Mapfactor Navigator Free - darmowa nawigacja offline

Wydaje mi się, że marimil kiedyś przygotował grafikę jak powinno się łączyć drogi. Niestety nie mogę tego odnaleźć. Ogólnie chodziło o to, że jeśli jest możliwość skrętu w lewo i prawo to końcowy odcinek powinien być prostopadły do drogi bo zazwyczaj tak jest w rzeczywistości.

Tu raczej chodzi o przypadki, gdzie mamy łuk drogi głównej np. dochodzącej do skrzyżowania - ze szczytu którego wychodzi nowa droga / łącznik wyglądająca jak naturalna kontynuacja drogi głównej. W rzeczywistości komenda “jedź prosto” dotyczy relanie skrętu w prawo/lewo. NF ma kłopot z takimi przypadkami i zarówno dla skrętu w prawo/lewo jak i jazdy na wprost wyrzuca komunikat “jedź prosto”. Oto wizualizacja:
https://onedrive.live.com/?cid=99998D3463B1F5F6&id=99998D3463B1F5F6!1051&v=3

I duskusja tczy się o to czy rysujemy tak: https://onedrive.live.com/?cid=99998D3463B1F5F6&id=99998D3463B1F5F6!1055&v=3
sygnalizując skręt którego nie ma w rzeczywistości,
czy może tak: https://onedrive.live.com/?cid=99998D3463B1F5F6&id=99998D3463B1F5F6!1054&v=3

NF potrafi nawet w takim przypadku (nie informując o rondzie) wyrzucić komunikat jedź prosto
http://map.project-osrm.org/?hl=pl&loc=50.065304,21.929367&loc=50.065891,21.928864&z=18&center=50.065542,21.928480&alt=0&df=0&re=0&ly=-1171809665

Np taki przypadek z realnego świata?

Rysujesz prawdziwą geometrie dróg (po osiach), ustawiasz lanes i jak nawiagacja coś żle “mówi” to jest błąd nawigacji, a nie bład mapy.

Co do przykładów które podałeś, to trudno rozstrzygnąć który jest prawidłowy, jak się nie widzi, jak faktycznie przebiegają drogi w tymi miejscu.

@dotevo
Też szukałem - to było w komentarzach na osm.org.pl. Niestety z jakiegoś powodu komentarze się nie wyświetlają.

Z tego co pamiętam moja uwaga dotyczyła dwukierunkowej drogi odchodzącej (sam się kiedyś nadziałem na “jedź prosto”). Wtedy warto zrobić kąt prosty do drogi głównej.
Jednak koledzy w obu przypadkach pokazali drogę jednokierunkową i to faktycznie może być problem. Aczkolwiek wczoraj jadąc słyszałem komunikaty “trzymaj się lewej”. Musiałbym tylko sprawdzić jak wyglądają owe skrzyżowania.

To było na na tym “skrzyżowaniu”
.
Tu jednak droga odchodząca nie prowadzi “prosto” - nawigacja przed skrzyżowaniem zaproponowała “trzymaj się lewej”. Druga sprawa - obie drogi są tej samej klasy. W przypadku różnych klas może być inaczej.

Mamy pełne widzimisie w sprawie klas dróg, więc logicznie mi się wydaje, że nie ma sensu ich brać przy generowaniu komunikatów nawigacji.

Lanes i prawdziwy kąt dróg, powinno wystarczyć, aby wskazać na jakich pasach i jakiego kierunku się należy trzymać na rozjazadach.

Ja nie piszę tylko o łącznikach. Sytuacja z różnymi klasami może dotyczyć obwodnicy, gdzie zjeżdżając z niej wdepniemy w miasto.
Kolejna sprawa, przy różnych klasach, to taka jak słuchający nawigacji zinterpretuje komunikat “jedź prosto”. Jedni używają kierunkowskazu “zjeżdżając prosto”, inni nie.

Oczywiście. Lecz na tym skrzyżowaniu nie ma informacji o pasach. Pocieszające jest więc to, że mimo jej braku nawigacja nie powiedziała “jedź prosto”.

Nawigacja nie korzysta wprost z bazy danych OSM ale ze zbioru przetworzonego na własny format. Takie manipulacje z modyfikacją skrzyżowań robi się przy konwersji danych, zgodnie z potrzebami danego programu nawigacyjnego. Jeżeli zafałszujesz dane w OSM, to programy konwertujące będą miały problem z poprawną analizą skrzyżowania i będzie z tego powodu jeszcze więcej problemów.

Dla przykładu: przy konwersji podobnego rozgałęzienia na mapę dla Garmina, bez żadnych manipulacji, nawigacja Garmina powie “trzymaj się prawej” lub “trzymaj się lewej”, zależnie od tego gdzie prowadzi trasa. Jeżeli zostanie zmieniony kąt rozejścia się dróg, to może być tak, że nawigacja powie “skręć w prawo” ale dla drugiego wariantu trasy nic nie powie, bo z punktu widzenia programu, skrzyżowanie nie wymaga żadnego manewru i jazda na wprost jest naturalna.

No i to jest OK. Masz tutaj dwa rozjazdy po kolei (jeśli uznać kąt pierwszego rozgałeżienia, na tyle mały ze jest to zjazd). Na pierwszym należy “trzymać sie lewej” [1] , na drugim “trzymać się prawej” jeśli masz jechać z dwu możliwosci tą bardziej z prawej. Dodatkowa nawigacja może obliczyć którego pasa/pasów należy się trzymać przed oboma zjazdami.

