizycznie rozdziela wysoki kraweżnik (stąd dwa kręgi). Cięcie rond jest raczej praktykowane (to moja subiektywna obserwacja) szczególnie jeśli jej kawełek jest częścią jakiejś trasy/roli. Mogę oczywiście się mylić.
Eliminując cięcie ronda wykluczamy zastosowanie tagów turn:lanes oraz wariacji z destination:lanes. Inna sprawa, że NF i tak ich w w/w przypadku nie pokazuje tak samo jak w z prostymi drogami dwukierunkowymi z tagami turn:lanes:forward/backward.

Dla OSMAnd świeże mapy są w pewnym miejscu wystawiane. Pytałem, czy dla NF też tak jest.

Dla Osmand’a jest kompilator i mapę może wyprodukować każdy.
My w UMP tworzymy mapę dla Osmand’a, Osmand tworzy sam mapę z danych OSM a i u Was jest tworzona inna wersja tej mapy mająca to czego hurtowo produkując mapy nie robi ekipa Osmand’a.
Do Mapfactor’a nie ma narzędzi, więc nie ma map innych niż te od nich.

Można już pobrać nową mapę Polski z MapFactor.
Problem z rondem został rozwiązany. NF sygnalizuje rondo i właściwy zjazd.

Witam,
Czy ktoś się orientuje dlaczego NF generuje złe - sprzeczne komunikaty przy wjazdach na skrzyżowania (zwykłe lub ronda). Chodzi o kimbinacje tagów turn:lanes, destination:lanes, komunikatu głosowego oraz wizualizacji trasy.
Oto przykłady:
http://map.project-osrm.org/?hl=pl&loc=49.618473,20.716026&loc=49.616959,20.716488&z=17&center=49.617794,20.715473&alt=0&df=0&re=0&ly=-1171809665
http://map.project-osrm.org/?hl=pl&loc=50.021072,21.984158&loc=50.021305,21.982050&z=18&center=50.021445,21.983047&alt=0&df=0&re=0&ly=-1171809665

Panie Marku czy ma pan jakieś info z NF nt. usprawnienia modułu wyszukiwania o którym pisaliśmy w wątku 40?

Cześć Dawidzie,
niestety nie :confused:

Natomiast z tego co słyszę do końca roku pojawi się inna darmowa apka, która to będzie umiała.

OT: My tutaj wszyscy jesteśmy na Ty :slight_smile:

WItam,
Do pobrania jest nowy NF w wersji 14.1.2 dla Windows.
Niestety nie poprawiono ani modułu wyszukiwania miejscowości/wsi ani nie usunięto problemu nawigowania chodnikiem (przy użyciu samochodu).

Założyłem na formum Mapfactora nowy włątek dot. poprawy modułu wyszukiwania (postulat wyeliminowania podziału administracyjnego plus wyszukiwanie po kodzie pocztowym). Jeśli ktoś czuje się na siłach aby przekonać “MAPFACTOROWCÓW” do wprowadzenia owych zmian to zapraszam tutaj: http://forum.mapfactor.com/discussion/6302/searching-engine-improving

A co Ci nie pasuje w podziale administracyjnym?

To że nie każdy go zna na pamięć szukając miejscowości? :wink:

Nadal nie rozumiem, o co chodzi. O to, że pojawia się przy danej miejscowości informacja o tym, w jakim powiecie leży dana wioska? Jak dla mnie jest to istotna pomoc, bo spróbujcież znaleźć np. Bukowinę albo Dąbrowicę bez takiej informacji :wink:
Oczywiście, kody pocztowe być powinny, tu nie ma dwóch zdań.

Chodzi zapewne o problem przy wyszukiwaniu adresu takiego jak np.
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 3

Po wybraniu kraju, miasta i wpisaniu nazwy ulicy jest kilka(naście) wersji tej samej ulicy do wyboru, niektóre w różnych dzielnicach, ale nie tylko (w tym przykładzie jest ładnych kilka w dzielnicy Śródmieście, które właściwie niczym się nie różnią) i trzeba sprawdzać wszystkie po kolei, aby znaleźć w końcu ten kawałek, który zawiera numer 3. Totalnie bez sensu. Problem nie dotyczy tylko dużych miast i długich ulic (prosty przykład: Świebodzice, ul. Piasta - podzielona na dwa kawałki jeśli jako miejscowość wybrać Świebodzice albo w całości, jeśli wybrać “Świebodzice-Świebodzice” :P). Dopisanie powiatu itp. do nazwy różnych miejscowości jest jak najbardziej na miejscu, ulice z tej samej miejscowości nie powinny być dzielone, lub jeśli z jakiegoś powodu muszą, to powinny być do nich dopisane numery domów na liście wyboru ulicy. (Edit: oczywiście chodzi o (nie) dzielenie ulic w wyszukiwaniu w nawigacji, w danych OSM jest to często konieczne z powodu różnych nawierzchni, różnych ograniczeń prędkości, linii atobusowych, szlaków turystycznych itp. itd.).

