Konkurs "Bocianie gniazda 2014"

Jeśli gniazdo będzie w zasięgu wzroku od śladu to będzie OK (200-400 metrów).

Jasne, że się nada. W Twoim przypadku i tak raczej nie będzie wątpliwości, bo dla każdego gniazda masz zdjęcie.

No bo taka jest chyba idea konkursu? Miałbym więcej, tylko nie wszędzie udało mi się zrobić: albo nie dało się zatrzymać przy szosie, albo dało się ale warunki były mocno niesatysfakcjonujące (padało) i wolę wikimedii nie zaśmiecać nieudanymi zdjęciami.

Ze zgrozą obserwuję jak ktoś posuwa się w stronę celu mojego wyjazdu urlopowego… :wink: ale może nie dotrze…

PS Żona mówi, że musimy wygrać ;), a jako nagrodę wziąć talon na paliwo albo na usługi mechanika (dzisiaj się okaże co zepsułem jak przywaliłem podwoziem w kamienie na polnej drodze) :smiley:

Cele są takie:

  1. dodawanie gniazd do OSM
  2. robienie zdjęć i dodawanie ich do Commons
  3. motywacja uczestników do wyjścia w teren (bo niektórzy by tylko przed kompem mapowali :wink:
  4. promowanie OSM wśród ludzi, którzy jeszcze nie słyszeli o tym projekcie albo nie mieli odwagi/motywacji, by coś dodać.

Zdjęć można nie dodawać do Commons, ale wtedy trzeba nadrabiać liczbą dodanych gniazd.

Hej

Przypominam, że jest dostępny szablon do JOSM, którego celem jest ułatwienie dodawania gniazd.

Aby z niego skorzystać, trzeba go aktywować w konfiguracji JOSMa:

Stronka wyglada super:
http://osmtools.org/gniazda/bocian/#lat=52.0722&lon=20.9577&z=14

Pytanie? Dałoby się zrobić wybór języka?
Można by to pokazać innym społecznościom poza Polską.

A jak się ma twoje “OK” do regulaminu (który też tworzyłeś) gdzie mowa o dyskwalifikacji za gniazdo
“oddalone od ich rzeczywistego położenia o więcej niż 50 metrów” ?
Może dobrze byłoby się ściśle trzymać zapisów bo inaczej jest duża szansa że znowu będzie dym…

A co do meritum, to mając zdjęcie i tracka (nawet oddalonego o kilkadziesiąt m) można całkiem dokładnie ustalić płożenie gniazda na podkładzie z geoportalu.
Zwykle jest albo na słupie (którego cień widać) albo na dachu (który tym bardziej widać). Do tej pory tylko w jednym przypadku miałem problem z ustaleniem dokładnego położenia (gniazdo obok autostrady, na podkładzie szczere pole, punkt zaznaczony z jadącego samochodu, brak zdjęcia).

No właśnie, jak się ma? :wink:
Bo dla mnie to są dwa różne tematy - ślad może być oddalony od gniazda “o zasięg wzroku” ale to do uczestnika należy zadbanie o to, by gniazdo było umieszczone w dokładnej lokalizacji.

Tak też to wyjaśnienie zrozumiałem: 50 m dotyczy lokalizacji gniazda, a ten zasięg wzroku tylko śladu dowodowego.
Tym bardziej, ze GPS mam w samochodzie i nie zawsze zabieram go wysiadając by robić zdjęcie

Jak wygląda punktowanie dla gniazd, których jest np. 3 obok siebie (albo 3 kolejne słupy) przy drodze? Czy każdemu osobne zdjęcie robić, czy linkować do jednej grafiki w JOSM? :smiley:

Jeśli na tym zdjęciu widać dobrze wszystkie trzy gniazda to chyba wystarczy jedno zdjęcie. Nie widzę potrzeby mnożenia zdjęć tylko po to, by różniły się kątem ujęcia.
Nie wiem jaka jest dokładnie sytuacja - czy mówisz o drzewie na którym są 3 gniazda czy może o miejscowości, gdzie na kolejnych słupach są gniazda. W tym drugim przypadku sugerowałbym jednak oddzielne zdjęcia.