[1]. Być może chodzi tu znaczenie niefortunnego “trzymać się lewej/prawej”. Ja je rozumiem “trzymaj się lewej/prawej drogi na rozjeździe”, a nie “trzymaj się pasa przy prawej/lewej krawędzi drogi” czy “skręć bardzo lekko w prawo/lewo” (sam rozjazd może być po łuku i wtedy obie drogi skręcają w tym samym kierunku).

Mnie nie trzeba tego tłumaczyć i uważam, że przy rozjazdach (w jednokierunkowe) trzeba zachować geometrię. Posty Dotevo i mój mówiące o “naginaniu” skrzyżowań dotyczyły tych gdzie “skręcamy” w dwukierunkową. Chodzi o to, żeby czytający ten wątek nie zaczęli nagle “fałszować” takich właśnie skrzyżowań.
Ja na początku robiłem błędy przy rysowaniu “zjazdów” w takie drogi, bo bazowałem na śladzie gps i nie było podkładów - nie brałem pod uwagę przeciwnego kierunku.
Moja dalsza analiza wynika z tego, że nie zawsze jest tak, jak opisał Dawid.

@popej
Jeśli chodzi o NF, ten przed skrzyżowaniami, na których mam jechać prosto, komunikuje mi o tym. Nie wiem, czy działa to dobrze w każdym przypadku - za mało jeżdżę z nawigacją.

Nie twierdziłem, że to nagminny problem. NF popełnia takie błędy wniektórych przypadkach. I jak pisałem wyżej
NF potrafi nawet w takim przypadku (nie informując o rondzie) wyrzucić komunikat jedź prosto
http://map.project-osrm.org/?hl=pl&loc=50.065304,21.929367&loc=50.065891,21.928864&z=18&center=50.065542,21.928480&alt=0&df=0&re=0&ly=-1171809665

Czy są gdzieś dostępne świeże mapy dla tej nawigacji i czy jest możliwość ich wgrania do katalogu bez ściągania aplikacją?

  1. A tak właściwie to to rondo jest poprawnie narysowane? Na podkładzie jest wprawdzie plac budowy, ale mi wygląda to tak, jakby ktoś rysował każdy pas ruchu osobno…
  2. Czy można pociąć sobie rondo na kawałki? Moim zdaniem, jeśli przez rondo prowadzi kilka dróg różnej klasy, to całe powinno być klasy najwyższej z tych dróg, można też dodać je do relacji drogi (dróg?) w całości (zresztą podobnie robię dodając ronda do relacji tras komunikacji lub szlaków rowerowych/turystycznych) - nie bardzo więc widzę potrzebę cięcia ronda na fragmenty, ale pytanie jest raczej o to, czy to jest dopuszczalne.

Model biznesowy tego typu produktów jest dość prosty:

  • dostajesz fajny program i możliwość skorzystania z darmowej mapy “open source”, która jest lepsza/gorsza ale jest free.
  • możesz kupić mapę komercyjną, która ma to i owo gorsze od map free ale jako całość jest o ligę wyżej
    Pojeździsz, spodoba Ci się soft ale mapa wpuście raz czy drugi w maliny to kupisz mapę i to tu jest biznes
    Nie jest w interesie producenta dać mapę free równorzędną komercyjnej bo wtey nie kupisz.
    Ta free bedzie gorsza bo rzadziej aktualizowana, bo gro funkcji nie zadziała itp itd.
    Kompilator dla MF nie jest dostępny dla osób/firm trzecich.

To jest tzw. rondo potokowe - strumieniowe. Z zewnętrznego pasa można jechać w prawo i prosto; z wewnętrznego prosto i w lewo. Pasy fizycznie rozdziela wysoki kraweżnik (stąd dwa kręgi). Cięcie rond jest raczej praktykowane (to moja subiektywna obserwacja) szczególnie jeśli jej kawełek jest częścią jakiejś trasy/roli. Mogę oczywiście się mylić.
Eliminując cięcie ronda wykluczamy zastosowanie tagów turn:lanes oraz wariacji z destination:lanes. Inna sprawa, że NF i tak ich w w/w przypadku nie pokazuje tak samo jak w z prostymi drogami dwukierunkowymi z tagami turn:lanes:forward/backward.

Dla OSMAnd świeże mapy są w pewnym miejscu wystawiane. Pytałem, czy dla NF też tak jest.

Dla Osmand’a jest kompilator i mapę może wyprodukować każdy.
My w UMP tworzymy mapę dla Osmand’a, Osmand tworzy sam mapę z danych OSM a i u Was jest tworzona inna wersja tej mapy mająca to czego hurtowo produkując mapy nie robi ekipa Osmand’a.
Do Mapfactor’a nie ma narzędzi, więc nie ma map innych niż te od nich.

Można już pobrać nową mapę Polski z MapFactor.
Problem z rondem został rozwiązany. NF sygnalizuje rondo i właściwy zjazd.

Witam,
Czy ktoś się orientuje dlaczego NF generuje złe - sprzeczne komunikaty przy wjazdach na skrzyżowania (zwykłe lub ronda). Chodzi o kimbinacje tagów turn:lanes, destination:lanes, komunikatu głosowego oraz wizualizacji trasy.
Oto przykłady:
http://map.project-osrm.org/?hl=pl&loc=49.618473,20.716026&loc=49.616959,20.716488&z=17&center=49.617794,20.715473&alt=0&df=0&re=0&ly=-1171809665
http://map.project-osrm.org/?hl=pl&loc=50.021072,21.984158&loc=50.021305,21.982050&z=18&center=50.021445,21.983047&alt=0&df=0&re=0&ly=-1171809665

Panie Marku czy ma pan jakieś info z NF nt. usprawnienia modułu wyszukiwania o którym pisaliśmy w wątku 40?