Dokładnie o to mi chodzi. Uważam, że adresy danego miasta/wsi-> ulicy powinny być w jednym katalogu.
Innym przykładem tego o czym pisze Domiss są Katowice, al. Korfantego - aleja podzielona chyba na 4-5 kawałków ponieważ przebiega przez kilka dzielnic. Aby znaleźć np. nr 155 trzeba przeszukać wszystkie dzielnice.
Problem nie dotyczy tylko i wyłącznie danych mapowych Polski. Jadąc za granicę napotykamy identyczny problem i dodając do tego potencjalną barierę jezykową sytuacja staje się niesympatyczna.
PS. W ubiegłe wakacje musiałem z dziećmi pilnie pojechać do szpitala (zatrucie żołądkowe) w HR w Zadarze. W stresie łatwiej było mi znaleźć daną ulice w mapach HERE (dobrze, że miałem starą N8) niż w NF.

Nie wyważajmy otwartych drzwi… Nawigacje komercyjne radzą sobie z tym problemem (nawet darmnowa przeglądarkowa OSRM to potrafi).
Podział administracyjny oraz kody pocztowe mają jedynie stanowiść dookreślenie danej destynacji w przypadku występowania miescowości o tej samej nazwie.
Obecnie ów podział adm. dzieli miejsowości/wsie na mniejsze zbiory. Wprowadza to dodatkowe zamieszanie i konsternację.
Np. Gliwice… chcąc dojechać na ul. Portową 28 trzeba wybrać opcję Stare Gliwice (pytanie: czy Stare Gliwice to Gliwice z kodem 44-100? - odp. tak, ale to trzeba wiedzieć; pod tym adresem jest Śląskie Centrum Logistyki z portem i urzędem celnym - bardzo często odwiedzane miejsce).

Mój wątek na stronie MapFactor dot. usprawnienia modułu wyszukiwania (http://forum.mapfactor.com/discussion/6302/searching-engine-improving) pewnie umrze śmiercą naturalną… Panom chyba brakuje odwagi aby jednoznacznie określić swoje stanowisko. Ignorowanie zadanego pytania oznacza raczej, że żadnych zmian w tej materii nie będzie. :frowning:

Chyba jest sposób na to, opisał to też mdx na forum NF o którym wspominał Dawid:

A więc szukamy Warszawa, potem wybieramy Warszawa powiat (zgodnie ze ww. wskazówką “via administrative area”), szukamy Aleje Jerozolimskie i pojawia nam się ta ulica we wspomnianej wersji JOINT: Aleje Jerozolimskie węzeł (w polskiej wersji słowu joint odpowiada słowo węzeł, trochę niefortunnie dobrane) - wszystkie dzielnice - Ochota, Ursus, Włochy, Śródmieście i niżej pojedyńczo każda z dzielnic.

Rzeczywiście, to jest bardzo intuicyjne, na pewno każdy nowy użytkownik tej nawigacji będzie to wiedział :P. Moim zdaniem dopóki to działa w ten sposób to Mapfactor Navigator nie nadaje się (dla mnie) do użytku. Używam nawigacji sporadycznie, na pewno nie będę pamiętał tak dziwacznych rozwiązań przy wyszukiwaniu następnym razem jakiegoś adresu…

Inna sprawa też, że Warszawa powiat wyświetla się tylko dlatego, że Warszawa powiat (admin_level=6) ma tą samę nazwę co Warszawa miasto, o które właściwie nam chodzi (admin_level=8). W nawigatorze w polu miejscowość w rzeczywistości możemy wpisać również nazwę regionu (w naszym przypadku powiat, gmina) i wtedy widzimy zbiorczo ulice w danym np. powiecie, trochę dziwne bo przecież w każdym przypadkowym miejscu do którego nawigujemy nie wpisujemy nazwy powiatu a nazwę miejscowości.