Ponieważ to mój pierwszy post na tym forum - serwus mapowicze!

A teraz pytania.

  1. Wystarczy, że zacznę dodawać gniazda żeby liczyć się w konkursowych statystykach, bez względu na to czy edytuję w JOSM czy przez przeglądarkę?
  2. Przy wielu gniazdach byłem kiedyś, nie zawsze mam ślad ale potrafię je dokładnie wskazać. Mam za to kolegę, który dysponuje aktualnymi zdjęciami tych gniazd i chętnie mi je prześle żebym wstawił na Wikimedia (zgadza się z licencją CC) - po prostu nie chce mu się w to bawić. Liczy się? Czy urabiać kolegę, aż zachce mu się bawić w OSM i Wikimedia?
  3. Liczą się tylko nowo utworzone punkty, czy jak jest już np. komin i dodam kolejne tagi to też się liczy?*
  • Będzie to wyglądało np. tak:
    Dotychczasowe: man_made=chimney
    Dodane: birds_nest=stork, image=…JPG, natural=birds_nest, nest_mount=chimney platform=no.

Tak.

Tak, liczą się również nowo dodane tagi do istniejących obiektów.

Interesuje Cię wygrana w konkursie? Jeśli tak, to musisz mieć podkładkę w postaci zdjęć i/lub ślad GPS. Jeśli zaś chcesz dodać po prostu te gniazda do bazy OSM z innych powodów, nie musisz się przejmować wymaganiami regulaminowymi.
Jeśli chodzi o Commons - ze względu na prawa autorskie tam jest najlepiej, jeśli wgrywa się swoje zdjęcia - wtedy jest czysta sytuacja. Jeśli chciałbyś wgrać zdjęcia kolegi, to on, zgodnie z procedurami Wikimedia Commons powinien wysłać swoją zgodę do systemu OTRS (jeśli coś źle piszę, proszę Polimerka o poprawienie).

VII Międzynarodowy Spis Bociana Białego

http://www.iop.krakow.pl/dbPtak/bocian

może powiązać akcje z konkursem

Ale to chyba właśnie oni na pytanie o powiązanie z konkursem powiedzieli społeczności OSM “a sio!”

Już była wymiana mailowa z IOP ale nie wyrazili zainteresowania…

seria pytań:

  1. jeżeli ktoś zaznaczy gniazdo a druga osoba doda zdjęcie, lub gdy druga osoba zmodyfikuje w jakiś sposób punkt, to czy przejmuje całą punktację? może być ryzyko przejmowania punktów szczególnie w terenie gdzie mapuje gniazda większa ilość userów

  2. jaką wartość ma mapa tworzona przez 2 miesiące? większość gniazd to będą lokalizacje przy głównych drogach którymi poruszają się (autem) osoby biorące udział w konkursie. czy po 15 sierpnia ktokolwiek będzie dalej pracował nad bazą? (mam wątpliwości). Może dlatego ptasi profesjonaliści nie byli zainteresowani mapą?

takie moje gdybania

pozdrawiam
grelus

Punkty do tej pory zdobyte pozostają u dotychczasowego właściciela.
Jeśli ktoś doda zdjęcie do wprowadzonego gniazda, otrzyma punkty za zdjęcie. Jeśli ktoś doda punktowany tag, którego jeszcze nie było, otrzyma punkty za ten tag. Jeśli ktoś zmieni wartość jakiegoś tagu wprowadzonego wcześniej, w punktacji nic się nie zmieni.

Nie ma żadnego powodu, żeby po 15 sierpnia przestać wprowadzac dane. Bociany wprawdzie odlecą, ale gniazda zostają.
Spis odbywa się co 10 lat - to co zostanie zebrane w tym roku będzie więc dobrym zaczątkiem do dalszej pracy i mam również nadzieję, że przekona profesjonalistów do wykorzystania OSM w kolejnym spisie.

W jaki sposób tagować takie gniazda? :smiley:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b2c25d211d061461.html

to chyba jest artwork :smiley: