Pytania początkujących

Taka obserwacja: co z autostradą A1 od Torunia do Kowala?
Jak wchodzę na openstreetmap to ją widzę, a na mapie z gniazdami bocianimi nie.
Jaki jest tego powód?

Ten styl mapy (Skobler) jest renderowany z danych OSM, ale starszych. Po prostu nie każdy dostawca map aktualizuje dane codziennie - niektórzy robią to nawet raz na pół roku.

Jeśli dobrze widzę, to problem ilości pasów wynikał z tego, że ktoś sobie dał wartość lanes=3;1;2 (lub coś podobnego) na łączniku do lewoskrętu. Poprawiłem, dodając przy okazji turn:lanes na całym skrzyżowaniu.
Ogólnie jest jakoś tak, że jeśli mamy np. 5 pasów, w tym jeden w lewo i skręt w lewo jest pierwszy (i po łuku po osobno wydzielonym pasie), to zaczynamy rysować ten łuk w momencie, kiedy linia oddzielająca ten pas od reszty robi się ciągła. Czyli do tego momentu mamy jedną linię drogi, potem już dwie. Jeśli potem wystarczająco szybko robi się kolejny skręt w lewo i jeszcze w prawo, to postępując według tej zasady robi się troszkę więcej linii - ale tak jest poprawnie (oczywiście pod warunkiem, że od drogi prowadzącej prosto odejmujemy te lanes, które są już rysowane jako oddzielne łączniki do skrętu/zawracania i te skręty są po osobno wyznaczonych pasach). Tak to zresztą było już tam wyrysowane, tylko w jednym/dwóch miejscach były te wartości oddzielone średnikami.

Ja rozumiem to tak, że OSMAnd być może pokazuje zielone strzałki na tych pasach, które zgadzają się z trasą wyznaczoną przez nawigację. Czyli na przytoczonym przez Ciebie skrzyżowaniu i trasie, którą jechałeś, powinien (po moich poprawkach) pokazywać najpierw drugą strzałkę od lewej na zielono, a potem pierwszą od lewej, a resztę na szaro. Oczywiście o ile interpretuje poprawnie lanes oraz turn:lanes. Wiem za to na pewno, że jeśli tych tagów brakuje, to OSMAnd je zgaduje, zresztą często niepoprawnie.

Na ten temat dyskutowaliśmy już wiele razy.
Całkowicie popieram Zbyszka, jeśli chodzi o poprawną pisownię w j. polskim.
Osobiście prosiłem go o każdorazowe poprawianie mnie.
Będąc poza granicami Polski prawie 30 lat, wiem co to znaczy kultywowanie j. polskiego i jak ważne jest poprawne pisanie w j. polskim.
System Windows, od prawie 20 lat, pozwala jednym kliknięciem zmieniać klawiaturę polską na angielską lub w innym języku.
Nikt w USA nie piszę fonetycznie, lub nie lekceważy zasady pisowni bo świadczy to o braku wykształcenia.
Za moich czasów, pisanie złą polszczyzną świadczyło o braku kultury tej osoby.

To jest forum polskie i obowiązuje pisanie w j. polskim z użycie polskich znaków diakrytycznych.
Tekst napisany bez znaków diakrytycznych, bardzo często jest niejasny i niezrozumiały, a zwłaszcza kiedy dotyczy zagadnień bardzo specyficznych.

Pisanie bez tych znaków, to to samo co wysłanie pisma na brudnym papierze, czyli mówić inaczej, świadczy o niechlujstwie lub świadomym lekceważeniu innych osób.
Wszelkie tłumaczenia są co najmniej banalne.
Ciągle nie mogę zrozumieć, dlaczego w Polsce, zawsze znajdzie się mała grupa ludzi którzy na siłę stara się wymóc na reszcie niechlujstwo w różnych dziedzinach.

Dlatego apeluję do wszystkich aby traktowali pisownię polską jako swój największy skarb, bo to jest NASZ język i związana z nią nasza kultura.

Dzięki. Zdam relację z przejazdu jak zostanie wgrana nowa mapa na openstreetmap.pl

Uważaj, żebyś nie zrobił komuś <twój styl> laski </twójstyl>. :sunglasses:

Nie warto, za uporczywe wycieczki polityczne można tu dostać bana.

To są raczej słabości OSManda a nie samej mapy, która wygląda, że jest tu narysowana prawidłowo. Może na pocieszenie dodam, że Automapa również się podobnie zachowuje :slight_smile: Często każe jechać lewym pasem bez potrzeby, czy mówić “lekko w lewo” podczas, gdy trzeba skręcić o prawie 90 stopni.

