Niekoniecznie. W praktyce jest często tak, że gmina najpierw podpisuje porozumienie z GUGiK, a przekonawszy się jaki to szajs decyduje się na iMPA, nie rozwiązując porozumienia (“bo co nam szkodzi?”):
Może być tak więc:
a) gmina Zambrów na tym wykazie to gmina wiejska, a gmina miejska nie prowadzi wcale ewidencji
b) gmina Zambrów na tym wykazie to gmina miejska
Marzy mi się wrzucenie dróg leśnych udostępnionych do ruchu
Jak należałoby je otagować?
Co w przypadku gdy pełnią one także rolę dojazdów pożarowych?
Jak otagować dojazdy pożarowe nieudostępnione do ruchu?
i w ogóle co z istniejącymi na OSM drogami lesnymi, po których ruch (poza wyjątkami zapisanymi w ustawie o lasach) jest zabroniony?
Czy da się jakoś zmusić JOSM, żeby cache’ował podkłady z Geoportalu? Widzę, że jakoś to chyba robi, ale w bardzo dziwny sposób, bo “kafelki” trzymane są w pamięci bardzo krótko.
JOSM zapisuje cache. Kiedy w czasie dzialania mapujemy w danym miejscu, pozniej idziemy gdzie indziej i znowu wracamy do wczesniejszego miejsca na tym samym zoomie to podklad nie bedzie sie pobieral jeszcze raz. Jesli uruchomimy JOSMa ponownie, dodamy podklad, wylaczymy mu automatyczne pobieranie, pojdziemy na to miejsce i przyblizymy na taki poziom jak wczesniej to kafelki beda pokazywane z cache.
JOSM pobiera od nowa podklad bo nie wie czy sie cos na nim zmienilo od ostatniego uruchomienia, czy nie.
Na e-mapa.net pojawiła się przydatna funkcjonalność “ostatnio dodane adresy”. Ułatwia to odnajdowanie na WMSie iMPA adresów których nie ma w OSM, bo zostały nadane przez urząd po imporcie. Chciałbym dodawać ręcznie takie pojedyncze adresy z mojej okolicy, ale pytanie czy nie zakłócę w ten sposób procesu ewentualnej aktualizacji poprzez import?
Jest 20 lub więcej od momentu importu adresów. Będę wdzięczny za aktualizację skryptem - gmina Sierakowice, pomorskie. Jak będzie gotowe zweryfikuję poprawność wgranych danych no i później już będę dodawał na bieżąco.
nie ma tu żadnych czterech dróg jednokierunkowych. Są po prostu wyznaczone pasy ruchów z lewoskrętami. Czy to jest poprawnie zamapowane? OSMAnd nieco dziwnie się tu zachowała.
Wykonuję tylko jedną zmianę, tj. przecięcie drogi (klawisz P w JOSM), która ma relacje związane z trasami komunikacji miejskiej. Wówczas przy wysyłaniu zmiany walidator wyświetla komunikat:
Route scheme (public_transport or legacy) is unspecified. Add public_transport:version (18)
Co powniniem jeszcze zrobić, aby walidator tego nie zgłaszał?
Czyli jadąc od północnego wschodu najpierw mam drogę dwukierunkową (lanes = 2), później jest wyspa pomiędzy kierunkami ruchu. Wobec tego trzeba zrobić dwie drogi jenokierunkowe z lanes = 1?
Jak wyspa się skończy to je połączyć i zrobić drogę dwukierunkowa z lanes = 4 ?
Przy dzieleniu drogi powstają dwa odcinki i JOSM edytuje relację żeby to zaktualizować. Walidator to zgłasza ponieważ przy wysyłaniu sprawdza tylko te elementy które edytowałeś. Jakbyś bez dzielenia tych dróg sprawdził cała warstwę to też by to zgłosił. A co do samego błędu to się nie znam.
Parametr wpływa, ale i tak JOSM ma problemy z zarządzaniem pamięcią, zwłaszcza, jeśli w trakcie sesji wczytaliśmy dużo danych. Czyszczenie cache kafli nie wpływa na zarządzanie pamięcią przez program. Tak naprawdę jedynie słusznym rozwiązaniem, przy tego typu komunikacie, jest zapisanie warstwy z poczynionymi zmianami, zamknięcie JOSMa, ponowne otwarcie i wczytanie tej warstwy raz jeszcze, a następnie wysłanie zmian na serwer.