Aby pociągnąć wątek błędów w wyznaczaniu trasy ustawcie w NF adres Chorzów, ul. Wolności 29a. Ta ulica to w zasadzie deptak z wariacją tagu “access”. Generalnie jest tu zakaz wjazdu. NF wjeżdża w tą ulicę jak nóż w masło…
Gdzie/ w jakiej zakładce mogę zmienić priorytety?
PS. Zdjęcie z postu 70 wprowadza nieco w błąd ponieważ pokazuje inny początek trasy. Jeśli przesuniemy go na ul. Błogosławionej Karoliny wynik nawigowania jest identyczny jak w poście 67.
No to chyba mamy przełom…
Przyszedł kolejny mail z mapfactor:
Hello,
yes, it seems that you are right with the footway, we need to investigate this
kind or problem in OSM some more, thank you for your feedback. I will let you
know, when there will be solution on this.
Regards
W Google Play pojawiła się nowa wersja Navigatora. Z tego co zauważyłem i co mnie cieszy można teraz skonfigurować ostrzeganie o przekroczonej prędkości definiując wartość przekroczenia w km/h (wcześniej było tylko procentowo). Dostępne wartości to 5, 10 i 20 km/h.
Wydaje mi się, że marimil kiedyś przygotował grafikę jak powinno się łączyć drogi. Niestety nie mogę tego odnaleźć. Ogólnie chodziło o to, że jeśli jest możliwość skrętu w lewo i prawo to końcowy odcinek powinien być prostopadły do drogi bo zazwyczaj tak jest w rzeczywistości.
Tu raczej chodzi o przypadki, gdzie mamy łuk drogi głównej np. dochodzącej do skrzyżowania - ze szczytu którego wychodzi nowa droga / łącznik wyglądająca jak naturalna kontynuacja drogi głównej. W rzeczywistości komenda “jedź prosto” dotyczy relanie skrętu w prawo/lewo. NF ma kłopot z takimi przypadkami i zarówno dla skrętu w prawo/lewo jak i jazdy na wprost wyrzuca komunikat “jedź prosto”. Oto wizualizacja: https://onedrive.live.com/?cid=99998D3463B1F5F6&id=99998D3463B1F5F6!1051&v=3
@dotevo
Też szukałem - to było w komentarzach na osm.org.pl. Niestety z jakiegoś powodu komentarze się nie wyświetlają.
Z tego co pamiętam moja uwaga dotyczyła dwukierunkowej drogi odchodzącej (sam się kiedyś nadziałem na “jedź prosto”). Wtedy warto zrobić kąt prosty do drogi głównej.
Jednak koledzy w obu przypadkach pokazali drogę jednokierunkową i to faktycznie może być problem. Aczkolwiek wczoraj jadąc słyszałem komunikaty “trzymaj się lewej”. Musiałbym tylko sprawdzić jak wyglądają owe skrzyżowania.
To było na na tym “skrzyżowaniu”
.
Tu jednak droga odchodząca nie prowadzi “prosto” - nawigacja przed skrzyżowaniem zaproponowała “trzymaj się lewej”. Druga sprawa - obie drogi są tej samej klasy. W przypadku różnych klas może być inaczej.
Ja nie piszę tylko o łącznikach. Sytuacja z różnymi klasami może dotyczyć obwodnicy, gdzie zjeżdżając z niej wdepniemy w miasto.
Kolejna sprawa, przy różnych klasach, to taka jak słuchający nawigacji zinterpretuje komunikat “jedź prosto”. Jedni używają kierunkowskazu “zjeżdżając prosto”, inni nie.
Oczywiście. Lecz na tym skrzyżowaniu nie ma informacji o pasach. Pocieszające jest więc to, że mimo jej braku nawigacja nie powiedziała “jedź prosto”.
Nawigacja nie korzysta wprost z bazy danych OSM ale ze zbioru przetworzonego na własny format. Takie manipulacje z modyfikacją skrzyżowań robi się przy konwersji danych, zgodnie z potrzebami danego programu nawigacyjnego. Jeżeli zafałszujesz dane w OSM, to programy konwertujące będą miały problem z poprawną analizą skrzyżowania i będzie z tego powodu jeszcze więcej problemów.
Dla przykładu: przy konwersji podobnego rozgałęzienia na mapę dla Garmina, bez żadnych manipulacji, nawigacja Garmina powie “trzymaj się prawej” lub “trzymaj się lewej”, zależnie od tego gdzie prowadzi trasa. Jeżeli zostanie zmieniony kąt rozejścia się dróg, to może być tak, że nawigacja powie “skręć w prawo” ale dla drugiego wariantu trasy nic nie powie, bo z punktu widzenia programu, skrzyżowanie nie wymaga żadnego manewru i jazda na wprost jest naturalna.
No i to jest OK. Masz tutaj dwa rozjazdy po kolei (jeśli uznać kąt pierwszego rozgałeżienia, na tyle mały ze jest to zjazd). Na pierwszym należy “trzymać sie lewej” [1] , na drugim “trzymać się prawej” jeśli masz jechać z dwu możliwosci tą bardziej z prawej. Dodatkowa nawigacja może obliczyć którego pasa/pasów należy się trzymać przed oboma zjazdami.
[1]. Być może chodzi tu znaczenie niefortunnego “trzymać się lewej/prawej”. Ja je rozumiem “trzymaj się lewej/prawej drogi na rozjeździe”, a nie “trzymaj się pasa przy prawej/lewej krawędzi drogi” czy “skręć bardzo lekko w prawo/lewo” (sam rozjazd może być po łuku i wtedy obie drogi skręcają w tym samym kierunku).
Mnie nie trzeba tego tłumaczyć i uważam, że przy rozjazdach (w jednokierunkowe) trzeba zachować geometrię. Posty Dotevo i mój mówiące o “naginaniu” skrzyżowań dotyczyły tych gdzie “skręcamy” w dwukierunkową. Chodzi o to, żeby czytający ten wątek nie zaczęli nagle “fałszować” takich właśnie skrzyżowań.
Ja na początku robiłem błędy przy rysowaniu “zjazdów” w takie drogi, bo bazowałem na śladzie gps i nie było podkładów - nie brałem pod uwagę przeciwnego kierunku.
Moja dalsza analiza wynika z tego, że nie zawsze jest tak, jak opisał Dawid.
@popej
Jeśli chodzi o NF, ten przed skrzyżowaniami, na których mam jechać prosto, komunikuje mi o tym. Nie wiem, czy działa to dobrze w każdym przypadku - za mało jeżdżę z nawigacją.