Czy tylko u mnie są problemy z OSM? Najpierw nie mogłem edytować danych, a teraz nawet przeglądać mapy online.

Ja też nic nie mogę. :frowning: Marek pisał, że przerwa techniczna będzie w sobotę.

To na pewno nie to - też tak z początku myślałem, ale zdążył uszczegółowić komunikat (http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=26125) i okazuje się, że nie będzie generalnego wyłączenia i np. edycja będzie możliwa. Ale już chyba wróciła mapka (z komunikatem “Baza danych OpenStreetMap jest niedostępna na czas ważnych zadań administracyjnych, które są w tym momencie wykonywane.”) - ciekawe co z edycją.

Gdybyście siedzieli na IRC #osm, to byście wiedzieli że była awaria zasilania :wink: Sprawdzanie 20TB systemu plików trochę potrwa.

Z IRC:

“Has someone made the joke about lots of baby mappers being born in nine months yet?”

:laughing:

Edycja już jest możliwa, niestety odświeżanie domyślnej skórki, które w ostatnich miesiącach się pogorszyło, teraz laguje jeszcze bardziej, tzn. możliwe nawet, że jeszcze nie odpalili renderowania, bo nie widzę żadnych swoich zmian po podniesieniu serwisu.

Mam taki przypadek:

Czy takie coś klasyfikuje się jako:
cycleway:left=lane ? (akurat aparat patrzy na początek way’a z asfaltem)

Masz lepsze zdjęcie? Bo z tego co widzę to ta cała asfaltowa droga jest od tego znaku drogą dla rowerów.

Choć znając drogowców to pewnie rzeczywiście chcieli oznakować to tragiczne szutrowe pobocze.

Czy tam nie odchodzi w bok coś co jest drogą dla rowerów? Bo obie interpretacje powyżej to jakieś absurdy.

Lepszego zdjęcia nie mam. Moja interpretacja, gdy byłem tam na miejscu była taka, że właśnie ten kawałek szutru to ma być DDR. Ale znaki w tym miejscu były bardzo dziwne…

No może mam jedno. Jak ta ścieżka rowerowa kończyła się we wsi:

Jak widać - znak końca ścieżki jest po lewej stronie i można się domyślać, że właśnie dotyczy pobocza :-o

  1. Próbuję ostatnio mapować obszary poza miastem i zastanawiam się zwłaszcza nad tym, jak na podstawie zdjęć GeoPortalu odróżniać pola uprawne od innych terenów?

  2. W tej chwili wzorcowym wypełnieniem terenu może się pochwalić gmina Załuski (https://www.openstreetmap.org/relation/295859#map=12/52.5162/20.5206), choć wygląda mi na to, że tam nie do końca konsekwentnie jest stosowane tagowanie zieleni, w dodatku chyba nieprawidłowe - bywa tam i grass, i meadow, ale też i nieszczęsne village_green, czyli błędnie używane nawsie (http://pl.wikipedia.org/wiki/Nawsie_%28urbanistyka%29).

Ja staram się trawiaste połacie znakować jako grassland (na ile umiem to odróżnić od pola). Jest jednak kłopot, jeśli taki teren nie jest porośnięty krzakami (gregorisan podawał swoje schematy na to), tylko od razu rzadkimi drzewami. Nie jest to raczej las, bo nie dość gęsty, więc ostatecznie dzielę to na czysto trawiaste, a trawy porośnięte drzewami oznaczam jako osobny obszar natural=wood, choć zwykle drzewa są tam na tyle rzadkie, że trudno nawet dokładnie określić granice między trawiastym a drzewiastym. Czy dałoby się to zastąpić jakimś jednym sensownym tagiem?

  1. I jeszcze jedno - jak na terenach wiejskich stosować znakowanie terenu zabudowanego? Bo landuse=residential nie sprawdza się najlepiej przy rozrzuconej architekturze. Na razie więc jak zabudowa wygląda mniej więcej ciągle, to stosuję ten tag, ale dla pojedynczych gospodarstw używam tylko landuse=farmyard.

Wejścia na plaże, czy to

http://www.openstreetmap.org/node/1381775240

poprawne tagowanie? Raport Samotne adresy z oczywistych względów zgłasza to jako błąd.

Nie. Pewnie pod renderer. Raczej zamieniłbym na name=38 albo name=“wejście 38”.